Як неповнолітньому отримати право на шлюб?

Сім'я є первинним та основним осередком суспільства.

Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

 Особа, яка досягла шлюбного віку, має право на створення сім'ї.

            Сімейним кодексом України встановлений шлюбний вік для чоловіків і жінок -   вісімнадцять років. Тобто, на момент реєстрації шлюбу майбутнє подружжя має досягти повноліття. Така позиція відповідає Декларації прав людини, прийнятій Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року, у статті 16 якої говориться, що жінки і чоловіки, які досягли повноліття, мають право без будь-яких обмежень  за ознакою раси, національності або релігії одружуватися і заснувати родину. При цьому  вони мають однакові права на шлюб.

            Що ж робити у випадку, коли особа, яка має намір зареєструвати шлюб не досягла вісімнадцяти років?

            У ч. 2 ст. 23 Сімейного кодексу України зазначено, що за заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

            Тобто, особа, яка не досягла вісімнадцяти років, але якій виповнилося 16 років, має право звернутися із заявою до суду про надання права на шлюб.

            Така заява подається до суду за місцем проживання заявника.

            Відповідно до цивільного процесуального законодавства, до заяви про надання права на шлюб обов’язково додаються докази, на підтвердження того, що задоволення судом такої заяви дійсно відповідає інтересам заявника( неповнолітньої  особи, яка бажає зареєструвати шлюб)

            Такими доказами можуть бути : акт  депутата за місцем проживання в якому підтверджується факт  проживання однією сім єю без реєстрації шлюбу, довідка з медичного закладу, що підтверджує  вагітність неповнолітньої жінки, копія свідоцтва про народження дитини в сім ї неповнолітнього.

            У заяві про надання права на шлюб зазначаються дані заявника та зацікавлених осіб: прізвище, ім’я, по батькові,  місце проживання, ідентифікаційний номер або серія і номер паспорта, засоби зв’язку. Далі у заяві викладається  прохання надати право на шлюб в якому описуються обставини, у зв’язку з якими необхідно здійснити реєстрації шлюбу ( наприклад, у зв’язку із вагітністю) та   відомості про ту особу, з ким планується шлюб. Також, у заяві зазначається чи погоджуються батьки неповнолітньої особи на реєстрацію нею шлюбу. Така обставина обов’язково буде враховуватися суді при прийнятті рішення.

            В додатках до заяви додаються копії відповідних документів (копія паспорта, ідентифікаційного номера, свідоцтв про народження, медичних довідок про вагітність тощо).      Зацікавленими особами можуть бути батьки  заявника (неповнолітньої особи, яка бажає укласти шлюб), особа з якою планується укладення шлюбу та відділ державної реєстрації актів цивільного стану.

            Необхідно зауважити, що своїм рішенням суд надає неповнолітній особі право на реєстрацію шлюбу  з конкретною особою. Тобто отримавши право на шлюб, зареєструвати шлюб можна лише з тією особою, яка зазначається в рішенні суду. Якщо особа, якій судом надано право на шлюб хоче зареєструвати його уже з іншою особою, в такому випадку потрібно повторно звертатися із заявою до суду.

Отримати консультацію з даного питання можна у відділі «Звенигородське бюро правової допомоги» за адресою:  м. Звенигородка, пров.  Віктора Погорілого, 1 ( 2-й поверх), тел.: 2-14-98.

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Які соціально-економічні проблеми для Вас особисто найбільш гострі?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень