Особливості проведення атестації робочих місць за умовами праці медичних працівників установ охорони здоров’я

Дата: 28.08.2020 20:47
Кількість переглядів: 172

Шкідливі умови праці - це умови, що характеризуються такими рівнями шкідливих виробничих факторів, які перевищують гігієнічні нормативи та здатні чинити несприятливий вплив на організм працівника та його нащадків.        

              Для виробництв, робіт, професій та посад, в яких у Списках № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також у Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, передбачено показники умов праці, за якими саме й проводиться атестація (Методичні рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджені 01.09.92 Міністром праці України (постанова № 41) та Головним державним санітарним лікарем України).

Так, для працівників установ охорони здоров'я у Списках № 1 і № 2, а також у зазначеному вище Переліку, зокрема, передбачено показник «безпосереднє обслуговування хворих», який не піддається інструментальному дослідженню. Тобто, робота в таких умовах має особливий характер праці.

Це відповідає і вимогам Гігієнічної класифікації, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я від 08.04.2014 N 248, у якій визначено, що особливий характер праці - це роботи, які виконуються з високим рівнем нервово-емоційного та інтелектуального навантаження, в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я.

 Згідно з Додатком 3 до Гігієнічної класифікації праці умови праці працівників в спеціалізованих медичних, інфекційних, туберкульозних установах і підрозділах відносять до відповідного класу без проведення досліджень, наприклад, до ступеня 3.3 - умови праці працівників, які мають контакт зі збудниками інфекційних хвороб (або мають контакт з хворими), а також працівників патоморфологічних відділень, прозекторських, моргів.

           Враховуючи такі особливості умов праці, розроблено Інструкцію проведення атестації робочих місць в установах охорони здоров’я і соціального забезпечення, яку затверджено заступником Головного державного експерта з умов праці України та заступником Головного державного санітарного лікаря України (лист Мінпраці від 05.05.95 N 06-1544 і МОЗ від 17.05.95 N 5.05.08-370), згідно з якою атестація відповідних робочих місць проводиться комісійно, без проведення санітарно-гігієнічних досліджень.

Слід зазначити, що все викладене вище стосується тільки проведення атестації на робочих місцях медичних працівників.

 

До штату закладів охорони здров'я, як правило, входять робітники допоміжних підрозділів, наприклад, оператори котельні, машиністи із прання та ремонту спецодягу, кухарі тощо. Робітники за цими професіями мають право на отримання щорічних додаткових відпусток за шкідливі та важкі умови праці, доплату за умови праці, молоко або інші рівноцінні харчові продукти. Зазначені компенсації можуть призначатись таким робітникам лише за результатами атестації робочих місць за умовами праці.

Враховуючи, що робітники таких професій не відносяться до медичних працівників, атестація їх робочих місць повинна проводитись у повному обсязі, включаючи проведення санітарно-гігієнічних досліджень шкідливих факторів виробничого середовища і трудового процесу.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора