Про дотримання вимог безпеки праці та попередження травматизму під час проведення зернозбиральних робіт суб’єктами господарювання агропромислового комплексу

   Триває пора збирання врожаю зернових культур, яка потребує безумовного виконання правил охорони праці

            З метою недопущення виникнення нещасних випадків під час проведення збирання, зберігання та переробки врожаю 2018 року суб’єктам господарювання агропромисловго комплексу потрібно особливу увагу приділити дотриманню основних вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці. Саме це допоможе знизити ризики виникнення нещасних випадків та не допустити смертельного травматизму на виробництві.

            Проведений аналіз стану виробничого травматизму у Черкаській області за 6 місяців 2018 року свідчить про продовження зростання загального рівня травматизму. За статистикою найбільш травмонебезпечною галуззю є сільське господарство - 13 випадків, з яких 3 зі смертельним наслідком, за аналогічний період 2017 року - 7 випадків, з яких 1 зі смертельним наслідком.   

            Цьогорічні погодні умови вносять свої корективи в хід проведення зернозбиральних робіт, до завершення яких у аграріїв попереду ще багато роботи. Тому, для попередження виробничого травматизму суб’єктам господарювання, фізичним особам-підприємцям в агропромисловому комплексі необхідно:

1. Здійснювати постійний контроль щодо дотримання працівниками законодавчих та нормативних актів з питань охорони праці, вимог інструкцій з охорони праці, вимог безпеки під час виконання робіт; за утриманням в справному стані та безпечною експлуатацією обладнання, машин, механізмів, електрогосподарства.

2.  Не допускати до виконання робіт з підвищеною небезпекою працівників, які не пройшли в установленому порядку інструктажі, навчання та перевірку знань з охорони праці.

            У період зернозбиральних робіт суб’єктам господарювання слід звернути особливу увагу на правильну організацію праці та дотримання вимог безпеки під час агротехнологічних робіт та справність машин і механізмів, які працюють в технологічному процесі.

            В Україні на сьогодні діють «Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві» (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2012 року за             № 2075/22387). Ці Правила поширюються на всіх суб’єктів господарювання незалежно від форм власності та організаційно-правової форми, які здійснюють діяльність у сільському господарстві. Правила є обов’язковими для роботодавців і працівників, які виконують роботи з вирощування, збирання, оброблення продукції рослинництва і тваринництва.

 

Зокрема в документі вказані:

 

Розділ IV. Вимоги щодо безпеки при експлуатації сільськогосподарської техніки

4.2. Не дозволяється:

експлуатація несправних машин та обладнання;

експлуатація сільськогосподарських тракторів без електростартерного запуску двигуна та з відсутньою або з несправною системою блокування запуску двигуна при включеній передачі.

 

Розділ V. Вимоги щодо безпеки під час одержання продукції рослинництва

 

3. Вимоги щодо безпеки під час збирання зернових, зернобобових та круп’яних культур

3.1. Під час роботи в полі та переміщення по дорогах на зернозбиральному комбайні дозволено перебувати лише комбайнеру.

3.2. Запасні ножі збиральних машин необхідно зберігати у дерев’яних чохлах на польовому стані.

3.3. Не дозволяється перебування працівників у кузові автомашини або тракторного причепа під час заповнення їх технологічним продуктом, а також під час транспортування продукту до місця складування.

3.4. Комбайни повинні бути забезпечені дерев’яними лопатами для проштовхування злежаного зерна у бункерах до вивантажувального шнека.

3.5. Збиральні машини повинні бути забезпечені міцними дерев’яними підкладками для встановлення домкрата.

3.6. Під час переїзду вивантажувальні шнеки та інші робочі органи збиральних машин повинні бути переведені в транспортне положення. Дистанція між збиральними машинами повинна бути не менше 50 м.

3.7. Перед початком зернозбиральних робіт необхідно:

- на відведених ділянках влаштувати обладнані польові стани й місця для відпочинку працівників;

  • перевірити висоту провисання проводів повітряних ліній електропередач.

 

4. Вимоги щодо безпеки під час післязбирального доробляння та зберігання зернових, зернобобових та круп’яних культур

4.1. Післязбиральне обробляння зерна у приміщеннях зерносховищ дозволено виконувати лише за умови наявності окремих спеціальних відділень для протруєння, очищення, сушіння та зберігання зерна, оснащених системою аспірації.

4.2. Не дозволяється використовувати для протруювання насіння обладнання, агрегати, комплекси і токи, які призначено для післязбирального доробляння та зберігання продовольчого і фуражного зерна.

4.3. Не дозволяється експлуатувати машини і обладнання без захисних огорож.

4.4. Не дозволяється у місцях проведення робіт з консервування зерна та зберігання хімічних консервантів вживати їжу, палити та користуватися відкритим вогнем.

 

Разом з тим увагу слід звернути на роботу неповнолітніх, жінок.

 

Також необхідно забезпечити дотримання вимог безпеки:

– під час перевезення працівників до місця роботи;

– під час робіт у темну пору доби;

– під час вивантаження та навантаження вантажів;

– під час ремонту техніки в польових умовах, в тому числі  шиномонтаж.

 

            Найголовнішим чинником запобігання випадкам травмування працівників в агропромисловому комплексі є безпечність, належна облаштованість виробничих приміщень і обладнання, а також правильна щоденна організація роботи на кожному робочому місці.

            Відтак, підготовка до безпечного проведення цих робіт неможлива без навчання та перевірки знань з питань охорони праці. Відповідно до вимог законодавства таке навчання та перевірка знань проводиться перед прийняттям на роботу, а також періодично один раз на три роки.

            Під час жнив велика робота проводиться на зернових токах. При даному виді робіт потрібно, щоб на вході та виході току висів плакат «Вхід стороннім особам заборонено», щоб бункери для зерна мали решітки або кришки і були обов’язково замкнені. Вмикання зерноочисних машин проводить відповідальний працівник. Під час технічного обслуговування або ремонту обладнання повинно бути зупинено та відключено від напруги. При цьому на рубильниках і пускових пристроях вивішуються плакати «Не вмикати! Працюють люди!».

            Всі ці вимоги нормативно-правових актів відомі, але не буде у зайвий раз ще раз звернути увагу всіх працівників на те, що невиконання їх може призвести до непоправного.

 

 

В. Штанько, головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС управління Держпраці у Черкаській області.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Які соціально-економічні проблеми для Вас особисто найбільш гострі?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень