Як атестація робочого місця впливає на право працівника на пенсію

Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджений постановою Кабінету Міністрів України  від 1 серпня 1992 року № 442, передбачає, що  відповідно  до  статті  13  Закону  України «Про  пенсійне  забезпечення»  пенсії  за  віком на пільгових  умовах за списками виробництв, робіт, професій, посад і показників,  зайнятість  в  яких  дає  право на пенсію за віком на пільгових   умовах,  затверджених  постановою  Кабінету  Міністрів України  від  24  червня  2016  р. № 461, а також пенсії, що можуть встановлюватись підприємствами й організаціями за рахунок власних  коштів  працівникам  інших  виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих  місць.

 Атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Однією з підстав для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є наявність професії (посади) та виробництва у відповідному Списку.

Під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. До 01.01.92 р. були чинними Список № 1 та Список № 2, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173, а після - списки, затверджені: постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.1991 № 10, постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162, постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36.

 «Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2015 року № 383.

До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків. Якщо, наприклад, особа працювала до 01.01.92 р. і її посада не була передбачена списками, що діяли на той час, а вперше посаду введено у списки, що діяли після 01.01.92 р. (особа в цей час вже не працювала за цією професією), то вона не матиме права на пільгову пенсію.

Якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Перелік робочих місць з пільговим пенсійним забезпеченням затверджується наказом  по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років.

До трудової книжки також вкладається витяг з наказу (ставиться «згідно з оригіналом», підпис і печатка)  по підприємству, яким було затверджено перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтверджено ( і не підтверджено) право на пільгове пенсійне забезпечення.

У разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 р. (впродовж 5 років після введення в дію Порядку № 442), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених списками. Тобто період роботи із шкідливими умовами праці до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років, якщо протягом цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці.

Якщо атестацію було вперше проведено після 21.08.97 р., у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92 р., 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років, якщо протягом цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці.

Якщо ж атестація з 21.08.92 р. не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97 р., право не підтвердилося, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 р. включно, тобто до набрання чинності Порядком № 442. У такому самому порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 р., право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилося.

Якщо з урахуванням вищезазначеного порядку особі призначається пенсія за віком на пільгових умовах та до пільгового стажу зараховано період після 01.01.92 р. (навіть якщо зараховано лише по 21.08.92 р.), пенсія призначається за нормами ст. 13 Закону про пенсійне забезпечення та підлягає відшкодуванню підприємством.

Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 1, № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.

Звертаю увагу, що законодавством прямо зобов’язано керівників підприємств та організацій незалежно від форм власності і господарювання проводити атестацію робочих місць та визначати за її результатами перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням та ознайомлювати з ним працюючих. Таким чином, відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації робочого місця за умовами праці повністю покладено на роботодавця, і якщо атестація не проведена, працівники можуть бути позбавлені права на пільгове пенсійне забезпечення.

 

 

 

Головний державний інспектор сектору з питань експертизи умов праці  Управління Держпраці у Черкаській області   Дяченко Г. О.   

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Які соціально-економічні проблеми для Вас особисто найбільш гострі?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень