Патронат над дитиною – інноваційна форма виховання

З лютого 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми». Дія Закону спрямована на удосконалення системи забезпечення прав дітей в Україні, шляхом удосконалення механізмів та процедур прийняття рішень щодо захисту дитини за місцем її проживання, підтримки сімей з дітьми, які потрапили в складні життєві обставини, постраждали внаслідок воєнний дій чи збройних конфліктів. Зокрема Законом вносяться зміни до Сімейного кодексу України щодо розвитку такої форми сімейного виховання дітей як «сімейний патронат». Суть основних змін та доповнень полягає у визначенні поняття «патронат над дітьми» та умов, при яких орган опіки та піклування може влаштовувати до сімей патронатних вихователів дітей, які потрапили в складні життєві обставини; уточненні поняття «сім’я патронатного вихователя»; визначенні прав дітей та обов’язків патронатних вихователів. Крім того запропоновані зміни передбачають делегування повноважень Кабінету Міністрів України щодо порядку встановлення патронату над дітьми, оплати праці патронатного вихователя та визначення розміру виплат на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя.

Патронатом над дитиною у сімейному праві називається - тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин. Отже, умовою, при яких орган опіки та піклування може влаштовувати дітей до сімей патронатних вихователів, є наявність складних життєвих обставин. Дитина, яка перебуває у складних життєвих обставинах, це дитина, яка потрапила в умови, що негативно впливають на її життя, стан здоров’я та розвиток у зв’язку з інвалідністю, тяжкою хворобою, безпритульністю, перебуванням у конфлікті із законом, залученням до найгірших форм дитячої праці, залежністю від психотропних речовин та інших видів залежності, насильством та жорстоким поводженням у сім’ї, ухилянням батьків, осіб, які їх замінюють, від виконання своїх обов’язків, обставинами стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф, воєнних дій чи збройних конфліктів тощо, що встановлено за результатами оцінки потреб дитини.

 Під сім’єю патронатного вихователя розуміється сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі. До сім’ї патронатного вихователя можуть бути одночасно влаштовані тільки діти, які є між собою рідними братами та сестрами, або діти, які виховувалися в одній сім’ї. Для влаштування дитини в сім’ю патронатного вихователя потрібна згода дитини, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити.

Влаштування дитини в сім’ю патронатного вихователя здійснюється за письмовою згодою її батьків, інших законних представників. У разі якщо мати чи батько дитини є неповнолітніми, крім їхньої згоди на влаштування дитини в сім’ю патронатного вихователя потрібна згода їхніх батьків. Влаштування дитини в сім’ю патронатного вихователя здійснюється без згоди батьків, інших законних представників у разі відібрання у них дитини, відсутності відомостей про місце їх перебування, а також за наявності безпосередньої загрози життю чи здоров’ю дитини.

Термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя встановлюється органом опіки та піклування і не може перевищувати трьох місяців. У разі наявності обставин, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя понад зазначений термін, орган опіки та піклування може його продовжити. Однак, загальний термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя не може перевищувати шість місяців. Специфіка патронату полягає в тому, що влаштування дитини, яка перебуває у складних життєвих обставинах, в сім'ю патронатного вихователя відбувається за договором про патронат над дитиною. Договір про патронат над дитиною укладається в письмовій формі і може бути розірваний за згодою сторін або за рішенням органу опіки та піклування, суду у разі невиконання патронатним вихователем своїх обов’язків. У разі прийняття органом опіки та піклування рішення про повернення дитини до її батьків, інших законних представників, її усиновлення, встановлення над нею опіки чи піклування, влаштування її на виховання в сім’ю громадян (прийомну сім’ю чи дитячий будинок сімейного типу) або до дитячого закладу, закладу охорони здоров’я, навчального або іншого закладу, а також у разі досягнення дитиною повноліття, смерті дитини чи патронатного вихователя договір про патронат над дитиною припиняється.

Права дитини, яка влаштовується в сім’ю патронатного вихователя, та обов’язки патронатного вихователя. На період перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя за нею зберігається право на аліменти, пенсію, інші соціальні виплати, а також на відшкодування шкоди у зв’язку з втратою годувальника, які вона мала до влаштування в сім’ю патронатного вихователя. Така дитина має право підтримувати особисті контакти з батьками та іншими родичами, а також інші права, визначені законодавством. При влаштуванні дитини в сім’ю патронатного вихователя її батьки не звільняються від обов’язку щодо утримання дитини.

На патронатного вихователя покладається обов’язок: - забезпечити дитину житлом, одягом, харчуванням тощо; - створити дитині умови для навчання, фізичного та духовного розвитку; - співпрацювати з батьками, іншими законними представниками дитини задля подолання складних життєвих обставин у межах та у спосіб, визначених органом опіки та піклування; - забезпечити надання чи доступ до послуг, визначених договором про патронат над дитиною; - сприяти контактам дитини з батьками, іншими законними представниками, родичами, крім випадків, коли батьки позбавлені батьківських прав або в судовому порядку обмежені у праві спілкування з дитиною. Оплата послуг патронатного вихователя та виплата соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя здійснюються за рахунок коштів місцевих бюджетів у розмірі та порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Як бачимо, держава вживає дієвих заходів задля забезпечення реалізації прав дитини, посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми, встановлює основні засади державної політики у цій сфері, що ґрунтуються на забезпеченні найкращих інтересів дитини.  Давайте разом покажемо таким дітям, що світ не байдужий. Спільно створимо для них приємні миттєвості, які вони згадуватимуть, коли стануть старшими, адже їм, як і дітям у родинах, так само потрібна увага - тож давайте подаруємо їм часточку свого  тепла і уваги.

Якщо Ви виявили бажання стати патронатним вихователем, звертайтеся до районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Наша адреса м.Звенигородка , проспект Шевченка ,68 тел. 2-29-38.

 

Директор                                                                                           С.СОРОЧЕНКО

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Які соціально-економічні проблеми для Вас особисто найбільш гострі?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень