Звенигородська районна державна адміністрація
Черкаська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Страховий стаж і пенсія: чому вигідно мати легальну зарплату

Дата: 11.12.2020 16:05
Кількість переглядів: 258

         «Працюй офіційно!» – схожі заклики середньостатистичні працівники неодноразово чують по телевізору, читають тематичні пости в соціальних мережах і на сайтах, але йти на роботу офіційно не поспішають. Причини «тіньової» та переваги легальної зайнятості пояснюють фахівці Головного управління Пенсійного фонду на Черкащині. 

            На екрані комп’ютера завантажується сторінка https://www.portal.pfu.gov.ua/. Це – вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, який може стати в нагоді застрахованим особам. Їх, за статистикою, на 01.11.2020 в Черкаській області понад 253 тисячі. Для цієї категорії людей вебпортал є джерелом актуальної інформації про свій страховий стаж, розмір сплачених роботодавцем страхових внесків, зарахування періоду роботи до страхового стажу. Усе прозоро, чітко і зрозуміло. Перейти на «світлий» бік не так складно, як здається: слід лише офіційно працевлаштуватися.

          Найбільш вдалий момент поговорити про легальну зайнятість – під час влаштування на роботу, акцентують фахівці Пенсійного фонду.  Оформлення працівника офіційно вимагає від роботодавця швидкого оформлення відповідних документів і зобов’язання щомісяця сплачувати єдиний соціальний внесок за вас у розмірі 22 % від нарахованої заробітної плати Не всі роботодавці беруть на себе таку відповідальність, тож людина має обирати, чи готова до втрати страхового стажу, який в майбутньому разом із зарплатою стане основою для нарахування пенсії.

      Страховий стаж – період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені внески на суму не меншу, ніж мінімальний страховий внесок. Якщо працівник приходить на роботу, щомісяця отримує зарплату, має запис у трудовій книжці – це зовсім не означає, що він набуває страхового стажу. Зарахування періоду роботи до стажу відбувається пропорційно до розміру сплаченого внеску. Тобто місяць роботи працівникові буде зараховано за умови сплати єдиного соціального внеску з заробітної плати розміром не менше мінімального.

     Відповідальність за сплату страхових внесків та єдиного соціального внеску покладено на роботодавців, тому вони повинні дбати про соціальний захист своїх найманих працівників. Однак залишатися осторонь не можуть й застраховані особи, оскільки саме їхні права порушуються. Відповідно до ст. 16 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», найманим працівникам надано можливість отримувати від страхувальника підтвердження сплати внесків і вимагати їх сплати, у тому числі в судовому порядку 

          Нерідко працівники за власним бажанням відмовляються від легальної зайнятості. Їм здається, що до пенсії ще далеко, а кошти, отримані «в конверті», не бувають зайвими. Але страховий стаж – не тільки для пенсії в майбутньому. Він необхідний сьогодні і зараз тим, хто втратив роботу або став тимчасово непрацездатним.

         Офіційне працевлаштування дає змогу користуватися такими соціальними гарантіями, як право на відпустку, оплату листа непрацездатності, отримання допомоги по вагітності та пологах, допомогу у зв’язку з безробіттям, соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Періоди роботи зараховуються до страхового стажу під час призначення пенсії, враховується розмір заробітної плати, із якої сплачено єдиний соціальний внесок. Пенсія буде призначення з урахуванням усіх цих показників, і роки роботи не пройдуть даремно , адже в 2028 році право на призначення пенсії за віком матимуть особи за наявності страхового стажу не менше, ніж 35 років. Із огляду на це, молоді люди не мають часу на роздуми і відкладання офіційного працевлаштування «на потім». «Потім» пролетять роки, настане час виходити на пенсію, права на яку вони не матимуть через недостатню кількість страхового стажу. 

         Держава передбачила можливість добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування для тих, хто не зміг працевлаштуватись офіційно, але хоче набути страхового стажу. Це означає, що єдиний соціальний внесок за себе громадянин сплачує самостійно. За такої умови періоди роботи також зараховуються до страхового стажу, що є запорукою майбутньої пенсії.

Із огляду на це, значно вигідніше одного разу обрати офіційне працевлаштування, яке стане інвестицією в майбутнє, аніж через кілька десятиліть думати, звідки взяти роки страхового стажу.

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора