Про стан охорони праці та організацію роботи підприємств роздрібної торговельної мережі

Вимоги дотримання безпечних умов праці на підприємствах задля уникнення травмування працівників  та організацію роботи об'єктів роздрібної торговельної мережі та регламентують закони України "Про захист прав споживачів"; "Про підприємництво", Порядок заняття торговельною діяльністю і правила торговельного обслуговування населення, Правила роботи роздрібної торговельної мережі, «Правила охорони праці для об’єктів роздрібної торгівлі» та інші нормативні акти.

Власник об’єкта роздрібної торгівлі та інші посадові особи підприємства несуть особисту відповідальність за дотримання вимог правил охорони праці у рамках покладених на них обов’язків та відповідно до діючого законодавства. Так, власник зобов’язаний створити службу охорони праці або назначити посадову особу підприємства відповідальну за охорону праці. Роботодавець має створити у кожному структурному підрозділі та на робочому місці умови праці у відповідності до вимог нормативних актів з охорони праці, забезпечити організацію та проведення медичних оглядів, навчання та перевірку знань працівників з питань охорони праці. Із метою уникнення нещасних випадків необхідно здійснювати постійний контроль за дотриманням працівниками технологічних процесів, правил експлуатації машин, механізмів, устаткування, а також використанням засобів колективного та індивідуального захисту. 

У сучасних умовах як у містах, так і в сільських населених пунктах розміщення об'єктів некапітального типу роздрібної торговельної мережі здійснюється відповідно до вимог розділу V Єдиних правил ремонту й утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони (затверджених постановою КМУ від 30.03.94 № 198) з письмового дозволу місцевого органу державної виконавчої влади (органу місцевого самоврядування) та за погодженням з органами державного санітарно-епідеміологічного нагляду, пожежної охорони, державної автоінспекції та архітектури. Цими правилами, зокрема, передбачено, що будівлі стаціонарних пунктів роздрібної торговельної мережі, як правило, повинні бути типовими, відповідати вимогам нормативних документів щодо санітарії, охорони праці, техніки безпеки, відповідати естетичним вимогам, архітектурно вписуватись у навколишнє середовище. Рекламно-інформаційне оформлення пункту роздрібної торговельної мережі повинно бути типовим для даного суб'єкта господарювання.

Для забезпечення належного рівня організації торгово-технологічних процесів у підприємствах роздрібної торговельної мережі повинні використовуватися відповідні види торгово-технологічного (вимірювальне, контрольно-касове, за потреби - холодильне) обладнання та інвентарю. Стаціонарні пункти роздрібної торговельної мережі повинні бути обладнані електроосвітленням, а в разі торгівлі напоями на розлив, продовольчими товарами без упаковки та продукцією громадського харчування — ще й підключені до водопровідної та каналізаційної мережі, мати місця для миття рук, обладнання, інвентарю (або посуд одноразового використання), комплект відповідних миючих і дезінфікуючих засобів, бачки з кришками для збирання відходів.

Особливу увагу при організації торгівлі в роздрібній торговельній мережі необхідно звертати на дотримання вимог нормативно-правових актів, які регламентують порядок заняття торговельною діяльністю, порядок здійснення підприємницької діяльності, їх ліцензування та ін.

Усі працівники роздрібної торговельної мережі при оформленні на роботу повинні обов'язково пройти інструктаж з питань охорони праці, протипожежної безпеки, санітарного мінімуму, додержання вимог нормативних документів та актів щодо продажу товарів і торговельного обслуговування покупців. Відповідальність за дотримання працівниками роздрібної торговельної мережі цих вимог несе суб'єкт господарювання, якому підпорядковане дане підприємство.

 

В. Штанько, головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС Управління Держпраці у Черкаській області 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Які соціально-економічні проблеми для Вас особисто найбільш гострі?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень