Звенигородська районна державна адміністрація
Черкаська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Звіт про роботу служб у справах дітей Звенигородського району з питань захисту прав та інтересів дітей за 2023 рік

Звіт

про роботу служб у справах дітей Звенигородського району

з питань захисту прав та інтересів дітей за 2023 рік

 

Відповідно до Закону України „Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей“ та інших законодавчих та нормативних документів службою у справах дітей Звенигородської районної державної адміністрації та службами у справах дітей Звенигородського району, створених у 17 територіальних громадах району (далі – ТГ), проводилася робота, спрямована на виконання основних завдань – захист прав та інтересів дітей, реалізація права дитини на виховання у сімейному оточенні, профілактика дитячої бездоглядності. 

Службою у справах дітей районної державної адміністрації здійснювалась протягом 2023 року координація діяльності органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності у вирішенні питань соціального захисту дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, організація роботи із запобігання дитячої бездоглядності, вчинення дітьми правопорушень, планування та проведення заходів з питань ментального здоров`я дітей та батьків, обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, яким надано статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, дітей військових, у яких від воєнних дій загинули обоє батьків, один із батьків та єдиний з батьків, в межах району.

З метою сприяння забезпеченню реалізації права дитини на життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист, сімейне виховання та всебічний розвиток у 2023 році проведено 5 засідань комісії з питань захисту прав дитини районної державної адміністрації та 189 засідань комісій з питань захисту прав дитини – консультативно-дорадчих органів, утворених в кожному виконавчому комітеті міських, селищних, сільських рад, на яких розглянуто 788 питань. Службами у справах дітей підготовлено 712 проєктів рішень комісій, взято участь у 224 судових засіданнях з питань позбавлення батьків батьківських прав, визначення місця проживання дитини, захисту житлових, майнових прав дітей та інші.

У звітному періоді службою у справах дітей районної державної адміністрації видано 14 наказів з основної діяльності та 35 наказів персонального характеру. Проведено перевірки виконання делегованих повноважень виконкомами Тальнівської міської ради, Лисянської, Стеблівської селищних рад, Шевченківської, Мокрокалигірської сільських рад. Оформлено відповідні довідки, надано методичну та практичну допомогу.

     Надіслані подання на Лисянську селищну раду стосовно усунення недоліків у роботі виконкому селищної ради з питань надання висновку органу опіки та піклування щодо участі у вихованні дитини та побачень з дитиною одного із батьків, що проживає окремо, встановлення опіки над дитиною-сиротою, надання статусу дітям, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.

Підготовлено та подано звітну документацію (квартальну, піврічну та річну), що стосується діяльності служб у справах дітей району. Подано звіти: «Діти вулиці», «Вокзал», «Канікули», про жорстоке поводження з дітьми, про загибель, смерть дітей, про ухиляння батьків від виконання своїх батьківських обов`язків, по попередженню насильства в сім`ї, про покинутих, знайдених дітей, про запобігання та протидії насильству, про рух кадрів, звіти з усиновлення, моніторинг стану надання статусу та влаштування дітей, державна звітність 1 – ОПС, 1- ЗЖД, 1- ДБСТ та інші.

Надано відповіді на листи, скарги, заяви і звернення громадян, підприємств, установ та організацій, незалежно від форми власності, громадських об`єднань, органів місцевого самоврядування. В 2023 році службою у справах дітей районної державної адміністрації розглянуто 440 листів, з них, 87 від служб у справах дітей, установ, організацій, 166 – служби у справах дітей облдержадміністрації, 7 заяв і звернень громадян.

Станом на 31.12.2023 у Звенигородському районі проживає 29561 дитина. З них, 434 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Із загальної кількості дітей вказаної категорії 414 (95 %) проживають і виховуються в сім’ях опікунів, піклувальників, прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу. Найвищі показники влаштування у сімейні форми виховання (100 %) у Катеринопільській, Вільшанській селищних радах, Селищенській, Виноградській, Матусівській, Бужанській, Шевченківській сільських радах.

У двох міських ТГ показник охоплення статусних дітей сімейними формами виховання перевищує середньообласний показник  (94,2 %), а саме: Тальнівська (97,2 %), Шполянська (96,7 %), та у двох селищних ТГ – Лисянська (95,5 %), Єрківська (95,0 %).

Переважна кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а саме: 311 (72 %) від їх загальної кількості), виховується в сім’ях опікунів, піклувальників.

Продовжується робота щодо розвитку в районі інституту прийомного виховання та влаштування дітей до прийомних сімей (далі -  ПС) та дитячих будинків сімейного типу (далі – ДБСТ).

Станом на 31.12.2023 в районі функціонує 21 ПС, у яких виховуються 33 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, 8 ДБСТ у яких виховуються 62 статусних дітей.

В 2023 році створено 1 ПС у Звенигородській ТГ, та 3 ПС створено Звенигородською райдержадміністрацією на територіях Стеблівської ТГ, Водяницької ТГ, Бужанської ТГ, в які влаштовано 7 статусних дітей.

Щомісячно здійснюється моніторинг посиротіння дітей та їх влаштування. В 2023 році в районі правовий статус дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування надано 41 дитині. З них, під опіку влаштовано 30 дітей, в ПС, ДБСТ 3 дитини, на повне державне утримання в державні заклади 2 дитини, тимчасово в сім`ю родичів, знайомих 3 дитини, усиновлено 3 дитини.

Із 41 посиротілих протягом року дітей 38 (93 %) влаштовано у сімейні форми виховання.

Найкращим влаштуванням долі посиротілої дитини є її усиновлення.              В районі проживає 102 усиновлені дитини-сироти, та дитини, позбавленої батьківського піклування. У 2023 році в районі усиновлено 5 статусних дітей.

Службою у справах дітей райдержадміністрації надано онлайн консультацію з питань усиновлення одному заявнику, який подав відповідну заявку через запроваджений з 1 червня 2022 року портал Дія. Службою у справах дітей райдержадміністрації підготовлено та направлено 5 анкет дітей для постановки на регіональний облік з усиновлення.

Особливої уваги потребує питання надання органами опіки та піклування статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Станом на 31.12.2023 статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів надано 89 дітям, з них 88 - зазнали психологічного насильства, 1 дитина отримала поранення.

Службами у справах дітей району ведеться облік дітей загиблих військових. Станом на кінець 2023 року в районі налічується 121 дитина, у якої загинув батько під час виконання військового обов`язку у війні з рф.  

Упродовж звітного періоду до оновленого web-орієнтовного програмного забезпечення Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Діти» (далі – ЄІАС «Діти») підключено всі 17 служб у справах дітей Звенигородського району.

Перебуває на постійному контролі питання забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа житлом. На квартирному обліку перебуває 182 дітей віком від 16 до 18 років, з них лише 35 мають право власності на житло, 147 мають право на користування житлом. Впродовж 2023 року взято на квартирний облік 42 вказаних дітей.

Важливим напрямком роботи є вчасне виявлення дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах. Станом на 31.12.2023 службами у справах дітей району обліковується 93 дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, та проживають у сім’ях, де батьки ухиляються від виконання своїх обов’язків з виховання дитини. Найбільша кількість таких дітей перебуває на обліку служб у справах дітей Звенигородської міської ради (22), Ватутінської міської ради (19).

Здійснюється контроль за умовами виховання, утримання, розвитку, навчання дітей, проводиться робота з батьками щодо відповідального батьківства, оперативне реагування на потреби та ризики дітей, забезпечено спілкування з дитиною, батьками щодо наявних проблем у сім’ї, необхідної допомоги, проведення, у разі потреби, оцінки рівня безпеки дитини, обмін інформацією між суб’єктами соціальної роботи.

З метою запобігання дитячій бездоглядності, вчинення дітьми правопорушень службами у справах дітей ТГ спільно з працівниками відділів поліції проводяться рейди «Діти вулиці», «Вокзал», перевіряються громадські місця, торгівельні центри, перебування дітей на вулиці без супроводу дорослих, зокрема у вечірній час. У разі виявлення дітей забезпечується своєчасне повернення їх у сім’ї, до закладів освіти, щодо них посилюється соціальна та правова опіка. Упродовж 2023 року в районі проведено 234 рейди, що на 54 більше у порівнянні з 2022 роком (180), під час яких виявлено 179 дітей. В ході рейдів обстежено 343 сім, попереджено про відповідальність 197 батьків та ініційовано притягнення до відповідальності 15 батьків за неналежне виконання батьківських обов’язків.

Службами у справах дітей проведена робота по попередженню соціального сирітства. Працівниками поліції за поданнями служб у справах дітей до адміністративної відповідальності за ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення притягнено 100 батьків. До суду направлено 28 позовів про позбавлення батьківських прав батьків, 18 з яких задоволено.

З метою організації змістовного дозвілля діти залучаються до занять у спортивних секціях, гуртках за інтересами, є активними учасниками міських, районних свят.

У звітному періоді службами у справах дітей були проведені заходи різного спрямування. Так, для посилення уваги громадськості до потреб дітей з нагоди Дня захисту дітей, Дня усиновлення, Дня святого Миколая, були організовані традиційні відвідування сімей опікунів, піклувальників, прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу. Під час акції діти отримали подарунки. На проведення заходів щодо роботи з дітьми службам у справах дітей у 2023 році було виділено 196 тис. гривень.

З нагоди Дня захисту дітей та з метою підтримки талановитих дітей, розвитку їх творчих здібностей за підсумки щорічного обласного конкурсу «Світ дитячої фантазії», проведеного серед дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування – вихованців ПС та ДБСТ, серед переможців ІІ місце посіли Куценко Олександра із ДБСТ Куценків (Мокрокалигірська ТГ Звенигородського району), ІІІ місце – Мосінз Дмитро із ДБСТ Куценків (Мокрокалигірська ТГ Звенигородського району). Винесено подяку службою у справах дітей Звенигородської райдержадміністрації за участь у конкурсі Осіповій Світлані із ПС Фатєєвої (Селищенська ТГ).

За клопотанням Служби у справах дітей Шполянської міської ради стипендію голови Черкаської обласної ради обдарованим дітям області у 2024 році буде отримувати Кучеренко Каріна, дитина, позбавлена батьківського піклування, учениця 6 класу Шполянського ліцею № 3 Шполянської міської ради об’єднаної територіальної громади Звенигородського району Черкаської області, а також є вихованкою комунального закладу «Шполянський центр дитячої та юнацької творчості учнівської молоді» Шполянської міської ради. Каріна виховується у сім’ї бабусі, яка є її опікуном, декламує вірші, грає головні ролі у дитячих виставах, допомагає керівнику в зйомці та монтажі телепередач, пише сценарії.

Під особливою увагою діти героїв. Завдяки співпраці з Австрійським Благодійним Фондом «Mountain Seed Foundation», що перекладається як «Гірське насіння» (далі – Фонд), створеним у 2021 році з метою надання психологічної допомоги українським сім’ям з дітьми, які постраждали від російської агресії, 1 родина загиблого військового (1 дитина та 1 мати) з 30.07.2023 по 05.08.2023 відпочили у літньому гірському таборі в австрійських Альпах.

У 2023 році налагоджена співпраця з Фундацією Олени Зеленської, якою надана суттєва підтримка дітям-вихованцям ДБСТ. До Дня захисту дітей (1 червня) 9 ДБСТ, які функціонують на території району, за результатами вивчених та проаналізованих потреб кожної родини, отримали благодійну допомогу від Фундації (меблі, дрібна та велика побутова техніка, ноутбуки, смартфони, посуд, постільна білизна, ковдри).

За сприяння служби у справах дітей районної державної адміністрації благодійним фондом «Нова Юкрейн» надано 4 генератори 4 ДБСТ району.

  Станом на 31.12.2023 в службах у справах дітей територіальних громад штатним розписом затверджено 27 штатних одиниць, фактично працює 26 працівників.

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора