Звенигородська районна державна адміністрація
Черкаська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Триває мистецький проект «Леся Українка: 150 імен»

Дата: 04.03.2021 08:35
Кількість переглядів: 238

Фото без опису2021 рік є ювілейним роком Лесі Українки, який в Україні відзначають на державному рівні. Чимало подій та заходів довкола життя і творчості Лариси Косач-Квітки об’єднані в масштабному мистецькому проекті «Леся Українка: 150 імен». У межах проекту: опера «LE», дискусії та обговорення, презентація 14 томів творів Лесі Українки, флешмоб, брендбук, а також двотижнева виставка.

Експозиція розрахована на величезну аудиторію: цікава і дітям, і дорослим, і літераторам, і тим, хто нічого про Лесю Українку не знає і прийде подивитися. Виставку можна відвідати з дотриманням карантинних умов з 26 лютого до 8 березня включно — безкоштовний вхід відкрито за онлайн-реєстрацією на сайті: 150imenlesi.org/registration. Обирайте час, коли вам зручніше відвідати виставку, та приходьте в Український дім.

На трьох поверхах приміщення зібрано «антимузей», у просторах якого лунають десятки тем: особисте, лінія життя, образи, ілюстрації, великий простір театру і книги та інше. Спільними зусиллями проект реалізували: Міністерство культури та інформаційної політики, Державне агентство з питань мистецтва та мистецької освіти із агенцією Postmen.

«Коли ми говоримо про те, як можна десакралізувати образ Лесі Українки, але не знецінити, як підійти не з пострадянською показовою виставкою, а як зробити під різні покоління, то в мене виникла ідея: розказати про Лесю як про людину — вразливу, трагічну, ніжну. Ми хочемо розказати про моду того часу і побут, про радянську ідеологію, яка використовувала її та її “Досвітні вогні” як певний революційний меседж», — розповідає про ідею виставки мистецтвознавець і галерист Павло Гудімов, який працював над наповненням експозиційного простору в Українському домі.

Виставкова частина проекту «Леся Українка: 150 імен» складається з п’яти залів.

Лінія життя

У цьому залі в хронологічному порядку подані найважливіші дати в житті Лариси Косач-Квітки та зібрані артефакти з різних періодів життя мисткині. Також поруч вказується, що в цей час відбувалося у світовій культурі чи політиці кінця XIX — початку XX століть. На думку організаторів, такий підхід здатен мотивувати відвідувача до більш активного ставлення до минулого: хронологічне впорядкування допоможе під час огляду усіх наступних просторів з експонатами, цитатами та предметами Лесі Українки.

Акценти

  • Виставкова частина порушує низку проблемних тем, серед яких:
  • Леся Українка та радянська пропаганда
  • Історія хвороби
  • Середовище
  • Як святкували 100-річчя Лесі Українки
  • Колодяжне
  • Леся і театр
  • Леся і музика

Обрані теми взаємопов’язані та підсилюють одна одну. Кожна з представлених тем є містким коротким коментарем і своєрідним запрошенням до дослідження особистості Лесі Українки та її творів.

Образ

Постать мисткині розкривають через галерею зображень Лесі Українки. графіки, живопису, скульптури. Всі твори належать до різних епох і по-різному передають характер і саму постать Лариси Петрівни.

Зала пропонує прослідкувати художні трансформації образу Лариси Косач-Квітки: від зображення її у народному вбранні до вродливої жінки з пишними формами й об’ємною зачіскою.

Особисте

У цій залі відвідувачі виставки зможуть «познайомитися» з особистим життям Лесі Українки: людиною, яка мала інтенсивне життя. Вона переживала романтичні захоплення, дружби, подорожувала світом, відвідуючи театри та музеї, писала та знищувала листи, розмежовувала приватне та публічне.

У залі представлено частина особистих речей культурної діячки та її знімки з різних періодів життя. Світлини із зображеннями Лесі Українки не менш промовисті, якщо уважно придивитися до стилю одягу, постави й погляду письменниці, який вдалось зафіксувати та зберегти до наших днів.

Гра

На третьому поверсі після проходження всіх зал можна пройти гру-тест. Інтерактив стає викликом і приводом, щоби знову пригадати все прочитане й побачене на експозиції. Відвідувачі можуть перевірити себе, наскільки добре вони знають деталі життя і творчості Лесі Українки. Кожен, хто відповість на всі питання правильно, отримає приз. Нагорода за непризову кількість правильних відповідей — повторний перегляд виставки.

Головний куратор та один з організаторів експозиції Павло Гудімов додає, що мистецький проект — це унікальна подія, яка зібрала мистецькі твори й артефакти зі всієї України. «От хто бачив листи Лесі, хто бачив її особисті речі, хто бачив ручку, якою вона писала? Тут є скульптура, живопис, кераміка і навіть фонограф, на який записували голос Лесі. Тут є мультимедіа і театральне мистецтво — Влад Троїцький створив оперу “LE”. І якщо ми говоримо, що цей проект — калейдоскопічний, то навряд чи знайдеться людина, якій буде не цікаво подивитися на той світ, який був 100-150 років тому», — зауважує Павло Гудімов, головний куратор та один з організаторів експозиції.

Загалом до створення мистецького проекту «Леся Українка: 150 імен» в Українському домі долучилося більше 30 креативних організацій, музейних інституцій та фондів, низка експертів, театро- та літературознавців, митців, кураторів, серед яких Оксана Забужко, Віра Агеєва, Діана Клочко, Євгеній Стасіневич та інші.

Крім того, до підтримки подій в Українському домі долучилися й чисельні меценати. Офіційні партнери мистецького проекту «Леся Українка: 150 імен» — благодійний фонд Zagoriy Foundation, компанії Нова пошта та Епіцентр.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора