Звенигородська районна державна адміністрація
Черкаська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

21 травня  -  День Європи

Дата: 19.05.2016 16:22
Кількість переглядів: 1070

Фото без описуНа сьогодні одним з основних напрямків зовнішньої політики України та Черкаської області зокрема, є європейська інтеграція.

Саме тому з травня 2003 року в нашій державі започатковано святкування Дня Європи, що є символом єднання географічної Європи. Цьогорічний День Європи відзначатиметься 21 травня вже чотирнадцятий раз.

ЄС – це сім’я демократичних Європейських країн, які об’єдналися заради миру та процвітання

Євросоюз – це не держава, що має замінити існуючі держави, і він також значно більший за будь-яку міжнародну організацію. Країни, що входять до його складу, заснували спільні інституції, яким було делеговано частину їхніх суверенних повноважень, завдяки чому стало можливо демократично приймати рішення з конкретних питань, які становлять спільний інтерес, на європейському рівні. ЄС створив динамічний спільний ринок, в якому люди, послуги, товари і капітал пересуваються вільно. Він намагається зробити так, щоб внаслідок соціального прогресу та справедливої конкуренції якомога більше людей могли скористатися перевагою спільного ринку.

Історичні корені Євросоюзу

Після Другої світової війни західноєвропейські країни поставили перед собою питання майбутнього Європи, що, і вважається початком європейської інтеграції. 

Хронологія розширення ЄС


2007

Шосте розширення ЄС (Болгарія, Румунія)

2004

П'яте розширення ЄС (Чехія, Естонія, Кіпр, Латвія, Литва, Угорщина, Мальта, Польща, Словенія, Словаччина)

2002

Завершений процес запровадження євро

1999

Починає діяти економічний та монетарний союз

1997

Підписана Амстердамська угода

1995

Четверте розширення (Австрія, Швеція, Фінляндія)

1992

Підписана Угода про Європейський Союз (Маастрихтська угода)

1989

Падіння Берлінської стіни

1986

Єдиний Європейський Акт

1986

Третє розширення (Іспанія і Португалія)

1981

Друге розширення (Греція)

1973

Перше розширення Європейського Співтовариства (Великобританія, Данія та Ірландія)

1957

Німеччиною, Францією, Італією та країнами Бенілюкс утворені Європейське Економічне Співтовариство та Євратом (Римська угода)

1951

Утворене Європейське співтовариство вугілля і сталі (Паризька угода)

1950

Декларація Шумана

 Інституції Європейського Союзу 
Європейський Союз побудований за інституційною системою, яка є винятковою в світі. Верховенство права є фундаментальним принципом Європейського Союзу.

Існує три головні законотворчі інституції ЄС: Європейський Парламент, Рада Європейського Союзу, Європейська Комісія. Цей "інституційний трикутник" доповнюється ще двома інституціями – Судом Європейського Союзу та Судом Аудиторів, а також п’ятьма іншими європейськими органами. На додаток було засновано ще 19 спеціалізованих агенцій, які займаються, зокрема, технічними, науковими та питаннями управління.

Державні мови Європейського Союзу 

15 квітня 1958 року Рада постановила, що офіційні мови країн-членів повинні стати як офіційними мовами Співтовариства, так і робочими мовами установ Співтовариства. 
Офіційна мова кожної країни-члена є офіційною мовою ЄС. Оскільки кілька держав-членів мають ту саму офіційну мову, то це означає, що існує 21 офіційна мова: чеська, датська, голландська, англійська, естонська, фінська, французька, німецька, грецька, угорська, італійська, португальська, іспанська, шведська, латвійська, литовська, мальтийська, польська, словацька, словенська, ірландська (з 1 січня 2007, але з обмеженням).

Єдина валюта 
У 1992 році було прийнято рішення створити в рамках ЄС Економічно-валютний союз (ЕВС) і запровадити єдину європейську валютну одиницю, управління якою мав здійснювати Європейський центральний банк. Єдина європейська валюта – євро – стала реальністю 1 січня 2002 року у 12 з 15 країн ЄС. З 1 січня 2007 року до єврозони приєдналась і Словенія.

Прапор ЄС 
Прапор ЄС – це коло з 12 золотих зірок на блакитному тлі. Число зірок не має нічого спільного з кількістю країн-членів організації. В різних традиціях „12” є символічним числом, що означає абсолютну досконалість.

Європейський прапор представляє ідеал об’єднання народів Європи. Прапор залишається незмінним протягом років, не зважаючи на розширення ЄС. 
Пізніше Рада Європи закликала інші європейські установи прийняти той самий прапор, і у 1983 році його затвердив Європейський Парламент. Усі європейські інституції використовують його з початку 1986 року. 

Європейський гімн 
У широкому значенні – це гімн не лише Євросоюзу, але й усієї Європи. Музика гімну взята з Дев’ятої симфонії  Людвіга вана Бетховена.  У фінальній частині симфонії Бетховен поклав на музику „Оду до радості”, Фрідріха фон Шиллера.
У 1972 році Рада Європи  схвалила бетховенську тему „Оди до радості” у якості свого гімну. Диригент Герберт фон Караян написав три інструментальні аранжування – із соло для фортепіано, духових інструментів і симфонічного оркестру. Без слів, універсальною мовою музики, гімн виражає ідеали свободи, миру та солідарності, на яких тримається Європа.

У 1985 році гімн було схвалено президентами та главами урядів країн ЄС як офіційний гімн Європейського Союзу. Гімн ЄС – це утвердження спільних цінностей та їх єднання в усьому розмаїтті національних відмінностей і не має на меті замінити існуючі національні гімни країн ЄС.

 

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ ТА ЙОГО РОЛЬ

До європейського Союзу входять 27 країн, що вирішили поступово об'єднати свої провідні технології, ресурси та разом творити своє майбутнє. Протягом періоду розширення, що триває вже понад 50 років, вони сформували зону стабільності, демократії та сталого розвитку, зберігаючи культурне розмаїття, толерантне відношення та індивідуальні свободи.

ЄС є унікальним міжнародним утворенням, оскільки поєднує в собі ознаки міжнародної організації та держави, хоча формально не є ані тим, ані іншим. ЄС – це об’єднання демократичних європейських країн, що спільно працюють задля миру та процвітання. Країни ЄС утворили спільні інституції, яким делегували частину своїх повноважень у прийнятті рішень. Трьома основними інституціями ЄС є Європейський Парламент, що представляє інтереси громадян ЄС і безпосередньо ними обирається; Рада Європейського Союзу та Європейська Комісія, що виражає інтереси ЄС в цілому. Цей інституційний трикутник виробляє політику та закони, які діють на території ЄС.

Історично, першочергове завдання ЄС, створеного невдовзі після закінчення другої світової війни, полягало у згуртуванні націй та народів Європи. Однак, по мірі вступу до ЄС нових країн та розширення сфери його відповідальності, виникла необхідність у визначенні відносин Європейського Союзу з рештою країн світу.

Ідея про те, що єдина Європа повинна діяти на світовій арені як єдине ціле, стала стимулом для співпраці країн ЄС у процесі вироблення послідовного підходу до реалізації зовнішньої політики. Протягом двох останніх десятиліть ЄС активізує зусилля, спрямовані на те, щоб роль, яка відводиться йому в розв’язанні питань міжнародної політики, більш відповідала його економічному статусу. Конфлікти, що спалахнули в Європі після падіння Берлінської стіни, переконали лідерів ЄС у необхідності ефективних спільних дій. Одним із головних завдань, які сьогодні постають перед Європейським Союзом, є розширення території миру, безпеки та добробуту за межі ЄС.

ПРОГРАМИ ЗОВНІШНЬОЇ ДОПОМОГИ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ

Європейський Союз є найбільшим донором у світі. Генеральний директорат Європейської Комісії з питань зовнішньої допомоги або EuropeAid відповідає за виконання програм і проектів зовнішньої допомоги в усіх країнах світу. Завдання цього підрозділу Єврокомісії полягає в забезпеченні організованості та ефективності програм допомоги у розвитку.

Європейський інструмент сусідства та партнерства

Європейський інструмент сусідства та партнерства (ЄІСП) є новим єдиним механізмом співпраці для 17 східних та південних сусідів ЄС, включаючи Україну. Загальна сума коштів, виділених в рамках ЄІСП на семирічний період 2007-2015 років, сягає понад 12 мільярдів євро. В порівнянні з сумою коштів, виділеною для програм МЕДА (механізм фінансування для країн середземноморського партнерства) і TACIS (механізм фінансування для країн колишнього СРСР) протягом 2000-2006 років відбулося збільшення фінансування на 32%. Майже 90% коштів ЄІСП буде використано на реалізацію ініціатив, розроблених для потреб конкретних країн, а також для регіональних заходів. Решта 10% будуть використані на нові сфери спільної діяльності, зокрема, програми транскордонного співробітництва та спеціальні ініціативи на зразок Інвестиційного фонду для країн – сусідів.

Європейський фонд розвитку (ЄФР)

У рамках Котонуської Угоди, ЄФР надає допомогу 78 країнам. що є партнерами ЄС, а також заокеанським країнам і територіям країн ЄС.

Інструмент співробітництва з питань розвитку (ІСР)

Цей механізм має три основні складові.

Перша – надання допомоги Південноафриканській Республіці та 47 країнам в Латинській Америці, Азії, Центральній Азії та на Близькому Сході.

Друга – підтримка реструктуризації цукрового виробництва  у 18 країнах Африки, Карибського басейну та Тихоокеанського регіону.

Третя – проведення п’яти тематичних програм: інвестування в людські ресурси, захист навколишнього середовища та збалансоване управління природними ресурсами, включаючи енергоресурси, недержавні структури та органи місцевого самоврядування в розвитку, продовольча безпека, а також міграція та надання притулку.

Європейський інструмент з демократії та прав людини (ЄІДПЛ)

ЄІДПЛ сприяє розвитку демократії, верховенства права, дотриманню прав та основних свобод людини. ЄІДПЛ було розроблено для доповнення інших інструментів реалізації політики ЄС у цій сфері, від політичного діалогу та дипломатичних демаршів до різноманітних інструментів фінансової та технічної співпраці, включаючи як географічні, так і тематичні програми.

Інструмент стабільності (ІС)

Метою ІС є підтримка стабільності у країнах, що знаходяться в кризових ситуаціях, шляхом пошуку ефективних рішень, які допомогли б зберегти, створити чи відновити умови, необхідні для здійснення політики ЄС у галузі розвитку та співпраці. В контексті стабільних умов для реалізації програм співробітництва ЄС цей механізм допомагає розвивати потенціал як для того, аби боротися з конкретними загрозами світового та регіонального масштабу.

Інструмент співпраці у галузі ядерної безпеки

Здійснюється фінансування заходів, спрямованих на досягнення кращого рівня ядерної безпеки, радіаційного захисту та вжиття ефективних засобів контролю за використанням ядерних матеріалів в інших країнах. З 2007 року ЄС виділив на фінансування  цієї програми понад 524 млн. євро.

Програма TACIS

Однієї з найбільш програм ЄС, створених для надання допомоги країнам колишнього Радянського Союзу, включаючи Україну, є програма технічної допомоги TACIS. Основною метою програми було прискорення процесу економічних та політичних змін у цих країнах.

TACIS надавала фінансування для реалізації програм у таких сферах:

· Підтримка інституціональних, правових та адміністративних реформ

·  Підтримка приватного сектора та сприяння економічного розвитку

·  Підтримка у подоланні соціальних наслідків перехідного періоду

·  Розвиток інфраструктурних мереж

·  Сприяння захисту навколишнього середовища та управління природними ресурсами

·  Економічний розвиток сільських районів

·  Підтримка ядерної безпеки

Програма TACIS та її результати в Україні

У 1996-1999 роках програма TACIS в Україні була спрямована на роботу за такими трьома основними напрямками:

· Інституційні реформи і розвиток

· Економічні реформи і розвиток приватного сектора

· Енергетика та навколишнє середовище.

В 2000-2003 роках заходи програми TACIS були спрямовані на такі три основні сфери:

· Інституційні, правові і адміністративні реформи

· Надання підтримки у здійсненні економічних реформ і розвитку приватного сектора

· Розв’язання проблем, пов’язаних з соціальними наслідками перехідного періоду.

1 грудня 2005 року ЄС визнав Україну державою з ринковою економікою. Україна виконала всі технічні вимоги та офіційно набула цього статусу на початку 2006 року. На 1 січня 2008 року сукупний обсяг прямих іноземних інвестицій в Україну з країн ЄС-27 склав 15,6 млрд. євро.

З метою подальшого утвердження прав людини та посилення ролі громадського суспільства у просування демократичних цінностей, в рамках Європейської ініціативи з демократії та прав людини протягом 2001-2008 років в Україні реалізована понад 50 проектів на загальну суму близько 6 млн. євро.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора