A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Звенигородська Районна
Державна Адміністрація
Черкаська область, Звенигородський район

Метеорологи попереджають

Попередження про небезпечні метеорологічні явища

І рівня небезпечності (НМЯ І) по Черкаській області 

 

Вдень 2 липня в Черкасах та області очікуються грози, місцями по області град та шквали 15-20 м/с.

 (І рівень небезпечності, ЖОВТИЙ)

 

 

 

Попередження про небезпечні метеорологічні явища

І рівня небезпечності (НМЯ І) по Черкаській області 

 

Вдень 21 травня очікуються грози,пориви вітру 15-20 м/с, місцями град (І рівень небезпечності, жовтий).

 

Попередження про небезпечні метеорологічні явища

І рівня небезпечності (НМЯ І) по Черкаській області

 

 

Вночі та вранці 11 травня в Черкасах та області очікується

туман 200-500м.  (І рівень небезпечності, жовтий).

 

Попередження про стихійні метеорологічні явища

ІІ рівня небезпечності (СМЯ ІІ) по Черкаській області

 

Вночі та вранці 20 квітня на території області очікуються сильні заморозки 0-3º. (ІІ рівень небезпечності, ПОМАРАНЧЕВИЙ)

 

Оперативна інформація про заморозки 0-5º на поверхні ґрунту

по  Черкаській області вночі та ранці 18-20 квітня 2019 року

 

 

У період 18-20 квітня 2019 року погоду Черкащини формуватиме північний антициклон, тому при проясненнях у нічні та ранкові години  на поверхні ґрунту очікуються заморозки 0-5° (I рівень небезпечності,  ЖОВТИЙ).

 

Попередження про небезпечні метеорологічні явища

І рівня небезпечності (НМЯ І) по Черкаській області 

 

У найближчу годину з утриманням до кінця доби  11 квітня в Черкасах та області очікується гроза. (І рівень небезпечності, жовтий).

 

 

 

За останній тиждень відсутність опадів та низька відносна вологість повітря призвели до значного висушування ґрунту і швидкого зростання показника пожежної небезпеки. Тому нагадуємо, що  організаціям  та громадянам забороняється: розведення багать у лісі, випалювати траву та інші рослинні рештки, звалювати та спалювати у лісових насадженнях сміття, будівельні залишки, побутові та горючі відходи. Якщо ж ви помітили загорання – одразу телефонуйте за номером Служби порятунку «101». Давайте берегти найбільші багатства на Землі – чисте повітря, воду та ліси.

04.04.2019  Начальник метеостанції Звенигородка  Т.А.Лисенко

 

Інформація

про особливості погодних умов березня  2019 року

        В цьому році весняний режим погоди розпочався ще  25 лютого.  Березень 2019 року характеризувався вітряною, сонячною, аномально теплою погодою з малою кількістю опадів та чергуванням «хвиль» тепла і холоду. Температурний фон більшості днів березня перевищував кліматичні норми на 2-12°. 8 березня зафіксовано новий рекорд максимальної температури для цього дня +16.1° (попередній рекорд +15.5˚ був у 2016р). Тричі за місяць намічався перехід середньодобової температури через +5˚. Проте зима не відступила зовсім: ночі були дуже холодними зі слабкими морозами, а впродовж 27-28 березня   випадав мокрий сніг та снігова крупа, які пролежали на ґрунті лічені години.

         Середньомісячна  температура повітря березня +4.4˚, що  на  4.2˚ вище  кліматичної норми (+0.2˚). Максимально температура повітря підвищувалась до +20.5°, мінімальна температура  повітря вночі знижувалась до  мінус 7.3°. Опади в березні були малоінтенсивні і дали  19.3мм або 53% від багаторічної місячної норми (36 мм).

          Агрометеорологічні умови березня  були сприятливими для відновлення  вегетації та ростових процесів озимих культур, дерев та ягідників.  Так, відновлення  вегетації  у озимої пшениці  на  Звенигородщині  відбулося 06.03, що на два тижні раніше від середніх багаторічних строків (19.03). 8 березня грунт повністю відтанув, а 19 березня досяг м'якопластичного стану. Середня температура ґрунту  на глибині 10см за березень становить  +4.1º. Запаси продуктивної вологи на полях  станом на 28.03 оптимальні: в 0-20см шарі ґрунту становлять 33-38мм, в метровому шарі – 166-179мм. Сума ефективних температур >5˚, що  накопичилась на кінець березня, становить 27˚(норма 14˚).

                                                                                                                                          

Начальник метеостанції Звенигородка                                          Т.А. Лисенко                                      

      

 

 

 

Агрометеорологічний огляд  по Звенигородському району

Друга декада березня була аномально теплою, вітряною, з недостатньою кількістю опадів. Температурний фон щоденно перевищував кліматичну норму на 1.7-8.8º. Середня декадна температура повітря становила 4.4° тепла, що на 5˚ вище норми (-0.4˚). Стовпчики термометрів в повітрі впродовж  декади максимально піднімались до +17.0°, мінімальна температура повітря вночі знижувалась до мінус 2.7°. Опадів впродовж декади випало 7.5мм або 80 % від декадної норми (10мм). Агрометеорологічні умови декади були сприятливими для вегетації озимих культур. Незважаючи на те, що утримувався  підвищений температурний фон, в нічні години температура повітря знижувалась до від’ємних значень. За таких умов  інтенсивність вегетації у пшениці озимої  була знижена, що сприяло адаптації  рослин до подальшого розвитку. Слабкі підмерзання верхнього шару грунту та дощі  стримували підсихання верхніх шарів ґрунту до м'якопластичного стану. Середня температура грунту на глибинах 5см та 10 см  за декаду становить відповідно 4.2º та 3.9˚. Запаси продуктивної вологи на полях  пшениці озимої, попередником якої був соняшник, станом на 18.03: в  0-20см шарі грунту становлять 35мм, в 0-50см шарі –84мм - відмінні, в метровому шарі - 170мм - оптимальні.

21.03.19  Технік-агрометеоролог метеостанції Звенигородка    Мовчан Ю.

 

 

 

Про весняне обстеження озимих

 

Метеостанція Звенигородка щорічно проводить  весняне обстеження посівів пшениці озимої для визначення стану рослин після перезимівлі

       Календарна зима 2018-2019 рр. в цілому видалась теплою, з достатньою кількістю опадів, зі стійким сніговим покривом та неглибоким промерзанням ґрунту. Середня температура повітря за зиму становила 2,5° морозу, що на 2° вище кліматичної норми. Максимальна висота снігу за холодний період досягала 36 см.  Ґрунт почав промерзати з 7 листопада і був переважно слабко мерзлим, максимальна глибина промерзання за зиму становила 10 см.  Мінімальна температура повітря у найхолоднішу ніч 22.01 знижувалась до 17.3° морозу. Загальна кількість опадів за зиму становила 145.4 мм - 109 % від норми. Впродовж всієї зими рослини озимих культур знаходилися у стані зимового спокою, під товстим шаром снігу, який надійно захищав їх від низьких температур, таких небезпечних умов для перезимівлі, як сильний мороз та притерта льодяна кірка, не спостерігалось.  Нетривалі та неглибокі відлиги не створювали небезпеки для перезимівлі.  Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих зернових культур впродовж холодного періоду максимально знижувалась до 3.3° морозу, що значно вище  критичної температури вимерзання. Умови для накопичення вологи були сприятливими, адже ґрунт був талий або слабко мерзлий, тому опади добре вбиралися і накопичувався ресурс вологи на весну. Умов для випрівання, вимокання та утворення льодяної кірки не було.  Сніговий покрив зійшов 21.02, що на 2 тижні раніше звичайного. Грунт повністю відтанув 24.02, на місяць раніше звичайного.  З  25 лютого середньодобова температура повітря перейшла через 0º в бік підвищення і розпочалась метеорологічна весна. 6 березня 2019 року відмічено відновлення вегетації пшениці озимої, на 13 днів раніше середньої багаторічної дати (19.03). По результатах весняного обстеження  посівів пшениці озимої: рослини знаходяться в відмінному стані і яскраво-зеленого кольору, пошкоджених та загиблих рослин від несприятливих метеорологічних явищ, шкідників та хвороб  не виявлено. Отже, перезимівля пшениці озимої в Звенигородському районі цієї зими пройшла успішно. Надіємось на добрий врожай в цьому році.

 

19.03.19 Технік-агрометеоролог метеостанції  Звенигородка   Ю.І.Мовчан

 

Попередження про небезпечні метеорологічні явища

 

І рівня небезпечності (НМЯ І) по Черкаській області 

 

В найближчу годину з утриманням до кінця доби 18 березня очікуються пориви вітру 15-20 м/с. (І рівень небезпечності, жовтий).

 

 

Інформація про погодні умови лютого

Лютий відзначився нестійким характером погоди та першими проявами весни. Впродовж  місяця  переважав підвищений температурний фон, результатом якого було інтенсивне танення  снігового покриву та відтавання ґрунту. В загальному  місяць був аномально теплим, з недостатньою  кількістю опадів та по температурним показникам більше відповідав  березню.      Середньомісячна  температура повітря лютого +0.1˚, що  на  4.6˚ вище  кліматичної норми (-4.5˚).  Максимальна температура повітря підвищувалась до +8.5°, мінімальна температура  повітря вночі знижувалась до 8.2°морозу. Опади в  лютому спостерігались  впродовж 13-ти днів та були переважно малої інтенсивності. Випадали вони у вигляді снігу, мокрого снігу,  дощу та туману і дали  28.5мм або 71% від багаторічної місячної норми(41мм ). До 17 лютого тримався стійкий суцільний сніговий покрив,  в подальшому лежав місцями і 24.02 зійшов повністю. Максимальна висота снігу за місяць відмічена 17см. Грунт  впродовж місяця  то промерзав в нічні та ранішні години, то відтавав повністю в дні з відлигою.  Максимальна глибина промерзання відмічена 10см(25.02). Для перезимівлі озимих культур погодні умови лютого були  задовільними.  Пшениця озима впродовж місяця знаходилася у стані зимового спокою. Талі води при відлигах вільно просочувались в грунт  і  таких загрозливих явищ для перезимівлі озимих, як притерта льодяна кірка, шару снігу насиченого водою та шару талої води під снігом,  впродовж  місяця  не спостерігалося. Температура на глибині кущіння  пшениці озимої (3см) впродовж  місяця  знижувалась до 2˚ морозу, що значно вище критичної температури вимерзання. Відлиги в період 1-4-го лютого зумовила підвищення мінімальної температури ґрунту на глибині 3см до +0.5°. Розрахункова критична температура вимерзання для добре розвинених рослин на кінець місяця: для озимої пшениці мінус 13˚, для озимого жита 13˚ морозу, для озимого ячменю мінус 9˚. По результатах  визначення життєздатності озимої пшениці, моноліти якої  були взяті 25 січня, рослини  мають  хорошу  життєздатність –  фаза розвитку залишилась незмінною - „кущіння”, спостерігається повне відростання,  листки зелені, пружні, середня висота рослин збільшилась на 2см і становить 14см, пошкоджених та загиблих рослин не виявлено.                                                                                                                                                                    

        Погодні умови лютого через часті коливання тиску, різкі зміни температурного режиму негативно впливали на самопочуття людей.    

Технік-агрометеоролог метеостанції Звенигородка                                           Ю.І.Мовчан                                      

      

 

 

В перший день календарної весни очікуються невеликі опади та сильний вітер. Температура впродовж доби буде в межах невеликих «плюсів» (0-5º). В суботу  тимчасово повернуться морози, лише вдень у неділю намітиться тенденція до підвищення температурного фону. Нестійкий характер погоди, значні перепади атмосферного тиску, сильний вітер – все це додаватиме дискомфорту та може негативно впливати на самопочуття. Будьте обережні! Внаслідок поривчастого вітру можливі пошкодження ліній електропостачання, дерев, рекламних щитів. Хорошого Вам настрою при будь-якій погоді!

28.02.2019 р. Начальник метеостанції Звенигородка      Т.А.Лисенко

 

 

 

Попередження про небезпечні метеорологічні явища І рівня небезпечності (НМЯ І) по Черкаській області: 1 березня в Черкасах і області пориви вітру 15-20 м/с.

 

П Р О Г Н О З

запасів продуктивної вологи в ґрунті

на весну 2019 року по Звенигородському районі

 

В нашій зоні нестійкого зволоження ґрунтова волога  є одним із головних факторів, що впливає на формування врожайності сільськогосподарських культур.  В 2018 році опадів випало більше норми:  631мм або  106% від багаторічної норми. При останньому визначенні  продуктивної вологи в ґрунті 28.10.18 в метровому шарі запаси продуктивної вологи склали: по пшениці озимій 48 мм - недостатні, по зябу 108 мм - достатні. За осінньо-зимовий період  опадів випало 153.8мм (104% від багаторічної норми). Сніг є основним джерелом поповнення ґрунту вологою взимку. Цьогорічної зими стійкий сніговий покрив утворився 15 листопада і тримається до сих пір. Його  максимальна висота  зафіксована  36 см. Глибина промерзання ґрунту не перевищувала 9 см, а цементація ґрунту під снігом переважала  слабка, тому в дні з відлигами  талі води вільно просочувались в грунт. Запасів продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту очікуємо:

  • під пшеницею озимою на час відновлення вегетації 140мм або 89% від середніх багаторічних показників;
  • по зяблевій оранці на початок проведення польових робіт очікуємо 163 мм, що становить 104% від середніх багаторічних показників.

Такі запаси вологи будуть оптимальними для сівби ранніх ярих культур та трохи зниженими для  вологозабезпечення  озимої пшениці весною. Хліборобам потрібно приділити увагу агротехнічним заходам, спрямованим на збереження цієї ґрунтової вологи.

15.02.2019 Технік-агрометеоролог метеостанції Звенигородка   Ю.І. Мовчан

 

Про стан озимих культур у період зимівлі

                

     Щорічно для перевірки життєздатності пшениці озимої господарствами району та метеостанцією проводиться відрощування монолітів пшениці озимої, які відбираються на посівах в зимовий період.  Адже в зимовий період року озимі культури можуть піддаватись впливу несприятливих агрометеорологічних умов, які спричиняють часткову або повну загибель посівів або  різко знижують їх майбутній врожай. Рослини озимих культур найбільш морозостійкі на початку зими, на кінець зимового періоду морозостійкість зменшується, особливо при відлигах. В зиму 2018-19р посіви пшениці озимої в Звенигородському районі ввійшли  добре розвиненими, розкущеними та вкоріненими, що є позитивним показником їх морозостійкості.  В середині листопада  встановився зимовий характер погоди: температури стали мінусовими, спостерігалось випадіння снігу та хуртовини, 15-го листопада  утворився  стійкий сніговий покрив, який  впродовж зими збільшувався і ущільнювався. Впродовж  другої половини листопада, всього грудня та січня  озимі культури знаходились у  стані зимового спокою  під  суцільним сніговим  покривом, який надійно захищав рослини від вимерзання. Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимої пшениці  максимально знижувалась до 3.3° морозу, що значно вище критичної температури вимерзання. Добре загартована і розвинута пшениця озима витримує зниження температури біля вузла кущення до мінус 18- 20 °С, озиме жито до мінус 23- 24 °С, трити­кале до мінус 19- 21 °С, озимий ячмінь до мінус 14- 15 °С.  Впродовж зимового періоду грунт максимально  промерзав на 9см. Загрозливих явищ для перезимівлі озимини (сильні морози, притерта льодяна кірка, шару снігу насиченого водою та шару талої води під снігом) впродовж грудня-січня  не спостерігалося.  Незначні відлиги,  що періодично спостерігались, не порушували зимового спокою озимини.        

За результатами відрощування метеостанцією  монолітів всі  рослини в зразках відросли добре, загиблих та пошкоджених гризунами та хворобами немає. За таких результатів можна стверджувати, що перезимівля пшениці озимої на Звенигородщині проходить за сприятливих умов, а хліборобам радимо готуватись до підживлення озимини по мерзло – талому  ґрунті.

11.02.2019 Технік-агрометеоролог метеостанції Звенигородка 

                                                                                                        Мовчан  Ю.І.                                                                    

Що чекає нас в лютому та консультація на весну.

Лютий на Звенигородщині очікується помірно-холодний та достатньо сніжний. За прогнозом Українського Гідрометцентру, середньомісячна температура очікується 3,0º морозу (за норми -4,5º), кількість опадів – 34 мм (за норми 41 мм). На початку місяця очікуються коливання температури від невеликих морозів (5..9º) до відлиг (+3..+5º), у супроводі частих опадів у вигляді снігу, мокрого снігу, іноді – дощу. У період 08.02-19.02 – дуже холодна без істотних опадів погода. Нічні морози можуть досягати 15-18º, місцями 22-24º. Одразу за морозним періодом очікується різкий перехід до весняних процесів. З 20.02 середньодобова температура прогнозується вище 0º. Розпочнеться активне сніготанення та руйнування льоду на річках і водосховищі. Внаслідок незначного промерзання ґрунту, талі води будуть активно поглинатися, але на початку сніготанення не виключні підтоплення понижених форм рельєфу.

Таким чином, весна 2019 року може бути ранньою, але з поверненнями холодів та пізніми заморозками (останній заморозок – 22.04). У цілому весняний період очікується теплим і дощовим. Не втрачаймо хорошого настрою при будь-якій погоді!

01.02.2019 р.      Начальник метеостанції Звенигородка                                                                        Т.А.Лисенко

 

Прогноз на січень

Січень – найхолодніший місяць року, відомий Різдвяними та Хрещенськими морозами.

Наприкінці січня день збільшується на 1,5 години. Середня багаторічна температура місяця становить 5.9° морозу. Абсолютний мінімум січня  36,7°морозу (спостерігався 09.01.1935 р.), абсолютний максимум +11.5° (спостерігався 11.01.2005р). Опадів у середньому по Звенигородському району за січень випадає 42мм.

Січень 2019 року буде  аномально теплим. Середньомісячна температура повітря очікується  -1,7 ° (при нормі  -5,9°), кількість опадів – 34 мм (при нормі 42 мм). При цьому, на початку та наприкінці місяця очікуються помірні морози, а всередині місяця переважатимуть неглибокі відлиги. Впродовж місяця випадатимуть часті, але невеликі опади, переважно у вигляді снігу.

Комунальним  та дорожнім службам слід бути готовими до періодичного очищення автошляхів  від снігу, щоб уникнути його небажаного накопичення на дорогах.

28.12.2018 р.     

Начальник метеостанції Звенигородка                                                                Т.А.Лисенко

 

Агрометеорологічний огляд

Друга декада грудня  відзначилась  дуже похмурою погодою, з складними погодними явищами: хуртовинами, снігопадами, туманами, ожеледдю  та ожеледицями на дорогах. По температурному режиму декада була теплішою за багаторічну норму.  Середня декадна температура повітря  -2.8°, що на 0.5˚ вище норми (-3.3˚). Максимальна температура повітря підвищувалась до +1.1°,  мінімальна температура  повітря вночі знижувалась до мінус 7.6°. Опадів випало 17.6мм, що становить 95% від декадної норми (19мм). Агрометеорологічні умови  другої декади грудня  були сприятливими для перезимівлі озимих культур:  відлиги, що спостерігалась впродовж 2-х днів, не порушили зимового спокою озимих. Загрозливих явищ для вимерзання  озимих впродовж декади  не спостерігалося. Мінімальна температура ґрунту на глибині 3 см (глибина залягання вузла кущіння озимих) знижувалась до 1.2° морозу, що не становило загрози для  рослин.  По результатах снігозйомки на кінець декади  поля пшениці озимої  вкриті суцільною, рівномірною сніговою ковдрою на мерзлому ґрунті, середня висота якої становить 19см, щільність снігу 0.24г/см3, запаси води в сніговому покриві становлять 45.6 мм. По зябу  середня висота снігу становила 22см.

21.12.18     Технік-агрометеоролог метеостанції Звенигородка               Мовчан Ю.І.

 

Ускладнення погодних умов

За прогнозом Черкаського обласного центру з гідрометеорології внаслідок виходу активного південного циклону протягом найближчих днів очікуються опади у вигляді снігу та мокрого снігу, які посиляться вночі, а завтра вдень досягнуть критерію небезпечного погодного явища! Температура впродовж доби коливатиметься в межах від 1º морозу – 1º тепла. На такому фоні можливо утворення ожеледі, налипання мокрого снігу, ожеледиці на дорогах. При посиленні вітру спостерігатимуться хуртовини.

Надалі з 14 грудня очікується послаблення опадів, вітру та атмосферних явищ і невелике посилення морозів.

Районна державна адміністрація закликає водіїв упродовж 12-13 грудня за можливості утриматися від поїздок на власному транспорті та дотримуватися правил паркування, аби не заважати роботі снігоприбиральної техніки.

До уваги рибалок! На водних об’єктах лід тонкий і ненадійний, виходити на нього вкрай небезпечно!

Сектор з питань цивільного захисту на оборонної роботи райдержадміністрації

 

І Н Ф О Р М А Ц І Я

про агрометеорологічні умови листопада 2018 року

 

       На початку листопада  ще панувала  тепла погода.  7-го листопада  відбувся  перехід середньодобової температури повітря через +5˚ у бік зниження  і  13-го листопада через 0˚. В середині місяця встановився зимовий характер погоди,  утворився   перший сніговий покрив 5см. Середня температура повітря за місяць  +0.2, що значно холодніше за норму (+1.9˚). Мінімальна температура повітря знижувалась до 12.0° морозу. Опадів за листопад випало 36.2мм, що становить  80% від норми. Всього опадів випало із початку  року  565.5мм(104% від норми).                                                                                                                                                          7 листопада  відбулося припинення  вегетації озимини.   Посіви пшениці озимої  ввійшли в зиму добре розкущеними та у  відмінному стані. Промерзання грунту  впродовж місяця  коливалось  від 1см до 9см, а висота снігу від 1см до 10см.  Мінімальна  температура ґрунту на глибині вузла кущіння пшениці озимої впродовж місяця знижувалась до мінус 1.6°, що значно вище  критичної температури вимерзання. Подальший стан посівів залежатиме від умов перезимівлі.  Якщо зима буде сніжною та м’якою, то перезимівля озимих культур пройде  успішно та без втрат.      

                                                                                                                                                                  

03.12.2018     Начальник метеостанції  Звенигородка                                  Т.А.Лисенко

 

 

Оперативна інформація про ускладнення погодних умов

1 грудня 2018 року по Черкаській області

 

Внаслідок впливу атмосферних фронтів південного циклону, на Черкащині 1 грудня очікується ускладнення погодних умов: помірний сніг, місцями сильний сніг (приріст снігового покриву 6-12 см), на дорогах ожеледиця. Температура вночі -5..-10º, вдень -2..-7º.

 

Такі погодні умови можуть призвести до порушення руху транспорту, також ускладнить роботу енергетичної, будівельної галузей та комунального господарств

 30.11.2018      Начальник метеостанції Звенигородка                               Т.А.Лисенко

   

Агрометеорологічний огляд

Друга  декада листопада була  по- зимовому холодною, зі снігом та характерними для зими гідрометеорологічними явищами  та скоріше відповідала по температурному режиму  першій декаді грудня.  Середня декадна температура 1,4° морозу, що на  3,3˚ нижче  норми (1,9˚). Максимальна температура повітря підвищувалась до 5,1°, мінімальна температура  вночі знижувалась у повітрі до 6,8° морозу. Опадів випало 15,5 мм, 107% від декадної норми (15мм). В середині декади утворився сніговий покрив, який на останній день декади збільшився до 10см, грунт промерзав   впродовж декади на глибину  до 5см.

 Агрометеорологічні умови  другої декади листопада  були  сприятливими для перезимівлі озимих культур. Посіви пшениці озимої ввійшли в зиму добре розкущеними та у  відмінному стані. Мінімальна  температура ґрунту на глибині 3 см (глибина залягання вузла кущіння озимих культур) впродовж декади знижувалась до  1,1°морозу, що значно вище критичної температури вимерзання. 

 По результатах снігозйомки на кінець декади  поля з пшеницею озимою вкриті шаром снігу 10см, який залягає рівномірним шаром на мерзлому грунті,  щільність снігу 0,10г/см3  , запас води в снігу 10,0мм.  

 Хуртовини, значний шар снігу, ожеледь та ожеледиця на дорогах  ускладнювали  роботу  комунальників, об’єктів енергетики та  транспорту.

 

21.11.2018             Технік-агрометеоролог метеостанції  Звенигородка          Ю.Мовчан

      

19 листопада - День працівників гідрометеорологічної служби України

Це свято об’єднує всіх метеорологів нашої рідної Батьківщини. На території Україні працює 187  гідрометеорологічних станцій, з них  49 з 100-річним і більше періодом спостережень. В нашій області найстаріша метеостанція Умань веде спостереження з 1885 року. Метеостанція Звенигородка розпочала перші найпростіші спостереження з 1 жовтня 1924 року в с.Єрки Катеринопільського району. Спостереження не припинялись навіть у найтяжчі періоди нашої історії: ні в роки голодоморів, ні в роки другої світової війни, ні в повоєнну розруху, ні при розпаді Радянського Союзу. В 1957 році наша метеостанція була переведена в с.Озірну Звенигородського району. Географічні координати нашої станції: широта 49˚05', довгота 30˚54'. Висота над рівнем Балтійського моря 214м. В теперішній час метеослужба України не тільки  веде спостереження за кліматом, забрудненням навколишнього природного середовища, а й постійно поширює інформацію про глобальні зміни клімату, бере участь у широкомасштабних міжнародних наукових дослідженнях, в тому числі в Антарктиді.  Щиро вітаю колег-метеорологів з професійним святом! Зичу творчого натхнення та успіхів, енергії та любові до своєї роботи, дружної атмосфери в колективі, міцного здоров’я і благополуччя в родинах.

19.11.2018     Начальник метеостанції Звенигородка        Т.А.Лисенко

 

 

Попередження про погіршення погодних умов по Черкаській області:

 

Вдень 14 листопада та вночі 15 листопада у Черкаській області очікується погіршення погодних умов: сніг з дощем (тимчасове утворення снігового покриву висотою 3-6 см), місцями налипання мокрого снігу та ожеледь, на дорогах ожеледиця.

13.11.2018      Начальник метеостанції Звенигородка   Т.А.Лисенко

 

 

Агрометеорологічний огляд

 

Перша декада листопада в загальному  була  теплою, з малою кількістю опадів та скоріше відповідала по температурному режиму  третій декаді жовтня.  Середня декадна температура повітря склала 6.2°, що на  2.8˚ вище  норми (3.4˚).   

На початку  декади за підвищенних середньодобових температур у посівів озимини тривала активна вегетація.  Проте вже 7 листопада  відбувся  перехід середньодобової температури повітря через +5° у бік зниження, що означає закінчення вегетаційного періоду та припинення активної вегетації озимини.  Пшениця озима, за якою  веде спостереження метеостанція,  ще до кінця декади у денні години продовжувала вегетувати. Рослини знаходяться у доброму стані, виглядають здоровими,  добре розкущенні. Умови для проведення збирання врожаю на полях спостерігались цілком задовільні для цього періоду осені.

12.11.2018      Технік-агрометеоролог  метеостанції Звенигородка   Ю.І.Мовчан

 

    

    Агрометеорологічний огляд

Третя декада жовтня загалом була  дуже теплою, малосонячною, з  частими, проте переважно малої інтенсивності, опадами. Температурний фон щоденно перевищував норму на 0.6˚-8.8˚, за винятком 25 жовтня, коли середньодобова  температура становила  лише +4.2˚.  Впродовж декади випадали тривалі та  рясні  роси.  Дискомфорту людям додавало часте випадіння опадів. Середня декадна температура повітря становила  9.3˚, що на 4.1˚ вище  багаторічної кліматичної норми (+5.2˚). Опади спостерігались впродовж  6-ти днів декади і в сумі дали 11.5мм, що становить 120% від декадної норми (10мм). З початку року опадів випало  529.3мм  (106% від багаторічної норми).

Агрометеорологічні умови третьої декади жовтня були   сприятливими для росту і розвитку озимих с/г культур.  Пшениця озима знаходиться у фазі  „кущіння“, рослини яскраво-зеленого кольору, добре розкущуються. Спостерігається  незначна забур’яненість.  Заморозок, що спостерігався 23.10, посівам озимини  шкоди не завдав. Сума ефективних температур повітря вище +5° накопичилась для пшениці озимої посіяної у другій декаді вересня становить  до 347.2˚, у третій декаді вересня - до 254.2˚, у першій декаді жовтня –до 183.7˚, у другій декаді жовтня - до 129.2˚. Незважаючи на  понаднормову  декадну кількість опадів,  запаси продуктивної вологи на полях  пшениці озимої, попередником якої був соняшник, станом на 28.10 недостатні: в  0-20см шарі грунту становлять 20мм, в 0-50см шарі –33мм, в метровому шарі - 48мм . По зябу в  0-20см шарі грунту вологозапаси становлять 22мм, 0-50см –57мм, в метровому шарі -108мм.   Середня температура грунту на глибині 10см  за декаду становила +9.5˚ (норма +6.0˚). Через високу вологість повітря та дощі  погодні умови  для збирання  врожаїв  пізніх зернових та технічних культур склались несприятливими. На полях триває оранка на зяб.                                                          

01.11.2018      Технік-агрометеоролог  метеостанції Звенигородка   Ю.І.Мовчан                                                     

 

Погода у листопаді

Останній місяць осені в наших краях по-зимовому холодний і  по-осінньому сирий. Це місяць довгих і темних ночей, коли переважає похмура погода з частими туманами. Багаторічна середньомісячна температура повітря для листопада в  Звенигородському районі становить +1.9°, в цьому році очікується середньомісячна температура +2,5°.  Абсолютний максимум +20,5° (спостерігався 14.11.2010 р). Абсолютний мінімум -19,5° (спостерігався 26.11.1999 р.). Кількість опадів у листопаді по багаторічних даних складає 45мм, в цьому році  очікується 39 мм. Перші прояви зими  можуть спостерігатися вже у перший декаді місяця, потім осіннє тепло повернеться і остаточно зимовий режим погоди встановиться у період 18-22.11.  Основну порцію опадів слід очікувати у 3 декаді місяця.

31.10.2018      Начальник метеостанції Звенигородка   Т.А.Лисенко

Штормове попередження про зміну погодних умов в Черкаській області  24-25 жовтня:

Очікується різка зміна погодних умов: 24 жовтня  дощі, 25 жовтня дощі  з мокрим снігом; посилення вітру до 15-20 м/с.

22.10.2018      Начальник метеостанції Звенигородка   Т.А.Лисенко

Агрометеорологічний огляд

В продовж другої декади жовтня спостерігалось справжнє „бабине літо”: було сухо, сонячно та  дуже тепло. Щодня середній температурний фон  перевершував багаторічну норму на 2.1-7.2˚. Такі температурні  показники скоріше відповідають третій декаді вересня. Середня декадна температура повітря становила  12.7˚, що значно вище  багаторічної кліматичної норми (+8.2˚). Опади впродовж декади спостерігались  лише у вигляді слідів від роси. З початку року опадів випало 517.8мм  (106% від багаторічної норми). Агрометеорологічні умови декади були  переважно сприятливими для росту і розвитку озимих с/г культур. На площах пшениці озимої сорту Ава, посіяної 19.09,  вже 14жовтня відмічено початкову фазу „кущіння“, стан рослин відмінний,  спостерігається  незначна забур’яненість. На кінець декади середня висота рослин пшениці озимої становить 11см,  кількість стебел на 1м2   1184шт при кущистості 1.9. Проте запаси продуктивної вологи на полях  пшениці озимої станом на 18.10 в  0-20см шарі грунту становлять 20мм – недостатні. Позитивним фактором  у зволоженні верхніх шарів  грунту стали щоденні  рясні та тривалі роси.

22.10.2018      Начальник метеостанції Звенигородка   Т.А.Лисенко

 

У зв’язку із тривалим бездощовим періодом в екосистемах нашої області продовжує утримуватися надзвичайна (5 класу) пожежна небезпека. Тому, потрібно не допускати спалювання сухої трави, сміття та залишків рослинності, щоб не провокувати цим виникнення пожеж та забруднення повітря, котрі можуть завдати чимало шкоди здоров’ю людей і навколишньому середовищу! Нагадуємо, що лише висока культура поводження з вогнем, дотримання правил пожежної безпеки  здатні позбавити від наслідків, завданих пожежею.

18.10.2018      Начальник метеостанції Звенигородка   Т.А.Лисенко

 

Прогноз на жовтень

Жовтень – це вже справжня осінь, пора жовтіння листя,  завершення  польових робіт і приготувань до зими. У першій половині місяця переважає суха погода з великими добовими коливаннями температури, у другій половині  зростає кількість дощів, інколи з мокрим снігом, сильних вітрів, густих туманів і мряки. Заморозки у жовтні – явище звичайне. Середньомісячна температура повітря для Звенигородського району становить +7,8°, абсолютний максимум температури – +28.4° спостерігався 03.10.1999 р., абсолютний  мінімум – 10.7° морозу спостерігався 29.10.1951 р. Середня кількість опадів за місяць становить 34 мм. В цьому  році жовтень 2018 року  очікується помірно теплим та з достатньою кількістю опадів,  з чергуванням хвиль холоду та тепла.  Перше значне похолодання можливо 09-13.10, коли температура повітря вночі знизиться до 3º морозу, а вдень +10+12º. Основна  частина опадів очікується у другій половині місяця.

03.10.2018      Начальник метеостанції Звенигородка   Т.А.Лисенко

 

23 вересня відбудеться осіннє рівнодення в Україні, коли день і ніч триватимуть по 12 годин. Цей день є астрономічним початком осені. Завтра почнеться більш активне падіння атмосферного тиску, дещо посилиться вітер. Але південний напрямок вітру не дасть нічній температурі знизиться нижче +10+12º, а вдень, разом із сонцем він підвищить температуру до +26+28º. 23 вересня погода зміниться. Пройдуть дощі у супроводі сильного північно-західного вітру, місцями можливі грози. Температурний фон різко знизиться на 3-5º.Денні температури знизяться до +12+14º, нічні до +2+4º. Всередині наступного тижня є ймовірність перших заморозків! Найближча неділя розпочне холодний тиждень, тому радимо закінчити необхідні господарські та польові роботи. Зміна сухої теплої спокійної погоди на холодну,дощову та вітряну, перепади атмосферного тиску можуть негативно позначатися на самопочутті! Радимо уважніше ставитися до свого здоров’я та переходити на більш теплий одяг!

21.09.2018      Начальник метеостанції Звенигородка   Т.А.Лисенко

           

 

Штормове попередження про стихійне гідрометеорологічне явище

14-17 серпня надзвичайний (5 класу) рівень пожежної небезпеки.

В Україні відкритий сезон полювання на пернату дичину. Проте слід пам’ятати, що під час надзвичайної пожежної небезпеки діє заборона відвідування громадянами лісів та в’їзду до зелених масивів транспортних засобів (розпорядження Черкаської облдержадміністрації №71 від 09.02.2017). Слід всім пам’ятати, що запобігти пожежі легше, ніж її гасити. Якщо ж ви помітили загорання, то одразу телефонуйте за номером Служби порятунку «101».

14.08.2018   Начальник метеостанції Звенигородка       Лисенко.Т.А.

 

Погода в серпні на Звенигородщині

   Серпень – жаркий літній місяць, проте має такі ознаки  передосіння, як прохолодні ночі та серпанки в низинах. А ще це – найщедріший та найсмачніший період року. Для хліборобів - дуже багато роботи у полі: треба і косити, і орати, і сіяти. По Звенигородському району середньомісячна температура повітря в серпні становить +18,6°. По багаторічних даних метеостанції Звенигородка абсолютний максимум температури повітря +38,6° відмічався 20.08.1946р, абсолютний мінімум +3,9° - 27.08.1938р. Аномально спекотним був серпень післявоєнного 1946 року – впродовж 14-ти днів денні температури досягали +32,9 + 38,6˚. Середньомісячна кількість опадів   у серпні становить 54 мм - найменша кількість із літніх місяців. Проте добовий максимум опадів може досягати 30-40 мм. В цьому році після 20 серпня є значна ймовірність ранніх проявів осені: зниження денної температури до +18+20º, а нічної – до +6+9º. Найбільш суттєві дощі можливі у в кінці другої - початку 3 декади. Погода сприятиме проведенню польових робіт та якісній підготовці до осінньо-зимового періоду.

08.08.2018   Начальник метеостанції Звенигородка       Лисенко.Т.А.

 

Штормове попередження про небезпечне гідрометеорологічне явище

по м. Черкаси та Черкаській області № 7

Вдень 13 липня очікуються грози, місцями по області шквали 15-20 м/с.

 

Агрометеорологічний огляд  по Звенигородському району за третю  декаду  червня  2018року

Третя декада червня  відзначилась контрастністю погодних умов: спека змінювалась прохолодою, суха погода  -  дощами з грозами. Середня декадна температура повітря становила 19.7˚, що на 1.0˚ вище норми (18.7˚). Стовпчики термометрів в повітрі впродовж декади максимально піднімались до +30.4°, мінімальна температура повітря вночі знижувалась до +8.7°.                                                                                                                                                                  

Опади  спостерігались впродовж  2-х  днів декади  у вигляді інтенсивних зливових дощів в супроводі гроз та дали 16.9мм  або 74 % від декадної норми (23мм). З початку року опадів випало 334.1мм (114 % від багаторічної норми). Агрометеорологічні  умови  третьої  декади червня  в Звенигородському районі були сприятливими для росту і розвитку с/г культур та переважно сприятливими для проведення  польових с/г робіт.  Стан  рослин с/г культур,  за  якими веде спостереження метеостанція  Звенигородка,  впродовж третьої  декади  червня залишався добрим. У пізніх  і  технічних  культур продовжувалось наростання вегетативної  маси, у  озимих  та  ярих хлібів - налив та дозрівання  зерна.   Фенологічний  розвиток  усіх  с/г  культур продовжується  зі  значним  випередженням  середніх  багаторічних строків. Так у пшениці озимої та ячменю  ярого „воскова стиглість“ настала  28.06, що є найбільш ранньою датою настання цієї фази  по середнім багаторічним  даним.  У кукурудзи  впродовж декади з’явився  17-й листок, відмічено фази „викидання волоті“ та „цвітіння волоті“, що значно раніше середніх  багаторічних строків Пошкоджень посівів  хворобами та шкідниками на спостережних ділянках  не відмічено..  Запаси  продуктивної  вологи  в грунті  станом на 28.06 на полях,  за  якими веде  спостереження  метеостанція становлять:

                                              0-20см                                              0-100см

Пшениця озима                    11мм (недостатні)                              42мм (достатні)

Ячмінь ярий                           3мм (низькі)                                      25мм (незадовільні)

Горох                                     20мм(достатні)                                  118мм(оптимальні)

Кукурудза                             22мм(добрі)                                        143мм(добрі)

 Суми ефективних температур >5˚ на кінець декади  становлять 1123˚(норма 842˚), >10˚ становлять 676.3˚ (норма 423˚).

Температура грунту на глибині 10см в середньому за декаду склала 23.4˚ (норма 21˚),  в денні години максимально підвищувалась до  31.4˚, а в нічні години знижувалась до 16.4˚.

   

01.07.2018 

Начальник метеостанції  Звенигородка                               Т.А.Лисенко

 

Агрометеорологічний огляд

В другій декаді червня   переважала дощова та аномально-тепла  погода, що  спричинювало парниковий ефект, і тому здавалось, що температура повітря  значно більша за фактичну. Середня декадна температура повітря становила 22.2˚, що на 4.8˚ вище норми (17.4˚). Стовпчики термометрів в повітрі впродовж декади максимально піднімались до +29.2 °. Мінімальна температура повітря вночі знижувалась до +12.4°.                                                                                                                                                                        

Опади  спостерігались впродовж 6-ти  днів декади  у вигляді інтенсивних зливових дощів в супроводі гроз та дали  71.3мм або 222 % від декадної норми (32мм). З початку року опадів випало 317.2мм ( 117% від багаторічної норми). З початку вегетаційного періоду випало  127.3мм або 83% від багаторічної норми (153мм). В деяких населених пунктах району спостерігались короткочасні випадіння граду розміром з горошину, суттєвих пошкоджень посівів не відмічено. Фенологічний розвиток усіх с/г культур продовжується зі значним випередженням середніх багаторічних строків (на 5-19 днів раніше). Стан рослин с/г культур, за якими веде спостереження метеостанція Звенигородка, залишається добрим. Тепла  погода та достатні запаси вологи в грунті сприяли  наростанню вегетативної  маси пізніх і технічних  культур та повноцінному наливу зерна ранніх хлібів. Випадіння ефективних  дощів впродовж декади сприяли  доброму насиченню верхніх шарів ґрунту вологою.  Запаси  продуктивної  вологи  в грунті  станом на 18.06 становили:

                                               в 0-20см шарі                                         в метровому шарі

- пшениця озима                 29мм (достатні)                                        94мм (оптимальні)

- ячмінь ярий                       30мм (достатні)                                        82 (оптимальні)

- горох                                  23 мм (достатні)                                      114 (оптимальні)

- кукурудза                          30мм (добрі)                                             147 (добрі)                  

 Суми ефективних температур >5˚ на кінець декади  становлять 975.8˚(норма 708˚), >10˚ становлять 579.1˚ (норма 340˚) - більш характерні для середини липня.

Температура грунту на глибині 10см в середньому за декаду склала 24.6˚ (норма 21˚),  в денні години максимально підвищувалась до 30.7 ˚, а в нічні години знижувалась до 19.6˚.

 

21.06.2018             Начальник метеостанціі Звенигородка Лисенко Т.А.

 

Погодні умови травня 2018 року

      Ось і промайнув  місяць травень, найкрасивіший місяць року,  який порадував нас  буянням  трав і  п’янкими  ароматами квітів, дозріванням перших  ягід черешні та полуниці. Цьогорічний травень видався аномально теплим. Середня температура повітря за місяць становила +18.3°, що на 3.4° вище кліматичної норми (14.9˚). Найтепліше було вдень 31 травня, коли максимальна температура повітря підвищилась  до +29.7°, а поверхня ґрунту прогрівалася до +51.9°. Найхолоднішою була ніч 21травня, коли мінімальна температура повітря знизилась до +7.5°. Випадіння опадів по Звенигородському району відбувалось нерівномірно, як по території, так і по кількості: в деяких населених пунктах лише покрапав дощик, в інших спостерігались сильні зливи. На території метеостанції зливові дощі різної інтенсивності (від невеликих до сильних) спостерігались впродовж 6-ти днів, інколи  у супроводі гроз.  Найбільша їх кількість – 15.6 мм, що становить  34 % місячної норми, випала 18.05. По даних очевидців 18 травня в деяких населених пунктах району спостерігалось випадіння граду різної величини (від горошини до голубиного яйця), наслідком чого стало побите листя  городини та дерев. Загальна кількість опадів за травень становила 40.8 мм, що становить 89 % від кліматичної норми(46мм).  З початку року  випало 244.1 мм опадів (116% від норми), з початку вегетаційного періоду випало  54.2мм або 59% від норми (92мм).

Погодні умови, що спостерігались в травні,  були  сприятливими для активної вегетації сільгоспкультур. Підвищений температурний фон, швидке наростання  суми ефективних температур та переважно достатня зволоженість ґрунту сприяли  прискореному  розвитку рослин та скороченню  міжфазного періоду. Позитивним фактором  для рослин в кінці місяця,  коли  верхній шар ґрунту підсох  і спостерігались суховії, стали  рясні роси, що випадали в нічні та вранішні години. Стан рослин с/г культур, за якими веде постереження метеостанція Звенигородка, залишається добрим. Агрометеорологічні умови  травня  в Звенигородському районі були сприятливими для проведення  різноманітних польових робіт.                                                                                                                           

Запаси продуктивної вологи в ґрунті впродовж місяця під різними культурами постійно змінювались в залежності від кількості випавших опадів.  Станом на 28.05.18  запаси продуктивної вологи становлять :

                                         0-20см  шарі                      0-100см шарі

- пшениця озима         16мм  недостатні               81мм    задовільні

- ячмінь ярий               19мм  недостатні              117мм    добрі

- горох                           24мм  достатні                 144 мм  оптимальні

- кукурудза                   15мм  задовільні              138мм    добрі

 

Начальник метеостанції  Звенигородка                Т.А.Лисенко

 

Прогноз на червень.

Червень – місяць дозрівання хлібів, найдовших днів та найкоротших ночей, пора духмяних трав, коників і розкотистих гроз. По багаторічних даних метеостанції Звенигородка: середньомісячна температура становить +17.8°, абсолютний максимум температури повітря +36.4° відмічався в 25червня 1957 року, абсолютний мінімум +2.5° відмічався в 1 червня 1951 року. Місячна кількість опадів за кліматичною нормою  становить 83 мм. Найбільш багата на дощі 2 декада місяця, найменше їх випадає у 3 декаді. У середньому за місяць буває 12 днів з опадами, це найбільше зі всіх літніх місяців. У цьому році червень прогнозується аномально-теплим та з опадами меншими від норми: середньомісячна температура очікується +20º (за норми +17.8º), кількість опадів – 70 мм (за норми 83 мм). При цьому, нетривалі похолодання найбільш вірогідні на початку та наприкінці місяця, найбільше опадів очікується в першій та третій декадах, можливі дні зі спекою +30+32º. Дощі наприкінці місяця можуть завадити підсиханню зерна та початку жнив. Періоди зі спекою зумовлюють утримання пожежної небезпеки надзвичайного (5) класу.

31.05.2018       Начальник метеостанції Звенигородка Лисенко Т.А.

 

Штормове попередження:

30 травня-1 червня утримається надзвичайний (5 класу) рівень пожежної небезпеки

Огляд погодних умов

            На Черкащині, під впливом антициклону - області підвищеного атмосферного тиску, сонячно, дуже тепло та сухо.           

Середня добова температура повітря 19-21°, що на 2-4º вище кліматичної норми. Денна температура повітря була 25..27º, нічна 8..10º.

Висока температура, відсутність дощів, низька відносна вологість повітря (менше 30 % в денні години) та суховії, сприяють висушуванню верхнього шару ґрунту, та утриманню показника пожежної небезпеки на рівні надзвичайного (5 класу).

            Станом на 15:00 годину 29 травня на території області надзвичайна (5 класу) пожежна небезпека.

станом на 15:00 год. 29 травня 2018 року

Черкаси

Сміла

Чигирин

Золотоноша

Канів

Умань

Жашків

Звенигородка

4949

11510

19190

3760

4612

11969

12101

3845

 

За прогнозом синоптиків, по-літньому теплі дні та ночі нам забезпечує тепла повітряна маса з південних широт. Вдень повітря прогріватиметься до +27..29º, вночі буде в межах +12..17º.

 Такі погодні умови сприятимуть подальшому утриманню показника пожежної небезпеки в екосистемах області на рівні стихійних значень.

Черкаський гідрометцентр нагадує: у лісах області утримується надзвичайний (5 клас) пожежної небезпеки. Це означає, що в’їзд на транспорті до лісових масивів, особливо хвойних, заборонено. Також категорично заборонено розведення вогнищ. У першу чергу застереження стосуються щодо хвойних лісів.

Пам’ятайте: пожежу краще не допустити, ніж загасити.

Якщо ж ви помітили загорання – одразу телефонуйте за номером Служби порятунку «101».

За прогнозом, 31 травня-1 червня на всій території області надзвичайна (5 класу) пожежна небезпека.

                   Прогноз показника пожежної небезпеки на 30 травня 2018 року

Черкаси

Сміла

Чигирин

Золотоноша

Канів

Умань

Жашків

Звенигородка

6025

12572

20278

4810

5599

13020

13312

4940

 

Огляд погодних умов

Під впливом антициклону з північного сходу на Черкащині спостерігалася малохмарна, без опадів погода, з прохолодною ніччю та теплим днем. Так вночі температура повітря знижувалась до +6+11º, вдень підвищувалась до +22+24º. При цьому відмічався посилений північно-східний вітер, швидкістю до 8-11 м/с, а відносна вологість повітря в денні години зменшувалась до 21-25%. В нічні та ранкові години спостерігались рясні роси.

            Погодні умови в денні години сприяли зростанню показника пожежної небезпеки.

            Станом на 15:00 годину 27 травня на більшої частині території області переважала надзвичайна ( 5 класу) пожежна небезпека, в Золотоніському та Звенигородському районах вона була висока ( 4 класу).

станом на 15:00 год. 27 травня 2018 року

Черкаси

Сміла

Чигирин

Золотоноша

Канів

Умань

Жашків

Звенигородка

3906

10641

18187

2756

3640

10986

11110

2859


За прогнозом синоптиків, в найближчі 2 дні істотних змін у погоді не передбачається. Утримається суха та помірно-тепла погода, з температурою вночі +9+14º, вдень +20+25º.

 Такі погодні умови сприятимуть подальшому утриманню показника пожежної небезпеки в екосистемах області на рівні небезпечних та стихійних значень.

 

За прогнозом, 29 травня на всій території області надзвичайна (5 класу) пожежна небезпека.

                   Прогноз показника пожежної небезпеки на 28 травня 2018 року

Черкаси

Сміла

Чигирин

Золотоноша

Канів

Умань

Жашків

Звенигородка

4914

11596

19212

3742

4490

11937

12122

3881

 

Черкаський гідрометцентр нагадує:  сонячні дні сприяють відпочинку на природі. Пам’ятайте, що в пожежнонебезпечний період, забороняється кидати палаючі сірники та непогашені недопалки, залишати на сонячній галявині пляшки або уламки скла. Для того щоб попередити пожежу, рекомендується обкопувати місце багаття канавкою або обкладати камінням, щоб вогонь не «втік» лісовою підстилкою. Не залишайте багаття без нагляду. Якщо покидаєте місце відпочинку багаття після заливання водою рекомендується закидати вологим ґрунтом і притоптувати.

Якщо ж ви помітили загорання – одразу телефонуйте за номером Служби порятунку «101».

 

Агрометеорологічний огляд

Друга  декада травня  в Звенигородському районі була  дощовою, з грозами та малосонячною. Опади по  району впродовж декади випадали   нерівномірно та різної інтенсивності. В деяких населених пунктах спостерігалось випадіння граду різної величини.  Середня декадна температура повітря становила 15.6°, що на 0.2˚ вище норми (15.4˚). Стовпчики термометрів в повітрі впродовж декади максимально піднімались до +25.6°. Мінімальна температура повітря  знижувалась до +7.5°.

Опадів за декаду випало  33.0 мм або 72%  від місячної норми.  З початку року опадів випало 244.1мм ( 129% від багаторічної норми).  Дощі разом з прохолодою зумовили перезволоження верхніх шарів грунту і призупинили проведення польових робіт та створювали сприятливі умови для росту бур’янів. Погодні умови цілком сприяли росту та розвитку сільгоспкультур.  Стан культур  на полях, за якими веде спостереження метеостанція Звенигородка,  впродовж декади залишався добрим,  також відмічалось  скорочення міжфазного періоду розвитку та  прискорений розвиток рослин.  Запаси  продуктивної  вологи  в грунті  станом на 18.05 на полях,  за  якими веде  спостереження  метеостанція, переважно достатні, добрі та оптимальні.

21.05.2018       Начальник метеостанції Звенигородка Лисенко Т.А.

          

Штормове попередження про небезпечне гідрометеорологічне явище по м. Черкаси та Черкаській області 13

18 травня в Черкасах та місцями по області очікуються грози, шквали, град.

 

ПОГОДА У ТРАВНІ

По багаторічних спостереженнях метеостанції Звенигородка середньомісячна температура  травня становить +14.9°. Абсолютний максимум температури повітря +33.9° відмічався 26.05.2007р, абсолютний мінімум – 2.9° морозу відмічався в 11.05.1945р. Опадів впродовж травня в середньому випадає 46 мм. В цьому році травень на Звенигородщині прогнозується дещо теплішим звичайного та з опадами у межах кліматичної норми: середньомісячна температура очікується +17º (за норми +14.9º), кількість опадів – 49 мм (за норми 46 мм). При цьому всередині першої та другої декад місяця температура повітря вночі може знижуватися до +3+5º. Максимальна температура повітря вже з початку травня в окремі дні може досягати +28+30º, однак в останні 10 днів місяця тепло буде більш помірним. Найбільш значні зливові дощі очікуються із середини травня, зі стійким переходом до літнього сезону.

30.04.2018       Начальник метеостанції Звенигородка Лисенко Т.А.

Звенигородщина в очікуванні дощів.

Цьогорічний квітень найбільш сухий квітень за повоєнний період метеоспостережень: з початку місяця на сьогоднішній день по даних метеостанції Звенигородка випало лише 0,4 мм опадів, що становить 1% місячної норми. Завтра очікується теплий погожий день. Нічна температура повітря не опускатиметься нижче 9..14º тепла, вдень завдяки сонячному прогріву температура сягатиме +20..+25º. Суттєвих опадів не прогнозується. У п’ятницю, 27 квітня, очікується дощ: вночі помірний, вдень невеликий та короткочасне зниження температури повітря вдень до +13..+18º. У вихідні буде по-літньому тепло та сухо.

25.04.2018       Начальник метеостанції Звенигородка Лисенко Т.А.

                Агрометеорологічний огляд

по Звенигородському району за першу  декаду  квітня  2018 року

Перша декада квітня в цьому році, після аномально холодного березня, видалася аномально теплою, сухою,  сонячною та з рясними росами.  Температурний фон щоденно окрім 2-го та 3-го квітня, був  значно вище  кліматичної норми. З перших днів квітня спостерігалось  інтенсивне наростання тепла. 10 квітня зафіксовано новий рекорд максимальної температура для цього дня +22.8° (попередній  рекорд +22.7˚спостерігався  у 1973р.). Середня декадна температура повітря становила +10°, що на  3.0˚ вище норми (7.0˚). Стовпчики термометрів в повітрі протягом декади максимально піднімались до +22.8°, мінімальна температура повітря вночі знижувалась до +1.2°. Опади впродовж декади  не спостерігались. З початку року опадів випало 189.6мм (145% від багаторічної норми).  Впродовж декади  агрометеорологічні умови були сприятливими для відновлення та активної вегетації озимих культур, багаторічних рослин,  дерев та ягідників.  Так, відновлення  вегетації  у озимої пшениці  на Звенигородщині  відбулося 02.04, на два тижні пізніше від середніх багаторічних строків (19.03).Шар грунту  на глибині 10см впродовж декади був сильно та добре зволожений. Запаси продуктивної вологи в грунті по пшениці озимій  та зябу станом на 09.04 становлять: в 0-20см шарі 26-32мм, в метровому шарі  168-181мм  -  відмінні. Температура грунту на глибині 10см в середньому за декаду склала 7.8˚,  в денні години максимально підвищувалась до 16.6˚, а в нічні години знижувалась до 1.0˚.  Сума ефективних температур >5˚ на кінець декади становила  51.0˚ ( норма 40˚), >10˚ становила 9.3˚. Агрометеорологічні умови  вродовж усієї декади дозволяли в Звенигородському районі підтримувати високі темпи польових робіт, а саме: підживлення пшениці озимої, закриття вологи та підготовка грунту до посіву ярих зернових. В окремих господарствах  району вже розпочалась  посівна компанія.

11.04.2018 Начальник метеостанції Звенигородка Лисенко Т.А.

Прогноз на квітень 2018 року

У цілому квітень прогнозується теплим та з опадами меншими від кліматичної норми.  Середньомісячна температура очікується +10º (за норми +8,5º), кількість опадів – 39 мм (за норми 46 мм). Перехід середньодобової температури повітря через +5º очікується у період 31 березня – 1 квітня, через +10º - 16-20.04, що дещо раніше середніх строків. Максимальна температура повітря може досягати: у першій декаді – 20º тепла, в другій декаді – 24º, в третій декаді - 28º. Заморозки можливі: у  першій декаді до -4º, в другій та третій – до -2º. Останні заморозки вірогідні 20-22 квітня. Опади спостерігатимуться переважно у першій половині місяця, останні 10 днів квітня очікуються майже сухими. Як наслідок, сівба ранніх зернових дещо затримається внаслідок перезволоження ґрунту, а з другої половини місяця стане можливою сівба всіх сільгоспкультур одночасно. Хорошого Вам настрою при будь-якій погоді!

30.03.2018         Начальник метеостанції Звенигородка    Т.Лисенко

         

     Всесвітній  День метеослужби

23 березня свято всіх метеорологів нашої планети, які об’єднані і координуються  Всесвітньою метеорологічною організацією. Метеорологія – дуже важлива та цікава наука, що має великий інтелектуальний і технічний потенціал. По всій земній кулі працює  мережа метеостанцій, на орбіті  планети Земля постійно літають супутники, для того щоб щодня був свіжий прогноз погоди для людей та народного господарства.  Робота метеорологів та синоптиків  потребує високого рівня знань, уважності,  зібраності, відповідальності. Цілодобово, навіть в цей святковий день, працює і наша метеостанція Звенигородка, на якій з 1957 року ні на мить не припиняються спостереження за навколишнім середовищем. Кожна краплинка дощу чи сніжинка, кожна хмаринка під пильним наглядом чергового спостережника - метеоролога.

Вітаю своїх колег-метеорологів  з професійним святом.   Бажаю всім міцного здоров’я, добробуту і благополуччя в родинах, щоб робота приносила задоволення і достатнє матеріальне забезпечення! Процвітання нашій державі  і, зокрема,  нашій службі,  а також мирного голубого неба над головою!

22.03.2018     Начальник метеостанції Звенигородка        Т.А.Лисенко

 

Агрометеорологічний огляд по Звенигородському району за  другу  декаду  березня  2018 року

Весняний режим погоди, що розпочався ще 7 березня, продовжувався і в другій декаді березня: ночі були зі слабкими морозами, вдень температури були з невеликими плюсами, переважно було хмарно, майже щодня спостерігались опади та  тумани. 18 березня характер погоди кардинально змінився: повернулась справжня зима з  морозами, снігом та хуртовинами.  Взагальному  друга декада березня була  холодніша за норму, з великою кількістю опадів.   Середня декадна температура повітря становила  мінус 1.5°, що на 1.1˚ нижче норми (-0.4˚). Опадів впродовж декади випало  34.7мм або 350% від декадної норми (10мм). З початку року опадів випало 181.8мм (175% від багаторічної норми).Промерзання грунту на кінець становить 9см.                                                                                                                                       

Впродовж  декади  озимі культури знаходилися у стані  зимового спокою, під  сніговим покривом, загрози для вимерзання не створювалось. Температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимої пшениці (3см) максимально знижувалась до мінус 2.0˚, що значно вище критичної температури вимерзання. За  розрахунками  критична температура  вимерзання в другій  декаді березня  для озимої пшениці становила мінус 12.3˚ (для слабкорозвинених рослин мінус 9.3-10.3˚), для озимого жита  мінус 12.8˚(для слабкорозвинених рослин мінус 9.8-10.8˚), для озимого ячменю мінус 8.0˚(для слабкорозвинених рослин мінус 5.0-6.0˚). По результатах снігозйомки на кінець декади  поля пшениці озимої  вкриті суцільною  сніговою ковдрою на мерзлому грунті, середня висота снігу становила 19см, щільність снігу 0.33г/см3, запаси води в сніговому покриві становлять  29.7мм (297т води на 1га).                                                                                                                                   

21.03.2018     Начальник метеостанції Звенигородка        Т.А.Лисенко

Зима  продовжується

Завтра суттєво погіршиться погода на більшій частині території нашої держави, у тому числі і у нашому районі.  17 березня очікується цілий комплекс небезпечних явищ на території нашої області: дощ та мокрий сніг, вночі та вранці сильні, у супроводі поривчастого вітру 15-20 м/с, зниження температури повітря від позитивних значень до 3..5º морозу, що створить умови для формування ожеледі, налипання мокрого снігу, ожеледиці на дорогах. Надалі  продовжиться процес похолодання. 18-19 березня очікується вночі сильний, вдень помірний сніг, місцями хуртовина, на дорогах ожеледиця. Температура повітря вночі -9..-14º, вдень -5..-10º. Перерва в опадах прогнозується 20 березня, 21.03 – невеликий сніг, а 22.03 припинення опадів. Такі складні погодні умови суттєво ускладнять стан доріг та тротуарів. Снігопади та хуртовини сприятимуть утворенню снігових заметів та накатів на дорогах, що може призвести до порушення руху транспорту на окремих ділянках доріг.

16.03.2018      Начальник метеостанціїї Звенигородка Лисенко Т.А.

 

Оперативна інформація

про складні погодні умови 17-19 березня 2018 року

на Черкащині

17 березня сильний дощ і мокрий сніг, місцями ожеледь, на дорогах ожеледиця, 18 березня сильний сніг, хуртовини; пориви вітру 15-20 м/с (приріст снігового покриву 15-25 см).

Впродовж 18-19 березня зниження температури повітря вночі до 6-14°, вдень до 2-9° морозу.

Начальник центру                                                                             В.С.Постригань

 

Особливості зими 2017-2018 рр

Календарна зима 2017-2018 рр. в цілому видалась теплою, з кількістю опадів більше від норми. За останнє десятиріччя цьогорічна зима була другою із найтепліших (після зими 2015-2016 рр.) та із найбільш сніжних (після зими 2009-2010 рр.). Метеорологічна зима (період із середньодобовою температурою повітря нижче 0°) розпочалась 9 січня, що практично на півтора місяці пізніше середніх багаторічних строків  і продовжує тривати. Середня температура повітря за зиму становила 1,6° морозу, що  на 2.4° вище кліматичної норми (мінус 4.3˚). Мінімальна температура повітря у найхолоднішу ніч 26.01  знижувалась до 19.6° морозу. Максимальна температура повітря у найтепліший день 16.12 підвищувалась до 10.4° тепла. Загальна кількість опадів за зиму   становила  237 мм або 178 % від багаторічної норми(133мм). 18 січня було встановлено новий рекорд  кількості опадів - 57 мм за добу (136 % місячної норми). Стійкий сніговий покрив на полях сформувався в середині січня  та утримувався до кінця зими. Найбільша висота снігу за постійною рейкою за зиму становила 59 см. Грунт з кінця першої декади січня був мерзлий. Проте, глибина промерзання незначна. Максимальна глибина промерзання грунту становила 15 см. З 5-го січня по даний час зимуючі культури перебували в стані зимового спокою. Завдяки сніговому покриву, що продовжує залягати на мерзлому грунті, погодні умови були цілком задовільними для їх перезимівлі.

У першій декаді березня переважатиме зимовий режим погоди з періодичними снігопадами. До кінця декади стійкого переходу середньодобової температури повітря через 0° у бік підвищення, а з ним встановлення весняного режиму погоди, не прогнозується. Загрозливих явищ для подальшої перезимівлі зимуючих культур не очікується.

 

02.03.2018  Начальник  метеостанції  Звенигородка     Лисенко Т.А.

Прогноз на березень

Березень - провісник великого пробудження природи: прилітають з вирію птахи, починається рух соку у берези. Перший місяць весни характеризується збільшенням тривалості дня й зменшенням хмарності, що сприяє інтенсивному зростанню тривалості сонячного сяйва до 120, проти лютневих 70 годин. Сонце щодень піднімається все вище і вище над обрієм і все більше прогріває повітря. В наших краях березень часом не поступається суворістю зимовим місяцям, а ще в цьому місяці випадає найменша кількість опадів. За багаторічними спостереженнями метеостанції Звенигородка середня температура повітря березня становить 0,2° тепла, у порівнянні з лютим на 5° вища. Абсолютний мінімум – 26.2º морозу спостерігався 07.03.1964 р. Абсолютний максимум 22.8˚ тепла спостерігався 20.03.1990 р. Багаторічна норма опадів 36мм.В цьому році березень  очікується теплішим ніж зазвичай та з кількістю опадів у межах норми.  Середньомісячна температура очікується +2,5º (за норми +0,2º), кількість опадів – 35 мм (за норми 36 мм). При цьому,  в першій половині місяця переважатимуть морози та снігопади, а в другій – позитивні температури на фоні дощів. Стійкий перехід середньодобової температури повітря через 0º у бік підвищення можливий 10-12.03. У перші 5-7 днів морози вночі можуть досягати 15-18º. У другій половині місяця максимальна температура повітря очікується в межах +8+14º, а нічна – 0+2º.

 

28.02.2018  Начальник  метеостанції  Звенигородка     Лисенко Т.А.

 

Негода не відступає

Негода на Черкащині утримуватиметься у найближчі три доби. Перша хвиля негоди триватиме з 27 лютого до ранку 28-го і супроводжуватиметься снігом, хуртовиною, поривами вітру 15-20 м/с, ожеледицею на дорогах. А друга – прогнозується вночі 1 березня, з випадінням сильного снігу  у супроводі штормового вітру 15-20 м/с, хуртовини і температури повітря до 11-13° морозу, вдень опади трохи зменшаться, температура повітря підніметься до 7-9° морозу.

Такі погодні умови ускладнять роботу підприємств та життєдіяльність населення.

27.02.2018  Начальник  метеостанції  Звенигородка     Лисенко Т.А.

 

Штормове попередження про небезпечне гідрометеорологічне явище

по м. Черкаси та Черкаській області

Вдень 27 лютого 2018 року очікується сніг, місцями по області сильний, хуртовини, пориви вітру 15-20 м/с.

Начальник центру                                                                                    В.С.Постригань

 

Увага! Очікуємо   складні погодні умови!

Антициклон з півночі  приніс в наш край  суттєве похолодання. Середня добова температура повітря минулої доби становила 12.5° морозу (кліматична норма 4° морозу). Максимальна температура повітря вдень не перевищувала 10.1° морозу. Сьогодні вночі стовпчики термометрів знижувалися: у повітрі до 19.6° морозу, на поверхні снігу до 29° морозу. За 24-25 лютого випало  13.1 мм опадів, що склало 130% від декадної норми(10мм). Максимальна швидкість вітру 6 м/с. Висота снігового покриву внаслідок снігопаду збільшилась до 27 см. Глибина промерзання ґрунту 11 см за норми 35 см.

Найближча ніч очікується ясною та із сильними морозами до 16-18º, а вже завтра вдень хмарності побільшає, почнуться снігопади у супроводі сильного вітру. Хуртовини викличуть перемети на автошляхах, що значно ускладнюватиме рух транспорту. Температура повітря вдень буде у межах 6-11º морозу. Сильні морози вночі та помірні вдень у супроводі сильного вітру можуть викликати обмороження людей, ускладнювати експлуатацію технічних засобів, пошкоджувати мережі теплопостачання.

26.02.2018  Начальник  метеостанції  Звенигородка     Лисенко Т.А.

Погода на вихідні

Україну зима не полишає:  холодні повітряні маси арктичного походження, снігопади, високий атмосферний тиск – такий тип погоди негативно впливає на самопочуття людей з захворюваннями серця і судин! 24.02 очікується свіжий сніг та морози вночі 8-13°, вдень - 4-9°,  25.02 снігу не буде, проте температура повітря  вночі очікується 13-18° морозу, вдень 7-12° морозу. Наступний тиждень теж з сильними морозами: вночі 17-22° морозу, вдень 8-13° морозу. Понеділок обіцяє бути без опадів. У вівторок-середу знову прогнозуються снігопади. На початку весни, 1-2 березня, мороз ще лютуватиме, 3-5 березня очікуємо поступове підвищення температури на 3-7°, часом опади у вигляді мокрого снігу та дощу.

Холодна погода ускладнює життєзабезпеченість населення, роботу об’єктів енергетики, зв’язку, транспорту, комунальних служб.

23.02.2018  Начальник  метеостанції  Звенигородка     Лисенко Т.А.

 

Очікуємо сильне похолодання

Внаслідок вторгнення холодного арктичного повітря з півночі Європи    на Черкащині очікується сильне похолодання: 24-25 лютого вночі 13-18º морозу, вдень 8-13º морозу, 26-27 лютого вночі 17-22º, місцями 25º морозу, вдень 8-13º морозу. Пік холоду прогнозується на 26-27 лютого, коли середньодобова температура повітря буде 15º морозу, що на 11-12º нижче норми на цей час. Такі погодні умови ускладнюють життєзабезпеченість населення, роботу об’єктів енергетики, зв’язку, транспорту, комунальних служб, створюють небезпеку пошкодження бруньок персика, абрикоси, черешні, лози винограду.

22.02.2018  Начальник  метеостанції  Звенигородка     Лисенко Т.А.

 

Агрометеорологічний огляд 

по Звенигородському району за  другу  декаду  лютого  2018 року

  В другій декаді лютого майже щодня температурний фон перевищував кліматичну норму. Декада була похмурою, маловітряною та  теплішою за норму, з дуже малою кількістю опадів і ожеледицями на дорогах. Середня декадна температура повітря становила -2.2°, що на 2.4˚ вище норми (-4.6˚). Максимальна температура повітря підвищувалась до +2.2°, мінімальна температура  вночі знижувалась у повітрі до  7.6°морозу. Опади впродовж декади  були мало  інтенсивними, сума опадів за декаду становить 3.3мм або 14% від декадної норми (21мм). З початку року опадів випало 97.9мм (134% від багаторічної норми).                                                                                                                                            

Погодні умови декади були задовільними для перезимівлі озимих. Озимі культури впродовж другої декади лютого знаходились у стані  зимового спокою. Відлиги, що спостерігались, не порушили зимового спокою озимини.  Загрозливих явищ для  пшениці озимої впродовж декади  не спостерігалося. Температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимої пшениці (3см) максимально знижувалась до -0.7˚, що значно вище критичної температури вимерзання. За розрахунками  критична температура вимерзання в другій декаді лютого для озимої пшениці становила мінус 14.2˚, для озимого жита – мінус 14.4˚,  для озимого ячменю мінус 9.4˚. По результатах снігозйомки на кінець декади  поля  вкриті суцільною, щільною сніговою ковдрою на мерзлому грунті, середня висота снігу по пшениці озимій становила 19см, щільність снігу 0.31г/см3, запаси води в сніговому покриві становлять 58.9 мм (589т води на 1 га).                                                                                                                                         

21.02.2018    Начальник метеостанції   Т.А.Лисенко

Зима не відступає

За тиждень до календарної весни в Україну сунуть холоди. Суттєвих опадів та сильного вітру до кінця робочого тижня не очікується.

Сьогодні вночі очікується: мінлива хмарність, без істотних опадів, на дорогах  ожеледиця, вітер східний, 3-8 м/с,температура повітря вночі -6..-11º, вдень 21 лютого -1..-6º.

Прогноз:

На 22-23 лютого. Мінлива хмарність. Без істотних опадів, вдень 23 лютого невеликий сніг. На дорогах місцями ожеледиця. Вітер східний, 3-8 м/с. Температура вночі 6-11° морозу, вдень 22 лютого 1-6° морозу, 23 лютого 4-9° морозу.

На 24-25 лютого. 24 лютого помірний, 25 лютого невеликий сніг. Температура 24 лютого вночі 8-13° морозу, вдень 4-9º морозу; 25 лютого вночі 13-18° морозу, вдень 7-12° морозу.                                                                                                                                      Холодна спокійна зимова погода утримається до кінця робочого тижня. З посиленням морозів на річках та ставках почнеться  відновлення та посилення льодоутворення. Однак новий лід буде тонкий і ненадійний, тому виходити на нього вкрай небезпечно!

За аналізом багаторічних даних основні  особливості весни в нашому регіоні:

- рання весна триває вдвічі довше звичайної, а пізня весна – вдвічі коротша;

- у ранні весни справжнє тепло наростає протягом майже двох місяців – березня і квітня, а в пізні – впродовж тільки квітня;

- у ранні весни дуже теплі березень і квітень змінюються прохолодним травнем, а в пізні весни: березень і перша половина квітня прохолодні, а решта частина весни – нагадує літо;

- у ранні весни найбільш сухим буває березень, а в пізні – травень;

- для ранніх весен характерні пізні заморозки, для пізніх весен це виключається.

 

   20.02.2018  Начальник  метеостанції  Звенигородка     Лисенко Т.А.

 

Штормове попередження про небезпечне гідрометеорологічне явище

по м. Черкаси та Черкаській області 4

Вдень 8 лютого сильний мокрий сніг та дощ, ожеледь, налипання мокрого снігу. Вдень пориви вітру 15-20 м/с.

Начальник Черкаського обласного центру з гідрометеорології                                                    В.С.Постригань

 

ОЧІКУЄМО  погіршення погодних умов на Черкащині 8-9 лютого 2018 року

Внаслідок впливу активного циклону на Черкащині очікуються складні погодні умови: вдень 8 лютого прогнозуються сильні опади у вигляді дощу та мокрого снігу, місцями ожеледь, налипання мокрого снігу, посилення вітру до 15-20 м/с. Впродовж 9 лютого – сильний сніг, мокрий сніг, налипання мокрого снігу, хуртовини (приріст снігового покриву 10-20 см), на дорогах ожеледиця, у східних районах області – посилення вітру до 15-20 м/с.Температура повітря в цей період коливатиметься впродовж доби від 2º морозу до 3º тепла.

06.02.18  Начальник метеостанції Звенигородка           Т.А.Лисенко

Чекаємо сильних морозів

Після сильних снігопадів, що спостерігалися 18 січня, висота снігового покриву на Звенигородщині досягла рекордних значень за весь повоєнний період - 59 см. В останнє такий високий сніговий покрив відмічався взимку 1986-87 рр – 57см. Минула доба 21 січня видалась поки що найхолоднішою за цю зиму: середня добова температура повітря становила 10.5° морозу, вночі стовпчики термометрів знижувалися до 14.5° морозу. На ранок 22.01 висота снігового покриву внаслідок ущільнення дещо зменшилась – 55см. Глибина промерзання ґрунту становить 10 см за норми на цей час 29 см. Мінімальна за добу температура ґрунту на глибині 3 см (глибина залягання вузла кущіння пшениці озимої) становила 1° морозу.

Протягом тижня морозна погода утримається, а 24-25.01 прогнозується пік холоду з нічними показниками до 15-20º морозу. Істотних опадів не очікується. На дорогах і тротуарах збережеться ожеледиця. У кінці робочого тижня можна очікувати послаблення морозів до 10-15º та невеликі опади. Будьте обережні: великі маси снігу та льодяні бурульки на балконах і дахах будинків  несуть небезпеку.

22.01.18                     Начальник метеостанції Звенигородка   Т.А.Лисенко

 

Сьогодні вночі розпочався снігопад і Звенигородщина опинилась в сніговому полоні.

По даних метеостанції Звенигородка на 8 годину ранку вже випало 32.2мм опадів, що складає  291% від декадної норми ( 11мм) та вважається стихійним гідрометеорологічним явищем. На 14 год ще випало 20.4 мм, разом це становить 126% від місячної норми (42мм), висота снігового покриву досягла 50см. За прогнозом негода збережеться   на Черкащині і ввечері 18 січня, вночі та у першій половині дня 19 січня. Тому у цей період очікується цілий комплекс небезпечних явищ – сніг, мокрий сніг, налипання мокрого снігу, ожеледь, на дорогах ожеледиця. Після 15:00 год. 19.01 атмосферні фронти залишать наш регіон. Температура повітря поступово знижуватиметься, а опади будуть не істотні.

18.01.18       Начальник метеостанції Звенигородка   Т.А.Лисенко

   

Штормове попередження складні погодні умови

по м. Черкаси та Черкаській області

18 січня  внаслідок переміщення циклону  з південного заходу очікується сильний мокрий сніг,часом з дощем; хуртовини,  місцями ожеледь, налипання мокрого снігу,  посилення вітру до 15-20 м/с. На дорогах ожеледиця. Температура протягом доби   2..-3º.

 

  17.01.2018                 Начальник метеостанції  Звенигородка  Т.А.Лисенко

                             

Погода на Різдво.

На відміну від минулого року, коли Різдвяні  свята були з морозом та снігом,  цьогорічне Різдво буде теплим та без суттєвих опадів. У найближчі дні погода на Звенигородщині суттєво не зміниться. Зима продовжить розвиватися по європейському погодному сценарію - будуть панувати тепло та волога.

5 січня 2018 р. Хмарно з проясненнями. Вночі невеликий дощ, вдень без істотних опадів. Вночі та вранці місцями по області туман. Вітер південно-західний, 5-10 м/с. Температура повітря вночі -2..+3º, вдень 0..5º.

6-7 січня. Хмарно з проясненнями. Без істотних опадів. Вночі та вранці місцями туман. Вітер південно-західний, 5-10 м/с. Температура вночі -2..3º, вдень 2..7º.

8 січня. Вночі невеликий сніг, вдень без опадів. Температура вночі 1..-4º, вдень -2..3º.

9 січня. Без опадів. Температура вночі та вдень 1..-4º.

04.01.2018          Начальник метеостанції Звенигородка  Т.А.Лисенко

              

   Якої погоди слід очікувати у січні?

            Січень – вершина зими. Це місяць яскравих зірок, морозних ночей, білих стежок. А також це місяць світла, тому що наприкінці січня день збільшується на 1,5 години. Українці говорять: «В січні сонце повертає на літо, а зима – на мороз». Температурний фон, у порівнянні з груднем, знижується на 2-3°, середня температура місяця по даних метеостанція Звенигородка становить 5.9° морозу. Абсолютний мінімум температури повітря  -36,7° спостерігався у 1935р, абсолютний максимум +11.5° спостерігався у 2005 р. Опади у січні випадають в основному у вигляді снігу, іноді – мокрого снігу та дощу. У середньому по Звенигородському району за місяць випадає 42мм. В цьому році січень очікується дещо теплішим кліматичної норми та достатньо сніжним, середньомісячна температура очікується 2,2º морозу (за норми -5,9º), кількість опадів – 34 мм (за норми 42 мм). При цьому,  у першій половині місяця слабкі морози чергуватимуться з відлигами, а в другій – переважатимуть помірні морози, які наприкінці січня можуть досягнути -20-22º. Максимальна температура повітря при відлигах в першій половині місяця очікується в межах +5+7º. Опади, переважно невеликі, спостерігатимуться впродовж всього січня. Значні опади можливі у першій та третій декадах місяця. З небезпечних явищ можливі: різкі зниження температури, сильні вітри, хуртовини, ожеледні явища. Комунальним службам слід бути готовими до періодичного очищення автошляхів  від снігу, щоб уникнути його небажаного накопичення на дорогах

29.12.17   Начальник метеостанції Звенигородка                                                                                                                 Т.А.Лисенко

 

Погода в новорічну ніч

Грудень цього року на Звенигородщині в загальному видався аномально теплим. Особливо теплими видалися останні три дні.  За прогнозом до кінця року погоду в нашому краю продовжить формувати тепло з Атлантики, тому переважатиме підвищений температурний фон, який більше відповідає березню, з невеликими опадами. Новорічна ніч прогнозується відносно теплою та безсніжною, проте слабкі опади можливі. Вночі термометри показуватимуть 0-3º морозу, вдень 0-5º тепла. За повоєнний період спостережень із «плюсовою» місячною температурою повітря грудень був у 9 роках, при цьому у всіх випадках впродовж січня – березня відмічалися морози до -20º і навіть -32º. По даних метеостанції Звенигородка найхолоднішим (до 26.7° морозу) Новий рік був у 1969 р., а найтеплішим із температурою повітря +9.2° – у 2000 р.

26.12.2017 Начальник метеостанції Звенигородка       Т.А.Лисенко

   

 Прогноз на грудень

По багаторічних даних метеостанції Звенигородка :

  • середньомісячна температура повітря за грудень складає мінус 2.6˚(норма);
  • абсолютний максимум температури повітря  +15.3˚ (05.12.2008року);
  • абсолютний мінімум температури повітря  мінус 26.7˚ (31.12 1969 року);
  • середня багаторічна місячна кількість опадів у грудні складає 50мм (норма), найбільша за всі зимові місяці.

Цікаво:

  • грудень за останні 69 років став тепліше на 0,5°;
  • у  грудні опади розподіляються по роках нерівномірно від 4 мм до 90 мм;
  • за останні чотири роки спостерігається значний недобір опадів.

 В цілому грудень 2017 року на Звенигородщині очікується дещо тепліше звичайного із недостатньою кількістю опадів:

 - середньомісячна температура мінус 1.2º (норма мінус 2.6º);

 -  кількість опадів -38 мм (норма 50 мм).

         При цьому, значні морози (до -10-15º) можливі  наприкінці першої декади та наприкінці місяця, всередині місяця – відлиги до +5+7º. Найбільше опадів випаде всередині місяця у вигляді мокрого снігу та дощу, в решту часу переважно невеликий сніг.

Сніговий покрив, висотою 1-3 см, спостерігатиметься у першій та третій декадах грудня. У періоди відлиг  утворюватимуться  ожеледі та ожеледиці на дорогах.

  30.11.2017         Начальник метеостанціі Звенигородка  Лисенко Т.А

Інформація про стан посівів  пшениці озимої перед входом в зиму в Звенигородському районі 

       У вересні 2017 року агрометеорологічні умови  підготовки ґрунту для осінньої сівби озимих культур та самої сівби були переважно сприятливі. В другій декаді вересня в Звенигородському районі розпочато сівбу пшениці озимої. Дощі та тепло створювали покращені умови для розвитку початкових фаз озимих  культур, тому на площах, посіяних 19 вересня, 24.09 вже відмічено проростання зерна та 30.09 перші сходи. Перші заморозки, що спостерігались в останні 2 дні вересня, були нетривалими і  шкоди посівам озимих не завдали.  Протягом жовтня утримувались максимально сприятливі умови для розвитку початкових  озимих  культур. У пшениці озимої, посіяної 19 вересня, 2.10 відмічено масові «сходи», 16.10 - «3-й листок», 20.10 - «утворення вузлових коренів» , 24.10 - «кущіння». У першій половині листопада у озимих культур ще тривала  повільна вегетація. Для об’єктивної оцінки стану посівів озимої пшениці в Звенигородському районі перед входом в зиму 17 листопада агрометеорологом було проведено обстеження посівів на спостережній ділянці та разом зі спеціалістами Управління АПР в 5 господарствах району. Разом було обстежено 5 полів, загальна площа яких становила 556 га. За результатами обстежень озима пшениця, що була посіяна в період 24.09-10.10, знаходиться у фазі «кущіння». У рослин висота в середньому становить 17 см, кількість стебел  на 1мстановить 995-1175шт  при середній кущистості 2.4, забур’яненість слабка. Рослини добре вкорінені та розвинені, пошкоджених та загиблих  не відмічено. По результатах обстежень можна дійти висновку, що в Звенигородському районі посіви пшениці озимої входять в зиму в доброму стані, що позитивно позначиться на рівні їх морозостійкості.

22.11.2017                    Начальник метеостанції Звенигородка     Т.А.Лисенко 

Агрометеорологічний огляд

по Звенигородському району за другу  декаду листопада 2017 року

Похмура, волога та туманна  погода переважала протягом усієї другої декади  листопада, що відповідає погоднім умовам пізньої осені. Проте по температурному режиму  декада була  теплою, з малою кількістю опадів та скоріше відповідала третій декаді жовтня.  

Середня декадна температура повітря склала 3,5°, що на 1,6˚ вище норми (1,9˚). Максимальна температура повітря підвищувалась до 12.0°, мінімальна температура  вночі знижувалась у повітрі до мінус 3,8°. Опади спостерігались у вигляді зливового та облогового дощу, мряки і  туману  і склали 8,6  мм, що становить 60 % від декадної норми (15мм). З початку року опадів випало  409,0 мм (77%від багаторічної норми). 15 листопада  відбувся стійкий перехід середньодобової температури повітря через +5° у бік зниження (середня багаторічна дата для Звенигородського району  2 листопада), що означає закінчення вегетаційного періоду та припинення активної вегетації озимини. До 15 листопада у озимих культур ще тривала  вегетація. У пшениці озимої, за якою  веде спостереження метеостанція, рослини виглядають здоровими, знаходяться у доброму стані, проте розвиваються  дещо нерівномірно, помітні бур’яни,  висота в середньому становить 17 см, кількість стебел  на 1м2    становить 1037шт  при кущистості 2.4. В зиму посіви пшениці озимої в Звенигородському районі входять  добре розвиненими та вкоріненими, що позитивно позначиться на рівні їх морозостійкості. За рахунок високої вологості повітря, рос, густих туманів та опадів  верхні шари грунту протягом  декади  залишалися добре насиченими вологою.

 

                      Технік-агрометеоролог метеостанції Звенигородка   Ю.І.Мовчан 

 

    19 листопада  - День метеорологічної служби України

Метеорологи нашої рідної України святкують своє професійне свято. Багато галузей народного господарства  використовують  у своїй виробничій діяльності  гідрометеорологічні дані: авіація, сільськогосподарське виробництво, автотранспорт, комунальники та інші. Адже погода на кожному кроці втручається в життя людини, часто порушуючи всі її плани: може раптово пошкодити морозом квіти фруктових дерев, нашкодити овочевим культурам, загубити посухою врожай, затопити поля зливами, збити спілі плоди градом. Згадаймо, що хуртовини та ожеледиця несподівано зупиняють транспорт, ожеледь обриває проводи й порушує зв’язок, повінь у весняний період паралізує життя цілих районів. Людина завжди боїться неочікуваних проявів погоди і намагається їх передбачити. Метеорологічна служба цілодобово стоїть на сторожі – веде спостереження за всіма змінами в атмосфері, щоб  зменшити залежність людини від погодних умов. Метеостанція Звенигородка працює в селі Озірна вже 60 років, розташована  на  висоті 214м над рівнем Балтійського моря та має координати 49˚05' широти і 30˚54' довготи. Наш невеличкий колектив ні на мить не припиняє спостереження за навколишнім середовищем – кожна краплина дощу, кожна хмаринка не залишається без нагляду чергового спостережника.

Вітаю всіх колег-метеорологів  з професійним святом, бажаю їм успіхів у праці , міцного здоров’я, гарної погоди на роботі та вдома.

 

   17.11.17  Начальник метеостанції  Звенигогородка                         Т.А.Лисенко

 

       

    На „Михайла” очікуємо сніг

Початок листопада видався теплим та з недостатньою кількістю опадів: середньодобова температура повітря була на 2-3º вище багаторічної норми, опадів випало з початку місяця 7.6мм (норма для першої декади листопада 13мм). Погодні умови сприяли поступовому розвитку посіяних озимих сільгоспкультур та економії паливно-мастильних матеріалів. В найближчу добу  продовжить надходити тепле повітря: температура повітря вночі +2+4º, вдень +10+12º. Надалі температура повітря знизиться вночі до 2-4º морозу, вдень 1-5º тепла.

21-22.11  очікуються складні погодні умови: дощ з переходом у мокрий сніг та сніг, налипання мокрого снігу, посилення вітру до 15-20 м/с. Можливе утворення невеликого снігового покриву. Всім службам, від яких залежить життєзабезпечення населення, необхідно бути готовими до ускладнення погоди.

13.11.17         Начальник метеостанції Звенигородка            Лисенко.Т.А.

 

Погода у листопаді

Листопад – місяць переходу до зимового режиму погоди.  Це місяць довгих і темних ночей та коротких похмурих днів, вже по-зимовому прохолодно і ще по осінньому сиро. На Звенигородщині  листопад це місяць з нестійким характером погоди. В цьому році листопад очікується дещо теплішим за норму та з опадами у межах норми. Середньомісячна температура повітря становитиме +3,0° (за норми +1.9°), кількість опадів – 43 мм (за норми 45 мм). При цьому, особливістю місяця може бути чергування «хвиль тепла» з «хвилями холоду» в першій половині місяця. При похолоданнях нічна температура повітря може знижуватися до 7-9º морозу, у теплі дні можливі її підвищення до +10+15º. Після 20.11 намітиться тенденція до стійкого похолодання, стійкий перехід середньодобової температури повітря через 0º у бік зниження очікується в період 24.11-03.12, можливе утворення невеликого снігового покриву.Внаслідок чергувань тепла і холоду в першій половині листопада можливі тумани та посилені вітри, у другій половині місяця погода ускладниться снігопадами та ожеледними явищами.

 

 01.11.17 Начальник метеостанції Звенигородка            Лисенко.Т.А.

 

Штормове попередження

про різку зміну погодних умов на Черкащині 31 жовтня 2017 року

За інформацією гідрометеорологічного центру, ввечері 30.10.2017 року через Одеську, Миколаївську, Кіровоградську області у північному напрямку перемістився потужний циклон зі швидкістю вітру 40-50 км/год.

Ввечері після 21 години 30 жовтня він досяг Черкаської області, що призвело до ускладнення погодних умов. Внаслідок дії активного циклону та його атмосферних фронтів слід очікувати складних погодних умов з небезпечними і стихійними гідрометеорологічними явищами і впродовж 31 жовтня.

Активізація атмосферних фронтів спричинить:

сильні та дуже сильні дощі, місцями сильні зливи;

шквали 20-25, місцями 30 м/с.

Можливе підтоплення автодоріг, сільськогосподарських угідь, низько розташованих територій міст та районів області. Існує загроза руйнування гребель, дамб водосховищ.

Очікується пошкодження дерев, руйнування покрівель житлових будинків, ускладнення руху транспорту на автошляхах області. Поєднання вітру із значними опадами може призвести до порушення функціонування систем енергопостачання (обрив електромереж, автоматичні відключення та аварії на електричних мережах та підстанціях).

Ймовірне утворення інтенсивного поверхневого стоку з накопиченням його у пониззях рельєфу та затопленням і підтопленням господарських об’єктів, споруд, суб’єктів господарювання Черкаської області, порушення функціонування систем життєзабезпечення населення.

Не виключається погіршення гідрологічної ситуації в басейнах річок Дніпро та Рось.

Прогнозовані погодні умови можуть значно ускладнити умови життєзабезпечення населення області, роботу комунального господарства, можливі чисельні руйнування промислових та житлових споруд, ліній електромереж і зв’язку, тягових підстанцій, виникнення аварій на об’єктах господарювання, дорогах тощо.

Начальник центру                                                                                                 В.С. Постригань

 

Штормове попередження складні погодні умови  по м. Черкаси та Черкаській області

У зв’язку з проходженням активного циклону з північного-заходу, 30 жовтня очікуються складні погодні умови: дощ  з переходом в  мокрий сніг.  Посилення північно-західного вітру до 17-22 м/с,  вночі  пориви 25м/с. 

27.10.2017          Начальник метеостанції Звенигородка            Лисенко.Т.А.

 

 Огляд погодних умов

22 жовтня  відбувся стійкий перехід середньодобової температури повітря через +8° у бік зниження, що на тиждень пізніше середньобагаторічного строку. Вчора середня добова температура повітря знизилась і становила 2.2° (кліматична норма на цей час 5.2°). Максимальна температура повітря вдень не перевищувала 4.7° тепла. Мінімальна температура повітря сьогодні вночі становила 3.6° тепла. Також  відмічався невеликий дощ, випало 0,4 мм. Мінімальна відносна вологість повітря у денні години становила 71%. За прогнозом синоптиків завтра вночі  можливий невеликий дощ з мокрим снігом. Вдень опадів не очікується. Температура почне знижуватися, вночі до 0-2º морозу, вдень 5-7º тепла.

 ПРОГНОЗ ПОГОДИ:

На 26 жовтня. Хмарно з проясненнями. Вночі без істотних опадів, вдень невеликий дощ. Вітер західний 7-12 м/с. Температура вночі 2..-3º, вдень 6..11º.

На 27 жовтня. Хмарно з проясненнями. Вночі невеликий, вдень помірний дощ. Вітер південно-західний, 7-12 м/с. Температура вночі 1..6º, вдень 9..14º.

На 28-29 жовтня. 28 жовтня дощ, 29 жовтня без опадів. Температура вночі 28 жовтня 4..9º, 29 жовтня  -1..4 º, вдень 6..11º.

24.10.2017                     

Начальник метеостанції Звенигородка                         Лисенко.Т.А.

 

                   

  Завершується «бабине літо»

Завтра ми ще зможемо насолоджуватися  останнім теплим днем «бабиного літа». З неділі температури почнуть знижуватися на фоні невеликих дощів. Вчора повітря прогрівалося до майже літніх значень 18º, а вночі охолоджувалося до 7.8º. Вночі та вранці  спостерігався туман, який погіршував видимість до 200-500 м. До уваги жителів району! Перші осінні тумани  нагадують про те, що попереду складний осінньо-зимовий період. Уже зараз необхідна підвищена пильність водіїв і  пішоходів та зменшення швидкості руху  автомобілів. Завтра  суттєвий опадів не передбачається. Температурний фон буде підвищений: температура повітря вночі 5..10º, вдень 10..15º .В нічні та ранкові години видимість погіршуватиме туман до 200-500 м. Тумани, слабкі вітри створюють додаткові несприятливі умови для розсіювання шкідливих домішок в атмосферному повітрі, тому просимо утримуватися від спалення листя та сміття під час прибирання територій. Дим від вогнищ у туманні дні може утворювати смог і надовго зависати в повітрі. Попадаючи в легені, смог викликає суттєве погіршення здоров’я людини. Тому при наведенні ладу біля своїх садиб, на городах, прибудинкових територіях намагайтеся не шкодити довкіллю, а отже і своєму здоров’ю та здоров’ю оточуючих.

        20.10.2017                     Начальник метеостанції Звенигородка            Лисенко.Т.А.

             

             Агрометеорологічний огляд

по Звенигородському району за першу декаду жовтня 2017 року

         Перша декада жовтня в загальному була холодна, похмура та з великою кількістю опадів. Щодня, крім 5 та 6 жовтня, середньодобова температура була нижчою за кліматичну норму. 03.10.спостерігався заморозок на поверхні грунту мінус 1,8˚ та на висоті 2см від поверхні грунту мінус 3,5˚ тривалістю 4 години. Протягом 8 та 9 жовтня спостерігались тривалі   дощі,  які склали 94% від місячної норми (34мм). Середня декадна температура повітря склала 8.9°, що на 1,3° нижче норми (10,2˚). Максимальна температура повітря підвищувалась до 16.4°, мінімальна температура  вночі знижувалась у повітрі до +1.0°. Мінімальна температура повітря на висоті 2см від поверхні грунту зафіксована мінус 3,5˚.Опади спостерігались у вигляді зливових і обложних дощів і склали 31,8мм, що становить 246 % від декадної норми (13мм). З початку року опадів випало366,5мм (77%від багаторічної норми).  Запаси продуктивної вологи на полях  пшениці озимої на ранок 08.10 в 0-10см шарі грунту склали 8мм, в 0-20см шарі грунту 17мм - недостатні. Зволоженість верніх шарів грунту  значно покращили дощі, що випали протягом 8-9 жовтня. Грунт промочився на глибину в середньому до 26см і створились максимально сприятливі умови для розвитку початкових фаз озимих  культур. 02.10 відмічено масові сходи пшениці озимої, посіяної 19 вересня, стан рослин відмінний, забур’яненості немає. Сума ефективних температур повітря вище +5°, що накопичилась  з початку сівби озимих зернових культур (19.09),  становить 140.5° при  нормі 132°. Заморозок, що спостерігався  3 жовтня, був нетривалим, тому шкоди посівам озимих та незібраним пізнім с/г культурам не завдав. Температура грунту на глибині 10см в середньому за декаду становила 10.5˚ (норма 11˚), максимально підвищувалась в денні години до 13.4˚, а в нічний період  знижувалась до 6.1˚.  Погодні умови  першої декади жовтня до дощів (8-9.10) були сприятливими для проведення с/г робіт. В Звенигородському районі закінчували  посів озимих  зернових, продовжували збір кукурудзи та соняшника,  триває оранка на зяб.

  11.10.2017            Начальник метеостанції  Звенигородка                               Т.А.Лисенко

 

                   

   Погода у жовтні

          Жовтень – місяць справжньої золотої осені та жовто-багряного листя.  За багаторічними спостереженнями метеостанції Звенигородка середньомісячна температура повітря в жовтні  становить +7,8° (на 6,3° нижче вересневої).  Абсолютний максимум температури +28.4° спостерігався 03.10.1999р., абсолютний  мінімум – 10.7° морозу спостерігався 29.10.1951 р.  Опадів за місяць випадає в середньому 34 мм. В цьому році  вцілому жовтень очікується помірно теплим та з достатньою кількістю опадів: середньомісячна температура  повітря складатиме +8,0º (норма +7,8º), сума опадів 40 мм (норма 34 мм). При цьому для жовтня  будуть характерні значні коливання температури: від заморозків в 2-4º вже на початку місяця до +20+24º у період повернення тепла в середині місяця. Перші спроби переходу середньодобової температури повітря через +8º можливі вже на початку місяця, але вони будуть нестійкими, прохолодні дні чергуватимуться  з теплими. А останні 5 днів місяця можуть бути з морозами 6-8º. Найбільш інтенсивні опади можливі в середині жовтня, перші десять днів місяця очікуються майже сухими. У цьому році, внаслідок ранніх похолодань, зумовлених вторгненням арктичного повітря, особливо холодних ночей, виникає необхідність більш раннього початку опалювального періоду (вже з 5 жовтня) об’єктів соціального призначення (заклади охорони здоров’я, навчальні заклади, дошкільні заклади).

02.10.2017           Начальник метеостанції Звенигородка              Т.Лисенко

 

 

Штормове попередження про заморозки  по м. Черкаси та Черкаській області

Вночі  30.09 - 02.10 заморозки на грунті 0-5º та місцями по області  у повітрі  0-2º.

29.09.2017           Начальник метеостанції Звенигородка      Т.Лисенко

Штормове попередження про небезпечне гідрометеорологічне явище по м. Черкаси та Черкаській області

22 вересня очікуються грози, ввечері місцями по області сильні зливи, при грозах шквали 17-22 м/с.

Агрометеорологічний огляд по Звенигородському району за другу декаду вересня 2017 року

      Друга декада вересня була аномально теплою, сухою та сонячною. Щодня середня температура перевищувала норму як мінімум на 1,7°. 12 вересня зафіксовано абсолютний максимум температури повітря для цього дня - 30,7˚(попередній максимум був 29,8˚ в 2016 році) та 17 вересня - 31,3˚(попередній максимум був 28,5˚ в 1955 році). Часто вночі та вранці спостерігалися рясні роси. Середня декадна температура повітря склала 19,4°, що на 5,4° вище норми (14.0˚). Максимальна температура повітря підвищувалась до 31,3°. Мінімальна температура  вночі знижувалась у повітрі до 7,9°.Опади   спостерігалися у вигляді слідів від слабкого зливового дощу, який тривав декілька хвилин, що становить 0% від декадної норми (14мм). З початку року опадів випало 318,6мм (70%від багаторічної норми). Суха та сонячна погода другої декади вересня  була сприятливою  для проведення збиральних с/г робіт. В Звенигородському районі протягом декади активно проводилися роботи по збору урожаю соняшника , сої та кукурудзи на зерно. Культури, які ще залишаються на полях, припинили свій розвиток і ріст та чекають лише на збір. В цій декаді в Звенигородському районі розпочато сівбу пшениці озимої та збір цукрового буряка. Температура грунту на глибині 10см в середньому за декаду становила 19,7˚ (норма 16˚), максимально підвищувалась в денні години до 23,9˚, а в нічний період  знижувалась до 15,5˚.  Запаси продуктивної вологи на полях  пшениці озимої на 18.09  в 0-10см шарі грунту склали 7мм, в 0-20см шарі грунту 14мм – недостатні для початкових етапів  розвитку озимих культур.

 21.09.2017                  Начальник метеостанції  Звенигородка                               Т.Лисенко

 

 

Агрометеорологічний огляд

по Звенигородському району за першу декаду вересня 2017 року

З приходом вересня в природі відбулися істотні зміни: прохолодними стали ночі, подекуди вранці над левадами випадали густі роси, ярами стеляться густі тумани. На Звенигородщині цьогорічна перша декада осені відзначилась значними температурними контрастами:  погода змінювалась  з комфортно теплої  на прохолодну, суха на дощову. 4 вересня спостерігалось випадіння граду діаметром 4мм. Середня декадна температура повітря склала 17,1°, що на 0,8° вище норми (16.3˚). Максимальна температура повітря підвищувалась до 29,5°. Мінімальна температура  вночі знижувалась у повітрі до 8,3°.   

Опади   спостерігалися  протягом 4-х днів у вигляді  зливових дощів і склали 23,2мм, що становить 209% від декадної норми (11мм). З початку року опадів випало 318,6мм (72 % від багаторічної норми).           Дощі, що спостерігались протягом  декади,  припинили ґрунтову засуху,  яка тривала на Звенигородщині протягом серпня, та створили сприятливі умови для підготовки грунту для осінньої сівби озимих культур. Агрометеорологічні умови  декади  були досить сприятливими  для проведення с/г робіт: оранки, лущення стерні, дискування та внесення органічних добрив. В Звенигородському районі протягом декади активно проводилися роботи по збору урожаю соняшника та сої, також розпочався збір кукурудзи на зерно. Сівба пшениці озимої та збір цукрового буряка поки що не розпочато.Температура грунту на глибині 10см в середньому за декаду становила 18,6˚ (норма 17˚), максимально підвищувалась в денні години до 24,5˚, а в нічний період  знижувалась до 14,0˚. Запаси продуктивної вологи на полях під посів пшениці озимої на 8.09  в 0-10см шарі грунту склали 12мм, в 0-20см шарі грунту 20мм – недостатні.

 11.09.17   Начальник метеостанції  Звенигородка                               Т.А.Лисенко

 

Яка буде  осінь 2017 року?

Після жаркого та сухого літа 2017року в нашому краї спостерігаємо  ранні прояви осені. Так холодний циклон на початку вересня зумовив похолодання, а звичне «бабине літо» затримується на кілька тижнів й буде не таким сонячним та теплим, як зазвичай. Втім, похолодання триватиме не довго й за кілька тижнів  знову повернеться гарна сонячна погода без дощів та сірого неба.      Погода у жовтні прогнозується теплою та сонячною. Температура повітря підвищиться, і ми зможемо ще погрітись на сонечку та прогулятися гарним осіннім парком. Втім, наприкінці місяця очікуємо дощі та сильні вітри, а разом з ними й похолодання. У листопаді погода буде холодною, з ранковими морозами та «колючими вітрами». До середини місяця прогнозується не лише різке похолодання, а й поява першого снігу, а згодом навіть хуртовини. На встановлення зимового режиму погоди можна розраховувати у середні багаторічні строки – 22 листопада.

06.09.17.           Начальник метеостанції  Звенигородка         Лисенко Т.А.

 Прогноз на вересень

Вересень – місяць, коли ночі стають прохолодними, ранками звисають густі тумани,  літає павутиння Бабиного літа, журавлині ключі з’являються в високому небі, дозрівають  яблука в садах і  золотиться перше листя на дереві, в кінці місяця можливі перші заморозки. У  вересні збільшується вірогідність опадів, які стають менш інтенсивні, але більш тривалі. 22 вересня -  день осіннього рівнодення, з якого ніч стає тривалішою за день.

По багаторічним даних метеостанції Звенигородка середня місячна температура повітря становить 14,1 ° (на 4.5° менше серпневої).  Абсолютний максимум у вересні відмічено +36.9°  (01.09.2015). Абсолютний мінімум сягав 3.5° морозу 29 вересня 1945 року. Середньомісячна кількість опадів складає 36 мм, що на 18 мм менше ніж у серпні.  За прогнозом Українського Гідрометцентру вересень 2017 прогнозується теплим та достатньо дощовим. Середньомісячна температура повітря очікується +17° за норми +14°, кількість опадів 57 мм за норми 36 мм. При цьому, у першій половині місяця переважатиме значна позитивна аномалія температури на фоні невеликої кількості опадів. У другій половині місяця можливі часті вторгнення холоду на фоні дощів різної інтенсивності. У періоди теплої погоди на початку місяця максимальна температура повітря може досягати +30+32º. У періоди похолодань денна температура повітря не перевищуватиме +13+15º, а нічна опускатиметься до +2+5º. Перший заморозок (до 1-2º) можливий у кінці вересня.

30.08 2017      Начальник метеостанції Звенигородка           Т.А.Лисенко

 

Погода на День знань

Календарне літо закінчується і скоро дітлахам в школу на навчання. Середньодобова температура повітря 27 серпня склала 22.5°, що на 5.2° вище кліматичної норми (17.3˚), денний максимум температури повітря досягав +30.1°. Грозові дощі, що пройшли сьогодні вночі, були мало ефективними і склали 3.6мм. До 5 вересня на Звенигородщині переважатиме сонячна та суха погода. 29-31 серпня температурний фон буде у межах кліматичної норми: вночі 8..13º, вдень 18..23º. Надалі температурний фон поступово підвищиться. 1 вересня температура повітря вночі 9..14º, вдень 22..27º. 2 вересня – вночі 12..17º, вдень 25..30º. Опадів не передбачається. Така погода сприятиме проведенню Дня знань та інших громадських заходів, збиранню врожаю, якісній підготовці до осінньо-зимового періоду та зростанню показника пожежної небезпеки. Нагадуємо, що забороняється спалювання стерні, післяжнивних залишків, розведення багать на полях, де жнива закінчилися, адже це призводить до забруднення повітря залишками горіння, вигорання прилеглих лісосмуг, пожеж в лісових масивах, знищення рослинності, завдає значної шкоди мікрофлорі ґрунту та призводить до підвищення в ньому вмісту забруднюючих речовин.

28.08.17 Начальник метеостанції Звенигородка             Т.А.Лисенко

Погода на День незалежності

Завтра, 23 серпня, погоду Звенигородщини  формуватиме нестійка, прохолодна повітряна маса. Тому збережеться дощова зі зниженим температурним фоном погода. Місцями пройдуть грозові дощі у супроводі шквалистого посилення вітру до 15-20 м/с. А вже з 24 серпня у нашому краї встановиться антициклональний характер погоди – опади припиняться, температурний фон почне підвищуватися. Наприкінці поточного тижня температура повітря становитиме: вночі 12-17º, вдень 24-29º. За багаторічними даними метеостанції Звенигородка середньодобова температура на 24 серпня становить 19,9° тепла, на цю дату найвища температура повітря 36,1° тепла відмічалася у 2007 р., найнижча 6,9° тепла – у 1935р.

22.08.17              Начальник метеостанції  Звенигородка           Т.А.Лисенко

 

Огляд погодних умов

Завдяки антициклональному характеру погоди на Черкащині спекотно та сухо, що сприяє зростанню показника пожежної небезпеки. Середньодобова температура повітря була 23-26°, що на 4-7° вище кліматичної норми на цей час. Денні максимуми температури повітря становили 33-34º, нічні 14-21.º Мінімальна вологість повітря до 17-28%, верхні шари ґрунту на території області сухі та слабко зволожені.

На  заході показник пожежної небезпеки утримується на рівні 5 класу, що відповідає критерію стихійного явища погоди, а на решті території області – 4 та 3 класу.

            За прогнозом синоптиків, нарешті Азіатський антициклон починає поступатися місцем циклону з північної Атлантики. Під впливом його атмосферних фронтів перша половина нового тижня очікується дощовою та прохолодною. Температурний фон знизиться на 5-7º. Денні температури повітря очікуються в межах +18+23º, нічні в межах +7+11º. Дощі різної інтенсивності очікуються по всій території області.

            Дощова погода сприятиме зниженню показника пожежної небезпеки області до 1 класу по всій території області.

            Черкаський гідрометцентр нагадує, необхідно дотримуватися правил пожежної небезпеки у своїй оселі, на природі, на роботі, у побуті та громадських місцях.

            За сухої, спекотної погоди необхідно бути надзвичайно обережним з вогнем, утриматись від спалення побутових відходів та сухої трави, бо найменша іскра може спричинити біду.

Часто причиною лісової пожежі може бути випалювання сухої рослинності на полях та луках, що призводить до загибелі всього живого (комах, птахів, першого приплоду лісових мешканців), і може спричинити пожежу, яка здатна за лічені хвилини знищити не один гектар лісу.

Якщо ж ви помітили загорання – одразу телефонуйте за номером Служби порятунку «101».

Начальник центру                                                                                       В.С.Постригань

 

 Агрометеорологічний огляд по Звенигородському району за другу декаду серпня 2017 року

        Протягом другої декади серпня панувала сонячна, спекотна та суха погода. Щоденно стопчики термометрів  піднімалися вище позначки 30˚, за винятком 14 серпня. Протягом 8-ми днів спостерігались суховії, коли відносна вологість повітря  знижувалась до 30% і нижче, а швидкість вітру була 5м/с і більше.

Середня декадна температура повітря склала 25.4°, що на 6.5° вище норми (18,9˚). Максимальна температура повітря підвищувалась  до 34,5 °,  мінімальна температура  вночі знижувалась у повітрі до 17,0°.   Опади   спостерігалися  протягом 2-х днів у вигляді малоінтенсивних та короткочасних  зливових дощів і склали лише 0,8 мм, що становить 4% від декадної норми  (19мм).  З початку року опадів випало 287,6мм (70.3% від багаторічної норми).   

Агрометеорологічні умови для вегетації пізніх с/г культур  протягом декади були  несприятливими: дві декади поспіль не було ефективних опадів, верхні шари грунту сухі. Така погода найбільш негативно позначається на овочевих та цукрових буряках – зменшуються прирости,  спостерігається в’янення та засихання листя, сонячні опіки на плодах, плоди опадають. Посушливі умови трохи пом'якшували роси, які спостерігались протягом 5-ти днів. Створились несприятливі умови для підготовки грунту під посів озимих культур.Температура грунту на глибині 10см в середньому за декаду становила 26.5˚(норма 22˚), максимально підвищувалась в денні години до 31.9˚, а в нічний період  знижувалась до 22.8˚. Запаси продуктивної вологи на полях під посів пшениці озимої в 0-10см шарі грунту на 28.08 склали 7мм, в 0-20см шарі грунту  15мм – недостатні. Протягом декади на полях Звенигородського району проводились такі роботи: розпочато посів озимого ріпака, лущення стерні, оранка на зяб, силосування.

   21.08.17             Начальник метеостанції Звенигородка                               Т.А.Лисенко

Погода на вихідні

До кінця поточного тижня на Звенигородщині збережеться спекотна та суха погода. Стовпчики термометрів в денні години можуть підвищуватися до 33º, вночі знижуватимуться до 16º. Такі погодні умови сприятимуть подальшому  зростанню показника пожежної небезпеки. На зниження температурного фону та короткочасні грозові дощі варто чекати на початку наступного тижня.

Завтра, 18 серпня очікується мінлива хмарність, без істотних опадів погода, вітер переважатиме північно-східний 5-10 м/с, температура  повітря вночі буде в межах 15..20º, вдень 29..34º. На вихідні  19 – 20 серпня  очікуємо малохмарну, без опадів погоду,  вітер буде східний 3-8м/с,  температура повітря вночі 16..21º, вдень  29..34º.

17.08.2017р    Начальник метеостанціі Звенигородка Т.А.Лисенко

 

    Агрометеорологічний огляд 

по Звенигородському району за  першу декаду серпня 2017 року

        У першій  декаді серпня  спостерігалась переважно санячна, спекотна та суха погода, лише  8-го серпня середньодобова температура повітря  склала 17.6˚, що на 2.3˚нижче норми. Середня декадна температура повітря склала 24,9°, що на 5° вище кліматичної норми (19,9˚). Максимальна температура повітря підвищилась  до 34,7 °, мінімальна температура в найбільш холодні ночі знижувалась у повітрі до 15,4°.          

      Опади  на території метеостанції  спостерігалися  протягом 2-х днів декади і склали лише 1.5 мм, що становить14 % від декадної норми  (14мм).  З початку року опадів випало 286,8мм (72% від багаторічної норми).  Середня декадна відносна вологість повітря   становила 66% при багаторічній нормі 69 %. Тривалість сонячного сяйва   в цій декаді  склала 103,7  години при нормі 97 годин. Вітер протягом декади був переважно помірний, максимальний порив відмічено 9 м/с.

      Агрометеорологічні умови для вегетації пізніх с/г культур  протягом декади були досить сприятливими: завдяки достатньому зволоженню грунту та теплу  продовжувався приріст зеленої маси у багаторічних трав та коренеплодів і бульбоплодів. Кукурудза,соя, соняшник, овочеві культури переважно  в задовільному  та доброму стані, пошкоджень немає. На присадибних ділянках спостерігається значна забур’яненість. У кукурудзи 04.08 відмічено початок фази „молочна стиглість ”. Температура грунту на глибині 10см в середньому становила 26.6˚(норма 23˚), максимально підвищувалась в денні години до 32.1 ˚, а в нічний період  знижувалась до 21.4˚.   

11.08.2017    Начальник метеостанції Звенигородка                               Т.А.Лисенко

 

  Метеорологи попереджають

За прогнозом синоптиків до кінця поточного тижня на Звенигородщині буде сонячно, спекотно та сухо. Температурний фон буде підвищений: вдень 29-34º, вночі буде також дуже тепло 16-21º. Такі погодні умови сприятимуть швидкому зростанню показника пожежної небезпеки.

Протягом пожежонебезпечного періоду забороняється:

- розведення багаття у лісі та лісопосадках;

- заїзд на територію лісового фонду транспортних засобів та інших механізмів;
- палити, кидати у лісі та лісопосадках непогашені сірники, недопалки, скляні пляшки;
-  залишати у лісі просочене бензином, гасом, мастилом або іншими горючими речовинами ганчір’я;

- заправляти у лісі, лісопосадках паливні баки під час роботи двигуна;
-  випалювати траву та  рослинні рештки.

 За багаторічними даними метеостанції Звенигородка середньодобова температура на 11 серпня становить 21,3° тепла, на цю дату найвища температура повітря 36,1° тепла відмічалася у 1946 р., найнижча 6,8° тепла – у 1956 році.

10.08.17     Начальник метеостанціі     Звенигородка        Т.А.Лисенко

 

Метеорологи попереджають

В цьогорічному серпні продовжилось  чергування спекотних днів з прохолодою.  До початку календарної осені ще більше 3-х тижнів, але її свіжий подих вже відчули на Звенигородщині. Так, середня добова температура повітря 8 серпня становила 17.6º, що на 2.3º нижче кліматичної норми,  мінімальна температура знижувалась до 15.4º, денна температура підвищувалась лише до 23.1º. До уваги жителів Звенигородщини: завтра очікується підвищення температурного фону, опадів до кінця тижня не прогнозується, переважатиме надзвичайний (5 клас) пожежної небезпеки, що вважається стихійним явищем погоди. Тому радимо буди обережними з вогнем в лісах, паркових зонах, луках та полях.

ПРОГНОЗ ПОГОДИ:

на  10 серпня .Мінлива хмарність. Без опадів. Вітер східний, 3-8 м/с. Температура по області вночі 15..20º, вдень 28..33º

На 11 – 12 серпня. Малохмарно. Без опадів.  Вітер південно-східний 5-10м/с.  Температура вночі 17..22º, вдень  29..34º

На 13-14 серпня. 13 серпня без опадів, 14 серпня місцями короткочасний дощ, гроза. Температура вночі 14..19º , вдень 28..33º.

              09.08.17     Начальник метеостанціі     Звенигородка        Т.А.Лисенко

             

         Метеорологи повідомляють

 Нарешті після 7-ми днів спеки на Звенигородщині тимчасово  похолодало.  Ще 2 дні північні вітри утримуватимуть максимальну температуру повітря у нашому краї в межах +24+28º, вночі буде +13+18º. В останні 3 дні поточного тижня повернеться спека. Опадів до кінця тижня не передбачається. Такі погодні умови сприятимуть зростанню показника пожежної небезпеки.

Нагадуємо, що необхідно обмежувати свій час перебування на сонці, особливо в період 11-16 годин, коли спостерігається «пік спеки»! Аномально спекотне літо важко переносять діабетики, хворі шлунковими, серцевими хворобами і хронічним бронхітом. В особливій групі ризику – люди старше 55 років і маленькі діти до 3 років. 

08.08.17     Начальник метеостанціі     Звенигородка        Т.А.Лисенко

 

Прогноз на серпень 2017 року

            Перша половина серпня – жарке літо, друга – близька до передосіння, коли погода вже нестійка, але в цілому, ще досить тепла.  По багаторічних даних метеостанції Звенигородка: середньомісячна температура повітря серпня становить +18.6°, середньомісячна кількість опадів 54 мм За  прогнозом цьогорічний серпень на Звенигородщині  очікується дещо тепліше звичайного та з опадами в межах норми. Середньомісячна температура повітря становитиме +21° при нормі +18.6°, кількість опадів 56 мм при нормі 54 мм. При цьому початок місяця прогнозується дуже теплим. Потім чергування теплих та прохолодних днів на фоні періодичних зливових дощів. На початку місяця інтенсивність спеки досягатиме +36..38º. Найбільш суттєві похолодання ймовірні всередині місяця та всередині третьої декади, коли нічна температура повітря  може знижуватися до +6..8º. Ці похолодання супроводжуватимуться дощами. Ранній прояв осінніх похолодань може заважати дозріванню пізніх с/г культур. Поряд з цим, помірна кількість серпневих опадів залишить проблему зі зволоженням грунту і низькою водністю річок.

              31.07.2017        Начальник метеостанції Звенигородка             Т.А.Лисенко       

Правила безпеки під час грози:

Не ховатися під високими деревами – особливо під дубом. Статистика показує, що частіше із всіх дерев блискавка попадає саме в високі дуби. Однак, під будь-яким деревом ховатися небезпечно, краще вибирати відкриту місцевість, низину. По можливості не виходьте з дому. Грози суттєво порушують роботу галузей енергетики та зв’язку, можуть спричинити пошкодження електроприладів, тому треба завчасно вимикати все електрообладнання та берегтися від різного роду блискавок.

ПРОГНОЗ ПОГОДИ:

на  27 липня 2017 р. Мінлива хмарність. Короткочасні дощі, місцями по області грози. Вітер південно-східний, 7-12 м/с, місцями по області пориви 15-20 м/с. Температура по області вночі 15..20º, вдень 27..32º.

28 липня Мінлива хмарність. Короткочасні дощі,грози, в окремих районах сильні зливи, град, шквали 15-20м/с. Вітер північно-західний 5-10м/с. Температура вночі 15..20º, вдень  21..26º

29 липня Мінлива хмарність. Без опадів.  Вітер північно-західний 5-10м/с.  Температура вночі 15..20º,  вдень 21..26º

30-31 липня Без опадів. Температура вночі 30 липня 13..18º, вдень 23..28º; 31 липня вночі 17..22°, вдень 28..33º.

    26.07.2017           Начальник меостанціі  Звенигородка         Т.А.Лисенко

 

Штормове попередження про небезпечне гідрометеорологічне явище

по м. Черкаси та Черкаській області

22 липня очікуються грози, вдень місцями по області град, при грозах шквали 17-22 м/с.

21.07.2017  Начальник метеостанції  Звенигородка  Т.А.Лисенко

 

Штормове попередження про небезпечне гідрометеорологічне явище

                               по м. Черкаси та Черкаській області                              

 

12 липня очікуються грози, місцями по області град та шквали 17-22 м/с.

13 липня очікуються грози, вдень у Черкасах та місцями по області сильні зливи, град та шквали 17-22 м/с.

 

11.07.2017        Начальник метеостанції  Звенигородка   Т.А.Лисенко   

                                             Агрометеорологічний огляд

                                        за  першу декаду липня 2017 року

      Перша декада липня  відзначилась контрастністю погодних умов: розпочався  липень спекою, потім 4 дні  були лагідно-теплими і сонячними, а з 6 липня на Звенигородщині  суттєво похолодало, особливо вночі, останні два дні декади були знову комфортно-теплими. Опадів протягом декади було катастрофічно мало. 1 липня склалися складні погодні умови: вдень максимальна температура повітря підвищилась до рекордної позначки для цього дня за весь багаторічний період спостережень метеостанції Звенигородка  +34.9˚(попередній максимум був +33.5˚ в 1938 році), ввечері – різко похолодало ( за 3 години температура повітря знизилась на 14.6˚, що є небезпечним явищем), здійнявся сильний вітер, максимальний порив якого досяг небезпечних 15м/с і спостерігалась гроза. Середня декадна температура повітря склала 19,7°, що на 1,2° вище кліматичної норми (18.5˚). Максимальна температура повітря підвищилась  до 34.9° тепла. Мінімальна температура в найбільш холодні ночі знижувалась у повітрі до +10.3°. Опади  на території метеостанції  спостерігалися  протягом 4-х днів декади, були малоінтенсивними і склали лише 3.7мм, що становить 10% від декадної норми  (39мм).  З початку року опадів випало 171.6мм (52% від багаторічної норми), з початку календарної весни випало  106.8мм (43% від норми).   

        Погодні  умови протягом декади залишалися  несприятливими для  формування врожаю с/г культур та оптимально сприятливими для проведення жнив. Мізерні дощі, що випадали протягом декади, фактично не змінили стан зволоження верхніх шарів грунту (0-10см), він як і у попередніх декадах був сухим. Проте стан с/г культур залишався переважно задовільним та добрим, чому  сприяло зниження  температури повітря в нічні години та  дощ 9-го липня. Видимих пошкоджень рослинам від засухи немає, проте якість та кількість врожаю бажає бути кращою. Температура грунту на глибині 10см в середньому становила 23.8˚, максимально підвищувалась в денні години до 30.5˚, а в нічний період  знижувалась до 18.2˚. Сума ефективних температур >5˚ на кінець декади склала 1103.7˚ ( норма 995˚), >10˚ - склала 627˚ (норма 526˚).

11.07.2017     Технік-агрометеоролог метеостанції  Звенигородка  Мовчан Ю.І.

                                          

Чекаємо зміни погоди

Протягом останніх чотирьох діб на Звенигородщині спостерігалась прохолодна погода з температурним фоном у межах та на 1-2° нижче кліматичної норми на цей час. Денні максимуми температури повітря не перевищували 23.7°. Вночі 8 липня температура повітря по області знижувалась до 10.3°. В окремі дні спостерігались  невеликі дощі. У ніч з 8 на 9 липня випало  2.5мм (8% декадної норми).

Завтра, 11 липня з південними вітрами у наш регіон надійде чергова порція спеки із денними температурами повітря 28-33º. Середньодобова температура повітря 24° за норми 19.6°.

Звертаємо увагу! 12-14 липня погода зміниться: атмосферні фронти із заходу зумовлять грозові дощі різної інтенсивності, місцями у супроводі граду та шквалів. Спека спаде. Середньодобова температура повітря знизиться на 1-2°.

Будьте обережні з вогнем при відпочинку на природі! Особливо уважними потрібно бути на полях де зараз тривають жнива. Не запалюйте вогнищ та уникайте паління біля посівів, не допускайте випалювання стерні на полях.

ПРОГНОЗ ПОГОДИ:

на 11 липня  Мінлива хмарність. Без опадів. Вітер південний, 5-10 м/с, вдень 9-14 м/с. Температура вночі 13..18°, вдень 28..33°, у Черкасах вночі 15..17°, вдень 30..32°.

12 липня. Мінлива хмарність. Вночі без опадів, вдень короткочасний дощ, гроза, місцями град. Вітер південно-західний 5-10м/с, вдень місцями шквали 15-20 м/с. Температура вночі 13..18º, вдень 26..31º.

13 липня. Мінлива хмарність. Короткочасний дощ, гроза, вдень місцями сильні зливи, град. Вітер південно-західний 5-10 м/с. місцями шквали 15-20 м/с. Температура вночі 13..18º, вдень 26..31º.

14 липня. Короткочасний дощ (вночі місцями). Температура вночі 12..17º, вдень 21..26º.

15 липня. Без опадів. Температура вночі 10..15°, вдень 21..26º.

 

10.07.2017        Начальник метеостанції  Звенигородка   Т.А.Лисенко   

 

       

           Огляд погодних умов

З початку липня 2017 року, минула доба на Звенигорощині виявилася аномально-прохолодною. Так, середньодобова температура повітря була нижчою від кліматичної норми на 1.8º. Температура повітря вдень прогрівалася вдень лише до 20.6º, а нічна охолоджувалася до 12.8º. Пройшли неефективні дощі – 0,3 мм. Верхні шари грунту сухі.

       Така погода прияє зростанню показника пожежної небезпеки і тому в Звенигородському районі залишається  надто високий ризик виникнення пожеж.

      Основна причина виникнення пожеж — по­рушення протипожежних правил  людьми, які відпочивають або працюють на  природі.

ПРОГНОЗ ПОГОДИ:

на 8 липня 2017 р. Мінлива хмарність. Вночі без істотних опадів, вдень невеликий короткочасний дощ. Вночі та вранці місцями по області туман. Вітер північно-західний, 5-10 м/с. Температура вночі 8..13º, вдень 19..24º.

На 9-10липня. Мінлива хмарність. Без опадів. Вітер північно-західний з переходом на південний, 5-10 м/с. Температура вночі 8..13º, вдень 9 липня 22-27°, 10 липня 24-29°.

На 11-12 липня. 11 липня вночі без опадів, вдень місцями короткочасний дощ; 12 липня вночі короткочасний дощ, вдень без опадів. Температура вночі 14..19º, вдень 11 липня 27..32º, 12 липня 25..30º.

Орієнтовний прогноз на 13-17 липня. Без опадів, лише вдень 13 липня короткочасний дощ, гроза. Температура вночі 15-20° (14 липня 11-16°), вдень 13-14 липня 19-25°, 15-17 липня 26-31°.

07.07.2017        Начальник метеостанції  Звенигородка   Т.А.Лисенко    

Прогноз від метеорологів

У найближчі п’ять діб погоду Звенигородщини формуватимуть прохолодні повітряні маси з північних широт. Тому спостерігатиметься помірно тепла погода з денними максимумами температури повітря 20-25°, вночі стовпчики термометрів знижуватимуться до 8-13°. 6 та 7 липня місцями по області очікуються короткочасні дощі.

Радіаційний фон у м.Звенигородка становить 13 мікрорентген на годину, що у межах природного фону.

До відома: за багаторічними даними метеостанції Звенигородка  середньодобова температура на 5 липня становить 20.8° тепла, на цю дату найвища температура повітря 33.8° тепла відмічалася у 1936 р., найнижча 10.0° тепла – у 1946 р.

ПРОГНОЗ ПОГОДИ:

На 5 липня 2017 р. Мінлива хмарність. Без опадів. Вітер північно-західний, 7-12 м/с, місцями 15-20 м/с. Температура вночі 9..14º, вдень 20..25º.

На 6 липня. Мінлива хмарність. Вночі без опадів, вдень місцями короткочасні дощі. Вітер північно-західний 5-10 м/с. Температура вночі 8..13º, вдень 20..25º.

На 7 липня. Мінлива хмарність. Вночі місцями короткочасні дощі, вдень без опадів. Вітер північний 5-10 м/с. Температура вночі 8..13º, вдень 20..25º.

На 8-9 липня. 8 липня без опадів, 9 липня місцями короткочасний дощ. Температура вночі 9..14 º, вдень 21..26º.

04.07.17 Начальник метеостанції Звенигородка         Т.А.Лисенко

ПРОГНОЗ НА ВИХІДНІ

Минула доба  видалась дуже спекотною. Середня температура за добу склала 25.7˚, що на 7° вище кліматичної норми на цей час. Вдень максимум температури повітря досягав 32.2°.  Сьогодні вночі стовпчики термометрів не опускалися нижче 20.8°. Через спеку і відсутність опадів продовжується поступове підсихання ґрунту. Середня за добу температура ґрунту на глибині 10 см підвищилась на 1-2° і дорівнює 25° (норма для 3 декади червня 21°).

Завтра  південні вітри допоможуть температурі повітря піднятися до позначок сильної спеки – +35+37º, вночі також буде тепло – 18-23º.

У неділю  спека дещо спаде, очікується +27+32º, місцями по області пройдуть короткочасні грозові дощі у супроводі поривчастого вітру 15-20 м/с.

У таку погоду рекомендуємо не виходити посеред дня на вулиці, пити багато води та триматися холодочку.

ШТОРМ-ПРОГНОЗ ПОГОДИ:

на  1 липня 2017 р. Хмарно з проясненнями. Без опадів. Вітер південно-західний, 5-10 м/с. Температура по області вночі 18..23º, у Черкасах 21..23º, вдень по області та у Черкасах сильна спека 35..37º.

На 2-3 липня. Мінлива хмарність. Без опадів, лише вночі 2 липня місцями короткочасний дощ, гроза. Вітер південно-західний з переходом на північно-західний, 5-10 м/с, під час гроз поривчастий. Температура 2 липня вночі 16-21º, вдень 27-32º, 3 липня вночі 14-19º, вдень 24-29º.

На 4-5 липня. Без опадів. Температура вночі 4 липня 14-19º, 5 липня 12-17º, вдень 20-25º.

Орієнтовний прогноз на 6-10 липня. Часом короткочасні дощі. Температура вночі 6-8 липня 13-18°, вдень 22-27°, 6 липня 28-33°; 9-10 липня підвищення температури на 3-5°.

    Температура води у річках і водосховищах області у ранкові години 24-25°, що цілком комфортно для відпочинку на воді.

Загальні правила поведінки при відпочинку на воді

1. Відпочинок на воді (купання, катання на човнах) повинен бути тільки у спеціально відведених місцевими органами виконавчої влади та обладнаних для цього місцях.

2. Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби.

3. Купатися дозволяється у спокійну безвітряну погоду за швидкості вітру до 10 м/сек, температурі води – не нижче +18°С, повітря – не нижче +24°С.

4. Перед купанням рекомендується пройти огляд лікаря.

5. Після прийняття їжі купатися можна не раніше ніж через 1,5-2 години.

6. Заходити у воду необхідно повільно, дозволяючи тілу адаптуватися до зміни температури повітря та води.

7. У воді варто знаходитись не більше 15 хвилин.

8. Після купання не рекомендується приймати сонячні ванни, краще відпочити у тіні.

9. Не рекомендується купатися поодинці біля крутих, обривчастих і зарослих густою рослинністю берегів.

10. Перед тим, як стрибати у воду, переконайтесь у безпеці дна і достатній глибині водоймища.

11. Пірнати можна лише там, де є для цього достатня глибина, прозора вода, рівне дно.

30.06.2017  Начальник метеостанції Звенигородка      Т.А.Лисенко

 

  Штормове попередження про сильну спеку

                 1 липня очікується сильна спека 35-37º.                        

Спека (гаряче, дуже нагріте сонячними променями повітря) для нашої кліматичної зони наcтупає, коли температура повітря досягає +30° і більше, сильна спека +35° і більше. В цьому році 26 червня за спостереженнями метеостанції Звенигородка повітря вдень прогрівалось до 31.9°, 28 червня – до 30.3˚. По багаторічних спостереженнях абсолютний максимум температури повітря для червня на Звенигородщині зафіксований   +36.4°(25.06.1957 р).

    У найближчі 3 дні денний максимум температури може досягати +30+34º. Ночі теж очікуються теплими, температура повітря у межах +18+20º. Лише у вихідні дні з наближенням атмосферних фронтів можливі періодичні дощі та спадання спеки.

 

  29.06.17     Начальник метеостанції Звенигородка  Т.А.Лисенко

Прогноз на тиждень

     Закінчився тиждень літнього сонцестояння. День починає скорочуватися, хоча відчутним це стане лише із середини липня, і саме з цього часу збільшується кількість спекотних днів. У вівторок можливі місцями короткочасні грозові дощі. Із середи на Черкащині встановиться суха спекотна погода із температурою повітря вночі 16-21º, вдень 29-34º. У неділю місцями по області прогнозується сильна спека +35º.

ПРОГНОЗ ПОГОДИ:

на  27 червня  Мінлива хмарність. Короткочасний дощ, гроза. Вітер північно-західний, 7-12 м/с. Температура по області вночі 14..19º, вдень 24..29º, у Черкасах вночі 16..18º, вдень 27..29º.

На 28-29 червня  Мінлива хмарність. Без опадів. Вітер східний, південно-східний, 3-8 м/с.

Температура 28 червня вночі 12-17º, вдень 26-31º, 29 червня вночі 15-20º, вдень 29-34º.

На 30 червня-1 липня Переважно без опадів. Температура вночі 17-22º, вдень 29-34º.

                           

   26.06.17     Начальник метеостанції Звенигородка  Т.А.Лисенко

 

 ПРОГНОЗ ПОГОДИ: 

На 21 червня

Мінлива хмарність. Короткочасні дощі. Вітер західний, північно-західний, 7-12 м/с.Температура по області вночі 12..17°, вдень 23..28°. Штормове попередження: 21 червня очікуються грози, місцями шквали 15-20 м/с.

На 22-23 червня

Мінлива хмарність. Без опадів, лише вдень 23 червня короткочасний дощ, гроза, окремі шквали 15-20 м/с. Вітер північно-західний та західний, 5-10 м/с. Температура вночі 22 червня 10-15º, 23 червня 14-19º; вдень 22-27º.

На 24-25 червня

 Без опадів. Температура вночі 12-17º, вдень 23-28º.

Завтра атмосферний фронт з Балтики принесе чергову порцію дощів та прохолоди. Очікуються короткочасні дощі, грози, місцями шквали 15-20 м/с. Температура повітря вночі +13+15º, вдень +25+27º. У четвер без опадів, температура знизиться ще на 2-3º. 

    20.06.17     Начальник метеостанції Звенигородка  Т.А.Лисенко

 

                                           Агрометеорологічний прогноз

                      строків дозрівання  зернових культур в 2017 році

                                           по Звенигородському району

       Збирання хлібів, як і інші сільськогосподарські роботи, потрібно проводити в оптимально встановлені строки. Для визначення початку жнив важливо знати дату настання воскової стиглості зернових культур. Тому щороку метеостанція Звенигородка складає прогнози дозрівання хлібів у Звенигородському районі.

   Агрометеорологічні умови для вирощування озимих зернових на Звенигородщині  протягом осені 2016 року були  вкрай несприятливими через ґрунтову засуху, що тривала з середини липня. В зиму рослини пшениці озимої ввійшли не розкущені, слаборозвинені.

        Перезимівля озимих культур 2016-17рр.пройшла цілком задовільно. Небезпечних  агрометеорологічних зимових явищ  не виникало. Відновлення вегетації озимої пшениці відбулося 4 березня, на 15 днів раніше середніх багаторічних строків (19.03). Верхні шари ґрунту досягли м’яко-пластичного стану 21.03 , тому   розпочався посів ярих зернових в господарствах району (середня багаторічна дата 05.04). З першої декади квітня розвиток весняних процесів відбувався дуже стрімко.  28.05 у пшениці озимої  відмічено початкову фазу „колосіння ”,  що на 1 день раніше середньої багаторічної дати (29.05).  У ячменя ярого, посіяного 30 березня (на 6 днів раніше норми), 6 червня відмічено початкову фазу «колосіння», що відповідає багаторічній нормі. Стан посівів озимих та ярих зернових на протязі квітня та травня зберігався добрим. Забур’яненість не спостерігалась. Пошкоджень хворобами та шкідниками, несприятливими гідрометеорологічними явищами не відмічено.

         Метеостанція Звенигородка провела розрахунки настання «воскової стиглості» у пшениці озимої сорту Мулан та ячменю ярого сорту Командор, посіяного 30.03. Враховуючи фактичні погодні умови та згідно розрахунків воскова стиглість  у пшениці озимої по Звенигородському районі настане з 8 липня 2017 року, а  збір врожаю ячменю можна  буде розпочати 7 липня, що на 4 дні раніше середньої   дати(11.07).

 

       12.06.2017    Начальник метеостанції  Звенигородка                                   Т.А.Лисенко

 

Огляд погодних умов

Завершилась перша декада червня, що загалом видалась теплою, однак для неї були характерні значні коливання температури повітря. Середня декадна температура повітря по Звенигородському району становила 19,7°, що на 2,4° вище кліматичної норми (17,3° ). Денний максимум температури у найбільш теплий день 7 червня досягав +32.3°. Мінімальна температура повітря у найхолоднішу ніч 4 червня становила +8.9°. Опади відмічались лише впродовж 1 дня і склали  0,4мм (1% декадної норми).

На поточному тижні переважатиме прохолодна погода з періодичними дощами різної інтенсивності.

ПРОГНОЗ ПОГОДИ:

На  13 червня 2017 р. Мінлива хмарність. Короткочасні дощі, грози. Вітер західний, 7-12 м/с, вночі пориви 15-20 м/с. Температура повітря по області вночі 12..17º, вдень 21..26º.

На 14-15 червня  Хмарно з проясненнями. Без опадів. Вітер північно-західний, 5-10 м/с. Температура вночі 8-13º, вдень 14 червня 14-19º, 15 червня 17-22º

На 16-17 червня Без опадів. Температура вночі 16 червня 7-12º, 17 червня 10-15º, вдень 21-26º.

      Через відсутність ефективних опадів верхній (10-12 см) шар ґрунту по району сухий. Мінімальна відносна вологість повітря у денні години становила 34%. Середня за добу температура ґрунту на глибині 10 см знизилась і становить 22.9° (норма для 2 декади червня 21-23°).

 

12.06.2017   Начальник метеостанції Звенигородка        Т.А.Лисенко

 

 

     Метеостанція Звенигородка повідомляє

В перший тиждень червня на Звенигородщині спостерігалася  сонячна, спекотна та переважно суха погода. Середня добова температура повітря по даних метеостанції Звенигородка 7 червня становила 24.1°, що на 6.8º вище норми(17.3˚) та більш характерна для другої половини липня – початку серпня.  Денна температура повітря досягла 32.3º, нічна - 16.5º. Висока температура, відсутність ефективних дощів, низька відносна вологість повітря (менше 30 % в денні години) та суховії, сприяють висушуванню верхнього шару ґрунту та швидкому зростанню показника пожежної небезпеки. Синоптики прогнозують у перший половині дня 9 червня  грозові дощі різної інтенсивності та шквалисте посилення вітру 15-20 м/с. При цьому, похолодає на 3-5º. Нічна температура повітря передбачається у межах 13-18º, денна 22-27º. Дощі, які очікуються, повинні покращити зволоження верхнього шару ґрунту та знизити рівень пожежної небезпеки.

08.06.2017   Начальник метеостанції  Звенигородка        Т.А.Лисенко

 

Штормове попередження про небезпечне гідрометеорологічне явище по м. Черкаси та Черкаській області

Вдень 8 червня по місту Черкаси та області грози, в окремих районах град та шквали 15-20 м/с.

 

07.06.17     Начальник метеостанції Звенигородка           Т.А.Лисенко

                   

    

Агрометеорологічний огляд  по Звенигородському району за  третю декаду травня  2017 року

Третя декада травня була сонячною та теплою, з малою кількістю опадів. Літо, яке наступає зі стійким переходом середньодобової температури повітря через +15° у бік підвищення, цього року розпочалося 22травня ( кліматична норма для нашого краю 19 травня).

Середня декадна температура повітря  за декаду склала 17.7°, що на 1.9° вище кліматичної норми (15.8˚). Максимальна температура повітря  підвищувалася в денні години до 29.3° тепла. Мінімальна температура повітря  знижувалась до  6.5°. Стихійних гідрометеорологічних явищ     протягом декади  не спостерігалось.  З  небезпечних гідрометеорологічних явищ   спостерігалась гроза - 1 день.

Опади  протягом декади спостерігались у вигляді  зливових дощів протягом 2-х днів  і склали 8.1мм , що становить 36% від декадної норми  (22мм).  З початку року опадів випало 143мм (68% від багаторічної норми), з початку календарної весни випало  78.2мм (61 % від норми).   

Погодні умови, що спостерігались в третій декаді травня, через малу кількість опадів, дуже низьку відносну вологість повітря (менше 30%),  були  малосприятливими для активної вегетації сільгоспкультур. Незважаючи на  значний дефіцит опадів, що зберігається з початку року, стан рослин с/г культур, за якими веде спостереження метеостанція, протягом декади залишився добрим, забур’яненості немає.. Агрометеорологічні умови декади переважно дозволяли  проводити с/г роботи.  Температура грунту на глибині 10см в середньому за декаду склала 19.0˚, що вище багаторічної норми (18˚), максимально підвищувалась в денні години до 26.9 ˚, а в період  похолодання   знижувалась до 13.4˚. Сума ефективних температур >5˚ на кінець декади склала 492.7˚ ( норма 448˚), >10˚ склала  216˚ (норма 180˚).

Запаси продуктивної вологи в грунті під усіма культурами протягом місяця знижувались і на кінець травня  в орному шарі грунту складають 4-8 мм (недостатні ),  в метровому шарі складають 51-69 мм  (недостатні)що є значним негативом для с/г виробництва.

     02.06.17      Начальник М Звенигородка                               Т.А.Лисенко           

 

                   

 Штормове попередження про надзвичайну пожежну небезпеку по Черкаській області

2-6 червня по території  Черкаської області очікується надзвичайна (5 класу), місцями висока (4 класу) пожежна небезпека.

На жаль, суттєвих дощів у нашому краї не очікується ще впродовж тривалого часу.

 За таких погодних умов, які спостерігаються на Черкащині, а саме: відсутні%Dr">Прогноз  погодних умов

Літо нарешті вступило в свої права. 24 травня середня добова температура повітря склала 19.0°, що на 3.2˚ вище норми (15.8˚). Денна температура повітря підвищувалась до 24.8º, нічна знижувалась до 11º.

Висока температура, відсутність дощів, низька вологість повітря (менше 30 % в денні години) сприяють висушуванню верхнього шару ґрунту та швидкому зростанню показника пожежної небезпеки. Верхній (10-12 см) шар ґрунту по району слабко зволожений. Середня за минулу добу температура ґрунту на глибині 5-10 см становила 19-20° (норма для 3 декади травня 18-20°).

 

ПРОГНОЗ ПОГОДИ:

25 травня 2017 р. Мінлива хмарність. Без істотних опадів. Вітер південно-західний, 5-10 м/с. Температура вночі 10..15º, вдень 20..25º, у Черкасах вночі 11..13º, вдень 22..24º.

На 27-28 травня. Мінлива хмарність. 27 травня короткочасний дощ, місцями гроза; 28 травня без опадів. Вітер північний, північно-західний, 5-10 м/с. Температура вночі 8-13º, вдень 27 травня 17-22º, 28 травня 19-24º.

На 29-30 травня. Без опадів, лише вдень 30 травня місцями невеликий короткочасний дощ, гроза. Температура вночі 12..17º, вдень 23..28º.

Штормове попередження:

26 травня у більшості районів області висока (4 класу) пожежна небезпека

 

25.05.2017           Начальник метеостанції Звенигородка    Т.А.Лисенко

 

     Агрометеорологічний огляд  

по Звенигородському району за  другу декаду травня  2017 року

Друга декада травня була холодною та вітряною, з довгоочікуваними опадами. Літо, яке за кліматичною нормою у нашому краї нассть ефективних опадів, низька відносна вологість повітря (менше 30 % в денні години), суховії,  існує надто високий ризик виникнення пожеж.

Основна причина виникнення пожеж — по­рушення протипожежних правил відпочиваючими та іншими людьми, які перебувають у лісі. Гинуть не тільки дерева, а й птахи, звірі, вигоряє лісова підстилка і верхній шар ґрунту. За кілька хвилин вогонь може знищити те, що виросло за кілька десятиріч. Пам'ятайте, що дев'ять з десяти пожеж, які відбуваються в лісах, відбуваються з вини людини (насамперед - через необережне поводження з вогнем в лісі або біля лісу).

01.06.2017  Начальник метеостанції Звенигородка    Т.А.Лисенко

Прогноз на  червень

   Червень, пора духмяних трав, рясних рос і розкотистих гроз, ділить навпіл річний цикл і називається полуднем року. 21 червня - найдовший день і найкоротша  ніч у році, яка триває 7 год. 46 хв.

По багаторічних даних метеостанції Звенигородка в червні:

-середньомісячна повітря 7.8;

-абсолютний максимум 6.4(25.06.57);

-абсолютний мінімум температури повітря  +2.5°  (  01.06.1951);

місячна кількість опадів   83 мм.

  Цьогорічний червень на Звенигородщині очікується теплим та з окремими сильними дощами. Середньомісячна температура повітря передбачається +18,0º, що в межах кліматичної норми, опадів очікуємо кількістю 75 мм, що трохи менше норми. При цьому, кожні 10 днів місяця очікується чергування «хвиль тепла» з «хвилями холоду». При потепліннях максимальна температура повітря може досягати +1

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Які соціально-економічні проблеми для Вас особисто найбільш гострі?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень