Про стан охоплення населення соціокультурними послугами на підвідомчій території Катеринопільської територіальної громади
На виконання Плану роботи Звенигородської районної військової адміністрації на 2024 рік щодо вивчення стану здійснення органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади та надання їм практичної допомоги, відділом освіти, охорони здоров’я, культури, спорту Звенигородської районної державної адміністрації Черкаської області, здійснено моніторинг стану охоплення населення соціокультурними послугами на підвідомчій території Катеринопільської територіальної громади за період 2023-2024 року.
Для координації роботи на підвідомчій території громади, утворено відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Катеринопільської селищної ради, який в своїй роботі керується Положенням про відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Катеринопільської селищної ради, затвердженим рішенням селищної ради від 11.02.2021 №3-44/VIII.
З моменту утворення Катеринопільської територіальної громади було прийнято рішення про прийняття комунальних закладів, які перебувають у сфері управління відділу культури райдержадміністрації до комунальної власності Катеринопільської селищної територіальної громади. З метою оптимізації закладів культури та раціонального використання бюджетних коштів, прийнято рішення про зміну внутрішньої структури та штатної чисельності працівників культури та бібліотек. Тому мережа закладів культури Катеринопільської селищної територіальної громади у 2021 році зазнала змін.
До базової мережі закладів культури Катеринопільської селищної територіальної громади, затвердженої рішенням селищної ради від 22.12.2021 №15-33/VIII ввійшли 28 закладів культури відповідної території.
Здійсненню поставлених завдань діяльності галузі культури сприяє реалізація „Програми економічного і соціального розвитку територіальної громади на 2023-2024 роки“ та галузева „Програма організації культурно-мистецьких заходів на території Катеринопільської територіальної громади на 2021-2023роки“, затверджена рішенням селищної ради від 26.03.2021 №5-46/VIII, на виконання якої у 2023 році використано 17740грн. бюджетних коштів.
Рішенням селищної ради від 07.12.2023 №36-25/ VIII затверджено „Програму організації культурно-мистецьких заходів на території Катеринопільської територіальної громади на 2024-2025 роки“, на виконання якої за І півріччя 2024 року використано 13820грн. бюджетних коштів. Зазначена Програма розроблена з метою належного проведення масових заходів, організації дозвілля жителів населених пунктів громади, підтримки обдарованої молоді та дітей, забезпечення доступності закладів культури для населення територіальної громади.
В умовах воєнного стану вся робота закладів культури Катеринопільської територіальної громади зорієнтована на допомогу ЗСУ, волонтерам, надання якісних інформаційних, освітніх та культурно-мистецьких послуг всім мешканцям громади.
Культурно-освітню роботу на території Катеринопільської територіальної громади здійснюють 19 закладів культури клубного типу: (КЗ „Катеринопільський будинок культури територіальної громади“, 18 сільських будинків культури-філій: Бродецький СБК, Вербовецький СБК, Вікнинський СБК, Гончариський СБК, Кайтанівський СБК, Лисичобалківський СБК, Новоселицький СБК, Петраківський СБК, Пальчиківський СБК, Потоківський СБК, Розсохуватський СБК, Стійківський СБК, Шостаківський СБК, Гуляйпільський СК, Луківський СК, Ромейківський СК, Грушківський СК, Ямпільський СК) та 9 бібліотечних закладів: (Катеринопільська центральна бібліотека, Вікнинська бібліотечна філія, Гончариська бібліотечна філія, Кайтанівська бібліотечна філія, Лисичобалківська бібліотечна філія, Новоселицька бібліотечна філія, Пальчиківська бібліотечна філія, Петраківська бібліотечна філія, Розсохуватська бібліотечна філія), Катеринопільський краєзнавчий музей та Катеринопільська дитяча музична школа. Із загальної кількості закладів 4 – розташовані на території селища, 24 – розташовані на територіях сільських громад.
На базі КЗ „Катеринопільський будинок культури“ діє чотири колективи зі званням „народний“, а саме: народний аматорський чоловічий вокальний ансамбль „"Калниболотський курінь“ (керівник В.Сафтенко); народний аматорський жіночий вокальний ансамбль „Ностальгія“ (керівник Г. Кравченко); народний аматорський оркестр народних інструментів (керівник М.Молоков); народний фольклорний ансамбль „Поточаночка“ (керівник Т.Дудченко, Потоківський СБК).
При КЗ „Катеринопільський будинок культури“ діє 26 аматорських формувань, серед яких 3 любительських єднання. Це виробничо-технічний „Умільці“, фізкультурно-оздоровчий „Старт“, художній „Господарочка“, Крім формувань, при закладі працюють гуртки такі як: хореографічні, драматичні, уроки гри на музичних інструментах, є гуртки й для дорослих учасників, де мають змогу зібратися любителі фітнесу або ж любителі української народної пісні.
В Бродецькому СБК діє колекційно-збиральницький клуб „Візерунок“, який нараховує 10 дітей. Діти виготовляють з паперу, з соломки, з реп’яшків різні фігури, букети квітів, казкові персонажі. Також при закладі займаються вокалом, танцями, практикується театральне мистецтво.
При Вікнинському СБК діє художній клуб „Червона хустина“, де учасники мають змогу поспілкуватися про високу художню культуру, і звісно ж про реалії воєнного стану. Учасники фольклорного гуртка, що діє при закладі майстерно збирають та відтворюють елементи нематеріальної культурної спадщини України та рідного краю.
При Гончариському СБК діють 8 гуртків, серед яких, крім вокальних та хореографічних, є гурток любителів інструментальної музики, також працює природно-науковий клуб „Садівник“. Учасників – 12 осіб. Керівник – Крамар В.І. Збираючись два рази в місяць, дорослі спілкуються, обговорюють секрети садівництва. Цьогоріч учасники саме цього об’єднання взяли участь в екоакції та висадили у громаді більше сотні горіхів різних порід.
При Кайтанівському СБК гуртків аж 9, серед них діє два любительських об’єднання - художній дорослий „Рушничок“, де цьогоріч робота учасників тимчасово перекваліфікувалася на волонтерську, та фізкультурно-оздоровчий дитячий „Богатир“, де діти не тільки весело проводять час, а ще й вчаться, як берегти своє здоров’я змалку.
В Лисичобалківському СБК діє два любительських об’єднання: виробничо-технічне „Змайструй сам“, де під керівництвом директора будинку культури діти розкривають для себе мистецтво майстерності. Діти с. Лисича Балка мають змогу навчитися художній майстерності у гуртках декоративного мистецтва. Керує гуртком майстриня народного мистецтва Ірина Химич (бібліотекар бібліотеки філії). Також тут проводять заняття по вокалу.
Любительські об’єднання діють і в Потоківському СБК, зокрема: „Осіннє золото“, „Спорт“. Крім цього при закладі займається фольклорний колектив „Поточаночка“, який має звання „народний“, саме в них навчаються досвіду молодші покоління.
В Пальчиківському СБК діють об’єднання „Бджоляр“, „Наш край“. Також при закладі діти та молодь мають змогу навчитися вокалу, хореографії. При закладі працює музей ім. С.Єфремова, який щороку з радістю відвідують не лише місцеві жителі, а й гості з усієї України.
Ось уже багато років при Стійковському СБК діє об’єднання „Доля калинова“. Основна діяльність полягає в тому, щоб не дати безслідно зникнути історичної спадщини села Стійкове. В клубі – 10 учасників. Це люди різних вікових категорій, яких об’єднує небайдужість до долі рідного села. Завідувач закладу працює лише на 0.25 ставки, але гуртків при будинку культури близько 8, і напрям їх роботи різноманітний: вокальний, драматичний, хореографічний.
При Розсохуватському СБК діє клуб „Умілі руки“, громадсько-політичне об’єднання „Ветеран“, учасники якого в такий не легкий для України час, збираються для того, щоб обговорити не лише політичні питання, а й допомогти ЗСУ. Завідувач закладу відповідає за спортивний гурток, гурток рукоділля для молоді, вокальний, драматичний та хореографічний для дітей.
При Шостаківському СБК діє клуб „Риболов“, керівник якого є директор будинку культури. До його складу входить 12 осіб. Це – люди, різного віку, професій, але їх об’єднує одне уподобання – риболовство. На засіданні клубу вирішуються питання: час і дата очищення ставка, прибирання.. Крім цього, в закладі діють гуртки: гурток фотолюбителів, вокальний.
Працівниками КЗ „Катеринопільський будинок культури“ надавалася методична та практична допомога сільським клубним працівникам, які зверталися задля організації творчого процесу, у підготовці та проведенні масових заходів до календарних, професійних дат, свят народного календаря.
Для задоволення культурних, естетичних та духовних потреб населення Катеринопільської громади, при закладах культури функціонують вокальні, драматичні, хореографічні, фольклорні та інші аматорські формування. Зокрема: ВІА „Тікич“ (керівник А.Чорногор), хореографічний колектив „Dancing stars“ (керівник Є.Дробна), зразковий хореографічний колектив „Вербиченька“ (керівник Ж. Тихомирова), рок-гурт „Театр Світла“ (керівник В.Пономаренко), ансамбль „Любисток“ Кайтанівського СБК (керівник Л. Костюшко), ансамбль „Червона калина“ Ромейківського СК (керівник Л. Фартух), ансамбль „"Журавка“ Гуляйпільського СК (керівник Н. Міненко). У драматичному жанрі цього року відзначився драматичний колектив „"Етюд“ Катеринопільського БК (керівник І. Засунько).
З урахуванням ситуації, що склалась внаслідок збройної агресії росії, більшу частину заходів було проведено в онлайн режимі. Популярності набув напрямок створення музичних, тематичних відеороликів та їх розміщення на сторінках у соціальних мережах.
Протягом 2023 року проведено три благодійні концерти в підтримку Збройних Сил України:
- благодійний захід „У перемоги жіноче ім’я“ (зібрано близько 34 тис. грн);
- благодійний концерт у Вікнинському СБК, за допомогою якого вдалося зібрати більш ніж 13 тис. грн;
- благодійний захід до 25-річчя зразкового хореографічного колективу „Вербиченька“ - зібрано на користь ЗСУ 14 тис. грн.
Благодійний захід у КЗ „Катеринопільський будинок культури“ було проведено для реалізації проєкту „Створення Арт-простору для дітей з особливими освітніми потребами“, на якому було зібрано понад 40 тис. грн.
Зберегти, відтворити і примножити мистецькі традиції, організовувати дозвілля населення та розвивати аматорську творчість – завдання, яке покликані здійснювати клубні заклади культури Катеринопільської територіальної громади. На сьогодні в громаді діють аматорські колективи, мета творчої діяльності яких - відродити, зберегти і донести до широкого кола слухачів народну та українську сучасну пісню, танець, кращі зразки літературного слова та народного гумору. А ще – це чудова форма організації дозвілля населення, розкриття творчих здібностей людей різного віку та залучення їх до організації та проведення культурно-мистецьких заходів.
Так, в громаді протягом 2023 року діяло 164 аматорських формування, учасниками яких стали - 1183 особи, з них для дітей – 80 та молоді -28. Гуртки в закладах мають різну жанрову направленість: вокальний, театральний, хореографічний, декоративно-ужитковий, фольклорний.
Отже, аналізуючи роботу гуртків та клубів, виявлено, що захоплення у населення громади найрізноманітніші. Дітей цікавлять гуртки декоративного мистецтва, драматичні, вокальні, хореографічні та інструментальні. Доросле населення цікавиться рукоділлям приготуванням їжі. Об’єднує нині всіх одна спільна думка – допомога Збройним Силам України.
Бібліотеки Катеринопільської територіальної громади, виконують роль центрів інформаційного забезпечення, наукових та культурних процесів, обміну інформацією, надання інформаційних послуг. Головне завдання бібліотек громади – це активізація інформаційної діяльності, підвищення якості бібліотечного обслуговування жителів громади шляхом формування документально-ресурсної бази (фондів бібліотеки) та інформаційно-бібліографічного обслуговування.
За минулий період 2023 року на території Катеринопільської територіальної громади відвідали бібліотеки - 9733 користувачів, за поточний 2024 рік – 7190 користувачів. З них:
Назва бібліотеки |
Кількість користувачів за 2023 рік |
Кількість ВПО |
Кількість користувачів за I півріччя 2024 |
Кількість ВПО |
Катеринопільська центральна бібліотека |
5441 |
54 |
4096 |
46 |
Вікнинська бібліотечна філія |
637 |
10 |
409 |
4 |
Гончариська бібліотечна філія |
425 |
1 |
252 |
- |
Кайтанівська бібліотечна філія |
413 |
- |
343 |
- |
Лисичобалківська філія будинку культури бібліотечна філія |
611 |
5 |
401 |
5 |
Новоселицька бібліотечна філія |
453 |
2 |
210 |
2 |
Пальчиківська бібліотечна філія |
641 |
2 |
364 |
2 |
Петраківська бібліотечна філія |
595 |
5 |
617 |
3 |
Розсохуватська бібліотечна філія |
517 |
10 |
498 |
7 |
Всього |
9733 |
89 |
7190 |
69 |
Робота з організації книжкового фонду здійснюється і коригується у бібліотеках громади відповідно до умов воєнного стану (повітряні тривоги, відключення електроенергії, відсутність зв’язку). Так само обслуговування користувачів безпосередньо у читальному залі та на абонементі здійснюється відповідно затверджених інструкцій воєнного стану.
Книжковий фонд КЗ „Катеринопільська центральна публічна бібліотека “ налічує: 128887 примірників на суму 1 007 788.07 грн.
За 2023 рік книжковий фонд КЗ „Публічна бібліотека територіальної громади“ поповнився 462 примірниками на суму 34 574.35грн, що на 421 примірник менше 2022 року. Загальний фонд за 2023 рік зменшився на 15 439 примірників за рахунок списання літератури згідно рекомендацій Міністерства культури та інформаційної політики України та Наказу № 6 від 25.05.2022 „Про вилучення з бібліотечних фондів видавничої продукції російської федерації“.
За 2024 рік книжковий фонд бібліотек поповнився на 210 одиниць примірників на суму 31 844 грн з різних джерел: 108-подаровані, 55 – державна програма, 18- обласна програма, 20- обмінно-резервний фонд, 9 – взамін загублених одиниць. Списані видання утилізовуються на макулатуру. Отримані кошти за утилізацію перераховуються на спецрахунок КЗ „ Катеринопільська центральна публічна бібліотека“ для придбання нової літератури.
Бібліотеки є важливими центрами культурного та інформаційного життя в громадах. Вони не лише забезпечують доступ до книг і інформації, а й сприяють розвитку освіти, культури та соціальної активності населення.
На базі КЗ „Катеринопільська центральна публічна бібліотека“ діє: клуб „Горлиця“ (для дорослих), „Твій погляд“ (юнацтво), „Живемо в стилі ЕКО“ (юнацтво), „Вчимо українську разом“, „В здоровому тілі здоровий дух“(дорослі), „Допитливі чомучки“ (діти 1-4 класи), „Джерельце“ (діти 5-9 класи), Вікнинська бібліотека філія „Чураївна“ (діти), Кайтанівська бібліотека філія „Джерело“ (юнацтво), Лисичобалківська бібліотека філія „Умійко“ (діти), Новоселицька бібліотека філія „Книголюб“ (діти), Пальчиківська бібліотека філія „Умілі ручки“ (діти), Петраківська бібліотека філія „Книголюби“ (діти), Розсохуватська бібліотека філія „Моя здорова сім’я“ (всі категорії).
У соціокультурній діяльності значна увага приділяється заходам, що сприяють посиленню поінформованості користувачів щодо історичних та сучасних подій в Україні, їх патріотичному вихованню, формуванню у молоді національної ідентичності та популяризації історії української державності, а саме: Заходи до Дня Соборності України, Дня Конституції, Дня Незалежності України, Дня Державного Прапора, Дня пам’яті жертв голодомору, Дня Гідності та Свободи, Дня захисника і захисниць, Дня українського козацтва, Дня партизанської слави, Дня пам’яті Героїв Крут тощо.
Працівники КЗ „Катеринопільська центральна публічна бібліотека“ більшість заходів проводять в онлайн –форматі: відеоекскурсія до Дня Незалежності „Мандруй Україною“, відеоперегляд та книжкова викладка „Велич України в її Соборності“ (до Дня Соборності України), година патріотизму „Наша вільна незалежна славна Україна“ (Лисичобалківська БФ), тематична викладка літератури „Крізь віки до Незалежності“ (Новоселицька БФ), літературно-музичне свято „Рідний край де ми живем –Україною зовем“ (Петраківська БФ); година пізнання історії держави „Україна моя калинова - незалежності правда свята“ (Розсохуватська БФ) тощо.
До 90-тих роковин Дня пам’яті жертв голодомору і політичних репресій в Україні, бібліотеки КЗ „Публічна бібліотека територіальної громади“ готують ряд заходів: годину скорботи і пам’яті „Збережи пам’ять. Збережи правду“ (Гончариська БФ), виставку-реквієм „Холодний подих згаслої свічі“ (Лисичобалківська БФ).
З метою ознайомлення з краєзнавчою літературою в КЗ „Катеринопільська центральна публічна бібліотека“ проводяться різноманітні заходи, а саме: для учнів Катеринопільського ліцею №1 було проведено захід - краєзнавчий круїз „Письменники та поети Черкащини“. Доповненням до заходу слугувала книжкова виставка „Літературне гроно Катеринопільщини“, на якій були представлені книги земляків.
В сільських бібліотеках - філіях тематика краєзнавства була представлена: поетичною годиною „Життя, мов спалах“ (до 45- ти річчя від дня народження Миколи Штепана, Новоселицька БФ); годиною поезії „Читаємо твори поетів –земляків“, „Віч на віч з Шевченком“ (Розсохуватська БФ), конкурсом віршів в місцевому дитячому садочку „Тарасовими стежками“ (Кайтанівська БФ), поетичним батлом „Поезія - життя мого перлина“ (Петраківська БФ), презентацією книги „Поетичне гроно Катеринопільщини“ ( Пальчиківська БФ).
Всі бібліотечні філії КЗ „Катеринопільська центральна публічна бібліотека“ створили сторінки в соціальній мережі „Фейсбук“, де висвітлюють свою роботу та залучають нових реальних читачів.
Упродовж 2023 року для матеріально-технічного забезпечення та ремонтів закладів культури громади використано 82 146грн, які спрямовано, зокрема, на придбання принтера в КЗ „Катеринопільський будинок культури“, придбання батареї живлення в КЗ „Катеринопільська центральна публічна бібліотека“ проведення поточних ремонтів, придбання господарчих та канцелярських товарів.
Основними джерелами поповнення книжкового фонду в 2023/2024 році були: державні та обласні програми, місцевий бюджет, додаткові джерела (подаровані користувачами та благодійниками).
Періодичні видання є доповненням до бібліотечного фонду, що дозволяє здійснити оперативне задоволення інформаційних запитів користувачів на актуальну тематику.
На передплату періодичних видань для бібліотечних закладів у 2023 році виділено кошти з бюджету громади на суму 20 349 грн.
На І півріччя 2024 року виділено 10 000 грн. Кожен структурний підрозділ бібліотечного закладу був забезпечений мінімальним комплектом періодики, як для дорослих так і для дітей.
Фахівцями КЗ „Катеринопільська центральна публічна бібліотека“ здійснюється активна проєктна діяльність. Вже більше 7 років на базі КЗ „Катеринопільська центральна публічна бібліотека“ діє „Школа проєктної діяльності“, в рамках якої збираються ідеї для розвитку територіальної громади, проводиться інформування населення та працівників різних галузей громади про конкурси та гранти.
На базі школи щорічно проводить навчання БО „БФ „МХП-Громаді“, яка знайомить представників різних галузей з проведенням різних конкурсів. Бібліотекарі постійно беруть участь у таких навчаннях, тому вже вчетверте отримали перемогу в конкурсі „Час діяти, Україно!“ від БО „БФ „МХП-Громаді“. У 2023 році була підтримана ідея проєкту з облаштування в КЗ „Катеринопільська центральна публічна бібліотека“ комфортного волонтерського простору „Разом ми сила“. Даний проект реалізований у співпраці з Катеринопільською селищною радою на суму – 94 550 грн . З них за рахунок БО „БФ "МХП-Громаді“ отримано коштів – 71 400 грн, співфінансування з місцевого бюджету Катеринопільської селищної ради становить- 23 050 грн.
Для задоволення інформаційних потреб воїнів, звільнених в запас, КЗ „Катеринопільська центральна публічна бібліотека“ взяла участь і отримала перемогу в конкурсі „Час діяти, Україно!“ від БФ „МХП-Громаді“ із грантовим проєктом „Інформаційний простір інтересів ветеранів „ВзаємоДІЯ“. Мета проєкту - оперативно інформувати військовослужбовців, які демобілізуються про різні можливості, щоб соціалізувати їх в умовах переходу від військового до цивільного способу життя. Надавати максимальну інформаційну допомогу та підтримку у впровадженні ветеранських ініціатив. Кошти, отримані для реалізації проєкту від МХП- 99 830 грн. Співфінансування з місцевого бюджету Катеринопільської селищної ради - 60 978 грн.
Протягом I півріччя 2024 року в бібліотеках громади проводились заходи відповідно до планів роботи: презентації книг, творчі вечори письменників, літературні години тощо. Серед основних: заходи до Дня вшанування Героїв Небесної Сотні, до Дня пам’яті аварії на Чорнобильській АЕС, Дня вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії росії проти України, до 80-річчя з часу визволення Катеринополя від німецько-фашистських загарбників, до Дня Конституції України тощо; заходи з популяризації творів українських письменників та книг місцевих авторів, заходи екологічного, правового спрямування, майстер-класи по виготовленню дитячих поробок, з навчання цифрової грамотності.
КЗ „Катеринопільська центральна публічна бібліотека“ та бібліотечні філії протягом 2023-2024 року активно інформують користувачів на своїх сторінках у соціальній мережі „Фейсбук“ про проведену роботу, надання інформації в рамках проекту „Дія. Цифрова освіта“.
У березні 2024 року КЗ „Катеринопільська центральна публічна бібліотека“ доєдналася до участі у Всеукраїнському проєкті збору книжок „Вільні читають українською“, приуроченому 210-й річниці з дня народження Тараса Шевченка. Збір проводився з метою поповнення бібліотечних фондів, створення мобільних бібліотечних куточків, формування книжкових поличок в укриттях у Миколаївській, Херсонській, Запорізькій, Донецькій, Луганській, Харківській та Сумській областях, які постраждали внаслідок російської військової агресії.
Протягом I півріччя 2024 року було проведено два конкурси. В режимі онлайн - конкурс читців „Тарасові шляхи“, присвяченого 210-й річниці від дня народження Т.Г.Шевченка та конкурс Купальського вінка, в якому взяли участь усі клубні заклади громади.
Основними напрямками роботи Катеринопільського краєзнавчого музею є збереження і популяризація духовної спадщини, виховання національної самосвідомості та патріотизму серед підростаючого покоління, дослідження нових тем відповідно пам’ятних та календарних дат, оформлення відповідних виставок та організація масових заходів, пошукова робота з метою поповнення музейної колекції новими надходженнями, комплектування, систематизація та паспортизація музейного фонду.
У музеї організовуються виставки, екскурсії, лекції, народознавчі заходи, майстер-класи, основною метою яких є популяризація діяльності музею. Традиційно музей продовжує співпрацю з архівом, навчальними та бібліотечними закладами, будинком дитячої та юнацької творчості, будинком культури.
За 2023 рік було організовано ряд різнопланових масових заходів та виставок, серед яких: виставка „Побут нашого краю“, народознавча година „Українські землі в добу сивої давнини“, тематичний захід „Небесна Сотня – перші герої російсько-української війни“, літературна година „Шевченкове слово у серці моєму“ тощо.
За 2023 рік було проведено 98 екскурсій, 30 виставок для 1015 відвідувачів музею.
Станом на 30.06.2024 року у фондах музею знаходиться 3965 експонатів: основний фонд музею становить 1802 предмети, з них 12 надійшло у І півріччі 2024 року. Науково-допоміжний фонд за цей період поповнився 22 предметами, всього їх у науково-допоміжному фонді - 2141 предмети.
В напрямку забезпечення надання початкової мистецької освіти, працює заклад позашкільної освіти сфери культури – комунальний заклад „Катеринопільська дитяча музична школа“.
На 2023-2024 навчальний рік кількість учнів закладу складає 79 особи, які мають можливість отримувати мистецьку освіту за фахом сольного співу, фортепіано, баян, акордеон, сопілка, скрипка, цимбали, духові інструменти, бандура. Викладацьку діяльність здійснює 12 викладачів. Викладачі, що працюють в школі, мають великий педагогічний досвід та належну кваліфікацію.
Протягом 2023 року в навчальному закладі проводились заходи з основної діяльності: академічні концерти на відділах, технічні заліки, відкриті уроки, випускні іспити, семінарські заняття, педагогічні наради. З метою активного залучення учнів до творчої позакласної роботи, культурно-просвітницької діяльності школи, солісти і творчі колективи учнів молодших та старших класів, викладачі, взяли участь у шкільних культурно-мистецьких заходах та заходах громади. Серед основних: свято першої нотки, концерт учнів фортепіанного відділу „Мій улюблений твір“, музично- патріотичний концерт „Музичні емблеми України“, творчий звітний концерт оркестрового відділу, звітний концерт учнів школи та участь в благодійних концертах на підтримку ЗСУ.
Забезпечення кадрами в сільській місцевості в галузі культури є важливим аспектом розвитку культурного життя громади. У 2023 році роботу галузі культури забезпечували 53 працівники, з яких - 25 бібліотечних працівники (у сільській місцевості 15) та 28 клубних працівники (у сільській місцевості 17). Слід зазначити, що кількість працюючих та штатна чисельність залишилися на рівні попереднього періоду. В середньому працівники сільських закладів культури працюють на неповний робочий день, що зазвичай становить 0.5 ставки.
Скарг від населення на організацію роботи закладів культури або якість надання ними послуг не надходило. Культурні послуги адаптовано до умов сьогодення.