Профілактика виробничого травматизму під час виконання весняно-польових робіт

Агрокомплекс належить до найбільш травмонебезпечних секторів економіки України. Рівень смертельного травматизму в АПК залишається високим і поступається лише вугільній галузі.

Як свідчать дані статистики, основними причинами смертельного травматизму в агросекторі є невиконання працівниками вимог інструкцій з охорони праці, порушення Правил дорожнього руху та порушення вимог безпеки під час експлуатації транспортних засобів.

 Свій вплив справляють також такі фактори:

- неналежне функціонування системи управління охороною праці на всіх рівнях;

- слабка професійна підготовка кадрів;

- експлуатація обладнання та сільськогосподарської техніки, які вичерпали свій ресурс;

- залишкове фінансування агропідприємствами заходів з охорони праці.

 Далеко не на всіх підприємствах є служби охорони праці, особливо у невеликих агропідприємствах і фермерських господарствах. Крім того, на підприємствах агропромислового розвитку більшість фахівців з охорони праці обіймають свої посади за сумісництвом.

 Підтвердженням вищезазначеного є порушення нормативно-правових актів з охорони праці, виявлені під час перевірок агропідприємств під час виконання весняно-польових робіт, проведених Управлінням Держпраці, а саме:

- не проводиться навчання працівників з питань охорони праці;

- працівники не забезпечуються спецодягом та іншими ЗІЗ;

- не здійснюється контроль за випуском на лінію транспортних засобів, не проводяться передрейсові медогляди трактористів-машиністів і водіїв;

- незадовільний технічний стан машин і обладнання.

У ході перевірок наглядовцями особлива увага зверталася на технічний стан сільськогосподарської техніки, а також на дотримання вимог безпеки під час виконання завдань безпосередньо в польових умовах. Ряд суттєвих порушень допущено під час виконання робіт із застосуванням мінеральних добрив та пестицидів. Підприємства працюють з небезпечними речовинами 2 і 3 класу, не отримавши дозволу на їх використання. Не забезпечено реалізацію заходів щодо безпеки праці під час переливання рідких мінеральних добрив з однієї ємності в іншу. Водієм автоцистерни здійснюється заправка агрегатів безводневим аміаком без використання протигазів. Відсутнє заземлення автоцистерни паливо-мастильних матеріалів під час заправки їх в польових умовах.
        Власники та керівники підприємств повинні пам’ятати, що згідно зі статтею 13 Закону України «Про охорону праці» саме вони створюють безпечні умови праці на кожному робочому місці і несуть безпосередню відповідальність за порушення вимог зазначеної вище статті Закону.

З настанням весняно-польових робіт та проведенням підготовчих робіт до посіву зернових культур значно зростають обсяги та інтенсивність виконуваних робіт, зокрема, зростає кількість осіб, що беруть участь у виробництві, в тому числі за рахунок тимчасових залучень, в зв’язку з погодними умовами збільшується тривалість сільськогосподарських робіт протягом доби. Цей травмонебезпечний період в сільськогосподарському виробництві зумовлений максимальним напруженням, перенасиченістю праці, що призводить до помилкових дій, нехтування безпекою та відсутністю належного контролю за безпечним виконанням робіт з боку інженерно-технічного персоналу. Під час виконання цих робіт працівникам доводиться проводити цілий комплекс робіт із застосуванням мінеральних добрив, гербіцидів, протруювачів, які використовуються при виконанні підживлення посівів, протравлення та перевезення насінного матеріалу, сівби, а це роботи з застосуванням отрутохімікатів. Перед початком виконання вище перелічених робіт працівникам необхідно пройти медичний огляд та відповідні інструктажі з охорони праці. Керівникам і спеціалістам підприємств слід контролювати виконання всіма працівниками норм охорони праці, в тому числі й забезпеченість та носіння спеціального одягу, використання засобів індивідуального захисту.

Крім цього, роботодавець зобов'язаний за власні кошти організувати проведення медичних оглядів працівників під час прийняття на роботу (попередній медичний огляд) та протягом трудової діяльності (періодичні медичні огляди) відповідно до вимог Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій. Особливу увагу необхідно звернути щодо підбору працівників для роботи з мінеральними добривами і пестицидами. Працівнику не може пропонуватися робота, яка за медичним висновком протипоказана йому за станом здоров'я.

Не дозволяється транспортувати разом різні види пестицидів, хімічна взаємодія яких, у разі порушення упаковки, може спричинити їх займання, перевозити аміачну селітру з іншими мінеральними добривами на одному транспортному засобі.

Роботи, пов'язані з підготовкою мінеральних добрив до внесення у ґрунт, необхідно здійснювати за допомогою механізмів, оснащених пристроями для зниження пилоутворення.

Завантаження сівалок і садильних машин насінням, садильним матеріалом та добривами повинно бути механізованим.

Ручне завантаження допускається лише за умови зупинення посівного або садильного агрегату та вимкнення двигуна трактора.

Не дозволяється сівачам працювати на навісних сівалках.

Не дозволяється використовувати для зберігання продуктів, фуражу, води тощо тару від мінеральних добрив, навіть після її знешкодження.

 На сьогодні актуальним залишається питання пропаганди інспекторами Управління Держпраці  щодо створення безпечних і нешкідливих умов праці, дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці на кожному робочому місці.

 Нагадуємо керівникам, що відповідно до Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого Постановою КМ України від 30.11.2011 року №1232, роботодавець одержавши повідомлення про нещасний випадок, зобов’язаний протягом однієї години передати за допомогою використання засобів зв’язку та протягом доби на паперовому носії повідомити про нещасний випадок: Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, державного інспектора з охорони праці Управління Держпраці у Черкаській області.

Перед початком комплексу весняно-польових робіт керівниками господарств, фермерами повинні бути проведені певні організаційні профілактичні заходи для недопущення випадків травмування працюючих: це в першу чергу - посилення трудової і виробничої дисципліни; своєчасне проведення інструктажів, навчання та перевірки знань з питань охорони праці; забезпечення безпечної експлуатації машин, сільськогосподарської техніки і обладнання; забезпечення ефективного та дієвого контролю за станом охорони праці.

Всі ці вимоги нормативно-правових актів присутнім на нараді відомі, але невиконання їх може призвести до непоправного. Тому, керівникам підприємств потрібно слідкувати за усуненням виявлених порушень і з повною відповідальністю поставитись до безпеки працівників.

Звертаємось до всіх: бережіть своє життя, тільки виконання вимог охорони праці, належна організація робіт дадуть змогу провести комплекс весняно-польових робіт без травм , аварій та професійних захворювань. Управління Держпраці у Черкаській області звертається до керівників підприємств та фермерських господарств про необхідність вжити відповідних заходів по недопущенню вищевказаних порушень в подальшому.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Які соціально-економічні проблеми для Вас особисто найбільш гострі?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень