Звенигородська районна державна адміністрація
Черкаська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Цьогоріч в області діагностували СНІД у 74 осіб

Дата: 01.12.2020 16:20
Кількість переглядів: 197

Фото без опису1 грудня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Лише цього року діагностували СНІД у 74 осіб. Яка ситуація із захворюваністю на ВІЛ/СНІД на Черкащині розповіла заступниця голови ОДА Лариса Кошова.

На території Черкаської області із моменту початку реєстрації ВІЛ-інфекції станом на 1 жовтня 2020 зареєстрували 9 005 випадків захворювань на ВІЛ-інфекцію, зокрема й 3 300 захворювань на СНІД. На диспансерному обліку в закладах охорони здоров’я області перебувають 3 921 ВІЛ-інфікована особа.

– Рівень поширеності ВІЛ-інфекції серед черкащан, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, збільшився на 6,3% (з 310,4 до 329,9 на 100 тисяч населення), – відзначила Лариса Кошова. – Переважно інфікуються черкащани у віці 25-49 років (74,3%). Крім того, зареєстрували ВІЛ/СНІД у черкащан віком 15-17 років (0,8%), 18-24 років (4,7%), 50 років і старше (19,8%) та 1 дитини (0,4.%). Серед вперше зареєстрованих ВІЛ-інфікованих осіб переважають чоловіки – 58,0%. Основним шляхом передачі ВІЛ-інфекції є статевий. Саме він визначений у 76,6% інфікованих. Парентеральний шлях встановлений у 23,0%, шлях передачі від ВІЛ-інфікований матері до дитини – у 0,4%.

Померли за 9 місяців поточного року 93 ВІЛ-інфіковані особи, що на 33,3% нижче, ніж минулого року. З-поміж причин летальних випадків ВІЛ-позитивних осіб посадовиця називає:

за причинами безпосередньо пов’язаними з ВІЛ-інфекцією – 30 осіб (32,2%);

за причинами, не пов’язаними з ВІЛ – 63 особи (67,8%), у тому числі: внаслідок туберкульозу – 4 особи (6,3%), цирозу печінки – 6 осіб (9,5%), інших захворювань –39 (61,9%) інших причин – 14 осіб (22,3%).

– Найкращий спосіб визначити наявність ВІЛ-інфекції – пройти швидкий тест на ВІЛ у свого сімейного лікаря або у Центрі громадського здоров’я, кабінетах “Довіри”, – розповіла Лариса Кошова. –  Водночас, навіть якщо результат швидкого тесту виявився позитивним, для підтвердження наявності інфекції особі мають провести повторне обстеження на ВІЛ. Пройти такий тест можна й конфіденційно, тобто без зазначення особистих даних. Опісля визначення свого статусу особа стає на облік у кабінеті довіри. Там її дообстежують та призначають лікування. Більша частина пацієнтів Черкащини стає та отримує лікування в семиденний термін.

Інфіковані ВІЛ особи можуть вести звичний та повноцінний спосіб життя за умови вчасного вияву свого статусу та прийманні антиретровірусної терапії, яка уповільнює і практично зупиняє прогресування ВІЛ та його перехід у стадію СНІДу. За умов прийому АРТ ВІЛ-позитивні жінки можуть народжувати здорових дітей. Також терапія продовжує тривалість життя ВІЛ-позитивних осіб та запобігає передачі ВІЛ-інфекції іншим людям.

Якщо ж людина припиняє чи перериває лікування, вірус може почати розмножуватися активніше, руйнуючи імунітет. Отримати ліки черкащани можуть у кабінетах “Довіри”. Терапія є безкоштовною

– Наголошу, що на підставі ВІЛ-позитивного статусу людині не можуть відмовити в роботі, наданні медичної допомоги чи можливості отримати освіту, – наголосила заступниця. – Якщо ви зіткнулися з ситуацією неправомірного поводження через ВІЛ-позитивний статус, ці дії можна оскаржити в суді. Водночас із моменту, коли людина дізналася про свій статус, настає її повна відповідальність за подальше поширення ВІЛ. За умисне інфікування іншої людини в Україні передбачена кримінальна відповідальність.

Довідково:

СНІД (Синдром набутого імунодефіциту) – важке інфекційне захворювання, яке виникає через руйнування ВІЛ-інфекцією імунної системи людини при відсутності відповідного лікування.

ВІЛ (Вірус імунодефіциту людини) – це хронічне захворювання, що виникає внаслідок потрапляння в організм вірусу імунодефіциту людини. Вірус вражає імунну систему, порушує захисні функції організму та поступово робить його беззахисним перед іншими інфекціями та захворюваннями.

Як передається ВІЛ?

через кров (при використанні нестерильних шприців, голок чи іншого інструментарію);
статевим шляхом (при статевих контактах без презерватива)
від матері до дитини під час вагітності, пологів і годування грудьми.

НЕ передається ВІЛ:

повітряно-крапельним шляхом (при чханні, кашлі, розмові);
через обійми, рукостискання;
при спільному користуванні предметами побуту (посудом, постільною білизною, рушниками);
через укуси комах і контакти з тваринами.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора