Особливості виправлення записів у трудовій книжці. Труднощі й помилки

На сьогодні трудова книжка все ще є основним документом, який відтворює трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників підприємства, які працюють на ньому понад п'ять днів, за винятком сумісників. Чинним законодавством встановлено певні вимоги до порядку ведення та обліку трудових книжок на підприємстві. Такі вимоги відображені в "Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників", затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 р. № 58.

У трудову книжку вносяться записи щодо прийому на роботу, переведення чи звільнення, а також про нагородження та заохочення співробітників. Причому записи мають вноситися на підставі наказу керівника і точно відповідати його тексту. Записи виконуються із застосуванням арабських цифр, акуратно, кульковою або пір'яної ручкою, чорнилом синього або фіолетового кольору.

У разі виявлення неправильного або неточного запису про роботу, у перекладах, а також щодо нагородження і заохочення, виправлення повинні проводитися тим підприємством, на якому був внесений відповідний запис. Якщо підприємство, яким було внесено неправильний або неточний запис щодо трудової діяльності працівника, ліквідоване, то коригуючий запис повинне зробити і завірити печаткою підприємство-правонаступник. У разі його відсутності - організацією, якій було підпорядковане підприємство, а у випадках відсутності такого - облархівом, Держархівом м. Києва (Держархівом м. Севастополя або Держархівом при Раді Міністрів Криму).

Виправлення відомостей щодо роботи, переведення на іншу роботу, щодо нагородження та заохочення обов'язково повинні відповідати оригіналу наказу (розпорядження). При втраті наказу (розпорядження) або невідповідності запису фактично виконуваній роботі виправлення відомостей про роботу здійснюється на підставі інших документів, що підтверджують виконання робіт, не зазначених у трудовій книжці або зазначених помилково. При цьому слід пам'ятати, що свідчення свідків не можуть служити підставою для внесення виправлення.У розділах "Відомості про роботу", "Відомості про нагородження", "Відомості про заохочення" трудової книжки і вкладишу закреслення раніше внесених неточних або неправильних записів не допускається. У разі необхідності зміни запису відомостей про роботу після написання відповідного порядкового номера запису, дати внесення запису в графі 3 пишеться: "Запис за № таким-то недійсний. Прийнятий на посаду таку-то" і в графі 4 повторити дату і номер наказу (розпорядження) керівника, з якого був неправильно зроблений запис.

За таким же принципом визначається недійсність запису про звільнення і переведення на іншу роботу, про незаконне звільнення або переведення, поновлення на попередній роботі або внесенні змін до формулювання причини звільнення. Наприклад, треба писати: "Запис за № таким-то недійсний. Відновлений на попередній роботі на посаді ....". Зміна причини звільнення проводиться аналогічним чином: "Запис за № таким-то недійсний. Звільнений за .... ст. .... КЗпП України". У графі 4 в такому разі має бути посилання на наказ про поновлення на роботі або зміну формулювання причини звільнення.

З плином життя можливі зміни щодо особистої інформації працівника. Наприклад, дівчата при вступі в шлюб найчастіше змінюють своє прізвище на прізвище чоловіка. Тому в усіх документах підприємства, в тому числі і в трудовій книжці, повинні бути внесені відповідні зміни. У разі, якщо зміни особистої інформації працівника відбулися в період, коли працівник не був співробітником якого-небудь підприємства, то такі зміни вносяться на останньому місці роботи працівника на підставі документів (паспорту, свідоцтва про шлюб, про розірвання шлюбу, зміну прізвища, імені, по батькові) з посиланням на номер і дату цих документів. Зазначені зміни вносяться на першій сторінці (титульний лист, внутрішня сторона) трудової книжки таким чином: однією рисою закреслюється, наприклад, колишнє прізвище працівника або інша інформація і записуються нові дані з посиланням на відповідні документи і завіряються підписом уповноваженої особи та печаткою. Не допускається внесення змін до записів шляхом підтирання, замазування коректором, заклеювання.

Кожен кадровик або особа, відповідальна за ведення трудових книжок, повинна усвідомлювати свою відповідальність перед співробітниками свого підприємства за несвоєчасну або неправильно внесену в трудову книжку інформацію, бо неправильна або несвоєчасно внесена інформація може призвести до втрати трудового стажу працівника. Особливо це стосується періодів до 1 липня 2000 року, так як до цього періоду в нашій країні ще не вівся персоніфікований облік, і трудова книжка була єдиним документом, що підтверджує трудовий і страховий стаж працівника. З 01 липня 2000 року відомості про застраховану особу - найманого працівника передаються підприємствами і ведуться в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, хоча і трудові книжки ніхто не відміняв.

 

 

Провідний юрисконсульт Звенигородського районного центру зайнятості                                                   О. Павленко

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Які соціально-економічні проблеми для Вас особисто найбільш гострі?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень