Продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів — 2018: умови, порядок, відповідальність

Декілька важливих нагадувань для суб’єктів, які здійснюють продаж алкогольних напоїв (у т.ч. пива) та тютюнових виробів.

Перевірками виявляється багато порушень. Має місце продаж фальсифікату; порушення порядку маркування та безліцензійна діяльність. Чимало випадків продажу алкоголю і тютюну неповнолітнім.

І щодо пива - є суб’єкти господарювання, які не знають, як правильно продавати цей алкогольний напій.

Відповідальність (яку застосовують до СГ за матеріалами перевірок ДФС) така: фінансові санкції у вигляді штрафів - за Законом України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»; адміністративна - згідно Кодексу України про адміністративні правопорушення (ст. 164); та кримінальна (ст.204 Кримінального кодексу України).

 

 

Продаж пива (у т.ч. на розлив) - що потрібно:

 1. З 01.07.2015 пиво віднесено до алкогольних напоїв (Закон України №71-УШ від 28.12.2014).
 2. ФОП — платники єдиного податку першої групи не мають права продавати алкогольні напої, у т.ч. пиво, а всі ФОП — платники єдиного податку не мають права продавати тютюнові вироби.
 3. Продаж пива потребує отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями. Спеціальної ліцензії для продажу пива немає. Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями становить 8000 грн. (для міста), 500 грн. (для сільської місцевості) - на кожний окремий, зазначений в таких ліцензіях електронний контрольно-касовий апарат, що знаходиться у місці торгівлі. Сплата - щокварталу рівними частками. Плата за ліцензії зараховується до місцевого бюджету.
 4. Крім обов’язкової ліцензії для продажу пива обов’язково потрібен РРО. Це стосується і платників єдиного податку! Постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 №984 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 р. № 1336 (це Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій). З набранням чинності змін - з 20 грудня 2017 року - фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку можуть здійснювати без застосування РРО роздрібну торгівлю продовольчими товарами (крім підакцизних товарів).

Раніше - до 20 грудня - без застосування РРО з застосування книги обліку розрахункових операцій здійснювали роздрібну торгівлю фізичні особи - підприємці — платники єдиного податку продовольчими товарами та пивом у пляшках і бляшанках за умови відсутності продажу інших підакцизних товарів.

 1. Діяльність з продажу пива повинна здійснюватися виключно у торговельних приміщеннях (будівлях), без обмеження торговельної площі. Нагадаю визначення місця торгівлі з Закону №481 - це місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) для тютюнових виробів та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів. Під час перевірки СГ зобов’язаний надати документи на місце торгівлі.
 1. Первинні документи на товар у продажу. Ми про це вже проговорили - повертатися не буду. Нагадаю лише, що за продаж товарів - пива - яке не обліковане у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (не менше 170 гривень).
 2. Спеціальний статус для продавців пива на розлив! СГ (у т.ч. фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку 2 та 3 груп) мають право здійснювати продаж пива на розлив виключно через заклад ресторанного господарства або спеціалізований відділ підприємства, що має статус закладу ресторанного харчування, підприємства з універсальним асортиментом товарів. Це передбачено Законом №481, Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджені ПКМУ від 30.07.1996 №854: goo.gl/sEZ8bg та Правилами роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затверджені наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.2002 №219 зі змінами та доповненням.

 

Продаж алкогольних напоїв (у т.ч. на розлив) — що потрібно:

 1. ліцензія;
 2. РРО;
 3. маркування згідно з законодавством (крім пива);
 4. документи на місце торгівлі;
 5. первинні документи на товар у продажу.

Зверніть увагу!

 1. ФОП - платники єдиного податку 2 та 3 груп мають право продавати пиво та/або столове вино. ФОП — платники єдиного податку першої групи не мають права продавати алкогольні напої.
 2. Здійснювати продаж алкогольних напоїв (у т.ч. пива) на розлив має право виключно заклад ресторанного господарства або спеціалізований відділ підприємства, що має статус закладу ресторанного харчування, підприємства з універсальним асортиментом товарів. Вказане стосується і фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку 2 та 3 груп.
 3. Суб’єкти господарювання зобов’язані дотримуватися вимог щодо мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на алкогольні напої (ПКМУ від 09.11.2016 №828).

 

Продаж тютюнових виробів — що потрібно:

 1. ліцензія;
 2. РРО;
 3. маркування згідно з законодавством;
 4. документи на місце торгівлі;
 5. первинні документи на товар у продажу.

Зверніть увагу!

 1. ФОП — платники єдиного податку не мають права продавати тютюнові вироби.
 2. Суб’єкти господарювання зобов’язані дотримуватися вимог щодо максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби (ст. 220 ПКУ, ст. 11-1 Закону №481).

 

Голова комісії з реорганізації Звенигородської ОДПІ                                                                 І.Л. Бистрова

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Які соціально-економічні проблеми для Вас особисто найбільш гострі?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень